Ennyit számít a térdszorító használata a guggolásnál

Onnan ismerszik meg az igazán hardkór arc a teremben, hogy szakadt térdbandázzsal guggol. Ki nem ismerne ilyen fazont, aki csuklónyi vastagságra próbálja összeszorítani a térdízületeit. Aztán pedig irtózatos súlyokkal guggol. Vajon mire lenne képes a bandázs nélkül? Vagy mi mire lennénk képesek ugyanígy rommá szorítva a térdünket?depositphotos_320026888_s.jpg

Egyáltalán hogyan leszünk erősebbek attól, hogy elszorítjuk egy ízületünket és annak környékét?

Egy újabb rejtélye a súlyzós edzéseknek, ahol megint csak a két bites kollégáknak van magabiztos válaszuk. Az felett elbizonytalanodik az ember.

Először is válasszuk szét az eszközök szerint:

  • A legegyszerűbb fajtája a különböző, elasztikus térdmelegítők. Ezek csak melegen tartják az ízületet, nem túl feszesek.
  • Ezt követik a már feszesebb térdszorítók, ami nem csak melegen tart, de még kompressziós hatása is van.
  • Aztán jön az überalles a különböző feszességű szalagok, bandázsok. Ezek már képesek akár a keringést is megszüntetni.
  • Végül a mágneses és más mechanikai szemelverések, melyek fő funkciója a pénztárca könnyítése, ezáltal csökkentve a térdízületek terhelését.

depositphotos_134569038_s.jpg

Az első kérdés, hogy tényleg hatásosak-e ezek a cuccok?

Hogy gendersemlegesen fogalmazzam meg, „a leginkább tiszta” erőemelő szövetség, az IPF szabályzatban rögzíti, hogy milyen térdszorító alkalmazható a versenyeken. Elég pontos fizikai behatárolás alapján rögzítik, hogy mi számít szabályosnak és mi nem. Ebből arra lehet következtetni, hogy jogtalan előnyhöz lehet jutni egy-egy durvább eszköz használatával.

De vajon mekkora ez az előny már, ha egyáltalán tényleg van ilyen?

Ha valaki „hozzáértőt” megkérdezünk a teremben, akkor a válasz az lesz, hogy 20 és 50 kilogramm között tud hozzátenni a guggolásunkhoz.

Ha a kevés témába vágó kutatás egyikét nézzük, akkor maximum ennek a tizedét, tehát kb. 5 kilót.

depositphotos_149956478_s.jpg

Machek és társai egy hiánypótló vizsgálatban arra próbáltak választ kapni, hogy van-e tényleg hatása az erő szintre, és ha igen, akkor mekkora mértékben.

Ezt 15 fiatal férfin tesztelték, akik 18 és 35 év közöttiek voltak. Mindenki rendszeresen guggolt a vizsgálatot megelőzően, 169,2 kg +/- 34,3 kg eredménnyel, ami azért nem rossz, de nem is feltétlenül az elit kategória. Viszont a mi szempontunkból jó, mert ugye arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi, mint átlagos guggoló halandók, mire lehetünk képesek a térdszorítók használatával.

depositphotos_223697268_s.jpg

Három alkalommal teszteltek mindenkit, egyszer egy laza „térdmelegítővel”, aztán egy feszes szorítóval, amit a gyártó előírásai alapján választottak ki minden alany esetében, majd végül a harmadik esetben az ajánlott méretnél eggyel kisebbet választva. Ez utóbbinak is van valóság alapja, mert a kemény arcok régóta hangoztatják, hogy a gyártói ajánlásnál eggyel kisebb méretet kell választani, vagy nem lesz meg a Spártavaaaan fíling.

Tehát a felmérés és a három alkalom után azt az eredményt kapták, hogy a laza térdmelegítő nem tett hozzá semmit az eredményhez, míg a feszes, és az egy mérettel kisebb térdszorítók nagyjából ugyanazt az értéket hozták és kb. 5 kilogrammot tettek hozzá a guggolásukhoz. Egyébként szinte mindenkinél azonos eredmény született, így elég hihető ez az érték.

Azt sajnos nem tudjuk meg ebből, hogy akkor most ez minden esetben plusz 5 kilogramm, vagy az ő teljesítményükhöz viszonyítva durván plusz 3 százalék. De ez majdnem mindegy is mert, ha százalékos az eltérés, akkor egy 100 kilós guggolásból lenne 103, míg egy 250 kilósból 257,5. Nem akkora nagy különbség.

depositphotos_178288784_s.jpg

Mit tudhattunk meg ebből?

Egyrészt, hogy van gyakorlati jelentősége ezeknek az ezközöknek. Másrészt pedig, hogy hiába visszük túlzásban, nem fog többet hozzáadni a teljesítményünkhöz.

Mit nem tudhattunk meg a vizsgálatból?

Hogy vajon mi a háttere ennek a plusz 5 kilogrammnak?

Ehhez már egy kicsit összetettebb vizsgálatra lett volna szükség, talán lesz egyszer egy ilyen is. Addig marad a találgatás. Jelenleg a hozzáértők szerint négyes hatása van.

  • Pszichésen segít, mert azzal, hogy ott van a térdeden és szorítja azt, javul az agy-izom kapcsolat segít ráfókuszálni a mozgást létrehozó izmok egy részére, ráadásul pont a gyengébbik csoportra, mert általában a csípő az erősebb. Ezt a pszichológiában propriocepciónak hívják, azaz egy adott terület térbeli érzékelésének. Vagy valami ilyesmi.
  • Fizikai hatása is lehet, mert a ha meghajlítunk egy „csövet”, akkor az egyik oldalon húzott lesz, azaz az anyag rugalmassága miatt szeretné visszahúzni magát egyenes állapotba, míg a másik oldalon ahogy az anyagot összenyomja a térdhajlatunk ott kvázi rugóként tudja elindítani a mozgást visszafelé. Elméletileg ez is megállja a helyét, más kérdés, hogy egy neoprén anyag mekkora erőt képes kifejteni.
  • A harmadik lehetséges hatása az ízület stabilitásának fokozása, így nagyobb erővel tudunk a mozgatásra koncentrálni és nem kell a megtámasztásra figyelni. ugyanide szokták sorolni azt is, hogy a combizmok tapadási pontját is összenyomja, ami miatt nagyobb feszülés jöhet létre és segítheti a mozgást. Bár ez utóbbi már eléggé a feltételezés határmezsgyéje.
  • Az utolsó és legfontosabb, szerintem, a placebo ereje. Ha rádhúznának egy itt-ott megerősített boxer alsót és azt mondanák, hogy ez egy csoda-guggoló-férfi-tanga, akkor jó eséllyel azzal is nagyobb guggolásra lennél képes, mert mentálisan ráerősítene. Az esetek 99 százalékában a maxunk nem a valódi érték, annál a fizikai adottságaink többre lennének képesek, csak a mentális gátak miatt nem megy.

depositphotos_224873370_s.jpg

Tanulság?

Ha nagyobbat akarsz guggolni, akkor használj valami szoros térdszorítót, vagy bandázst.

Ha csak gyorsabban akarsz fejlődni az erőszintben és/vagy izomtömegben, akkor felesleges vele bajlódni, mert annyit nem tesz hozzá az eredményedhez, amivel sokkal előrébb lennél. Ugyanakkor ha megakadsz a fejlődésben, akkor hasznos eszköz lehet a plató legyőzésében és a fejlődés újra beindításában.

depositphotos_88888478_s.jpg

Az hogy mit használsz, majdnem mindegy. Léteznek profi cuccok, például az SBD termékei, meg óccó kínai cuccok is. A hatásuk ugyanaz lesz, legfeljebb a drágább tovább kitart és nem kell évente újat venni. Meg hát menőbb is egy SBD-ben parádézni, mint egy noname kínaiban. Egészen addig, amíg valaki el nem kezd melegíteni a maxoddal egy sima fáslit viselve….

depositphotos_452369800_s.jpg

Forrás:

Machek SB, Cardaci TD, Wilburn DT, Cholewinski MC, Latt SL, Harris DR, Willoughby

  1. Neoprene Knee Sleeves of Varying Tightness Augment Barbell Squat One Repetition Maximum Performance Without Improving Other Indices of Muscular Strength, Power, or Endurance. J Strength Cond Res. 2020 Nov 16. doi: 10.1519/JSC.0000000000003869

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr9716748440

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gyurmamix 2021.11.14. 11:02:35

Szia! Rendszeresen olvasom cikkeidet! Azt tapasztaltam h ez a helyzet fekvenyomasnal is! Gugolast nem tudom mert kihagyom a programból de pl kétkezes súlyos ferdepados nyomás esetén jóval nagyobb súllyal tudom edzeni ha a konyokomre ilyen gumiszalagot erositek! De ennek gondolom lehet placebo hatása is! H stabilabbnak magabiztosabbnak érzem magam

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2021.11.14. 18:26:28

@gyurmamix: Szia!
Köszönöm!
Igen a könyök és csuklószorítók is hasonló elven működhetnek és az eredmény is hasonló lehet. Egy biztos, ártani nem fog!
Üdv!

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) body building (2) Body Building (24) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) Fogyás (2) fogyás (4) fogyasztás (1) fogyás futással (1) Fogyókúra (17) fogyókúra (1) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) HIIT (2) hiit (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim wendler (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) őrült edzés (1) Őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebo (2) placebó (1) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása