A táplálkozáshoz szinte már mindenki ért. Egy csomó dolgot tudunk mindannyian. Tudjuk, hogy reggel éhgyomorra kardiózni hatásosabb, hogy ha diétázol, akkor hat után már ne egyél, de este már semmiképp se egyél szénhidrátot, vagy, hogy este jobb kazeint enni, mint más gyors felszívódású fehérjét, és a többi. Ja, hogy a kutatások már mindezekről bebizonyították, hogy egyáltalán nem így van? Nem számít, akkor is tudjuk, kész pont. Az hogy a kutatások többsége mást mond az nem fog minket összezavarni. Tudjuk, amit tudni akarunk. Néha mégis véletlenül beletrafálunk valamibe. Szóval este ne egyél szénhidrátot ezentúl. De nem azért, amire gondolsz…
Szóval, Sutanto és társai egy friss metaanalízisben a makro tápanyagbevitel eloszlásának hatását vizsgálták az alvásminőségre. Arra voltak kíváncsiak, hogy egészséges felnőttek esetében milyen hatása van a makro tápanyagok napi eloszlásának az alvás minőségére, az elalvás idejére és az alvás hatékonyságára. Ehhez nem saját vizsgálatot állítottak fel, hanem már meglévő, bizonyos paramétereknek megfelelő kutatások eredményeit összegezték. 19 régebbi kutatás felelt meg a kívánt paramétereknek, 517-ből.
A vizsgálatok egyöntetűen azt mutatták, hogy azok, akik elalvás előtt arányaiban kevesebb szénhidrátot és több fehérjét fogyasztottak jobban aludtak. Többet, hamarabb és pihentetőbben. Király! A kutatás azt mondja, amit hallani szeretnénk. Kell ennél több? Tudom még fokozni…
Bár itt már egy kicsit átérünk a broscience világába. Vannak olyan eredmények is, amelyek pedig azt állítják, hogy elalvás előtt a túl sok BCAA, különösen a leucin pont ellenkező hatással van az alvás minőségére. Miben van sok ebből a három fehérjéből? Hát a tejsavóban. Mi a tejsavó? Hát egy gyorsan felszívódó fehérje. Azaz megint ott tartunk, ahonnan elindultunk. Este ne egyél sok szénhidrátot, inkább fehérje legyen túlsúlyban a vacsiban, másrészt inkább lassú felszívódású kazeint fogyasszunk elalvás előtt. Ez az! Na, kinek volt igazaz? Hát megint mindenkinek. Igaz, hogy nem azért, de az nem számít! Kazeint vacsorára, reggel meg irány kardiózni éhgyomorra. Ja, utóbbit még nem igazán sikerült igazolni, de nem számít! Csordaszellem! Spárta!
Forrás!
Ja, az már nem.
Sutanto CN, Wang MX, Tan D, Kim JE. Association of Sleep Quality and Macronutrient Distribution: A Systematic Review and Meta-Regression. Nutrients. 2020 Jan;12(1):126. 2
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.