Szinte nincs is olyan zsírégető tabletta, amiben ne lenne koffein. Kivéve a mágikus csodapirulákat, mert azoknál annyira alacsony szokott lenni a színvonal, hogy egy pontos koffein adagolás már nem fér bele a büdzsébe. De a „komoly” gyártók esetében mindig van valamennyi. Hol több, hol kevesebb, hol pedig annyi, hogy utána látod a hangokat is. A koffein élénkít, javítja a teljesítményt, növeli a pulzust, azaz csupa jó tulajdonsága van a testzsír csökkentése szempontjából. Sokak szerint magát az étvágyat is csökkenti, így segít pluszban a diétázásban is. Ez utóbbiról lesz most szó.
Nálunk otthon soha senki nem kávézott. Volt ugyan egy üveg instant kávé, de csak a vendégek számára. Bár azok se voltak sokkal gyakoribbak, mint a családi kávézások, így nem igazán kerültem kapcsolatba vele. Kivéve a szünetekbe, mikor a nagymamámnál nyaraltam és az ebéd utáni kávékból kaptam egy kávéba mártott kockacukrot. Mikor egyetemista koromban az egyik vizsga előtt igen csehül álltam, gondoltam egy nagyot és én most legyűrök egy kávét, hogy el ne aludjak. A tanult módon fogtam a kockacukrokat és kiskanállal mártogatva szépen elfogyott a csésze kávé. És kb. 35 db kockacukor. Sokkal éberebb nem lettem, de annál inkább voltam rosszul és hagytam is a tanulást az éjszakára. Viszont éhes sem lettem ez igaz. De hogy ez a kockacukroknak volt köszönhető, vagy a kávénak, az akkor nem derült ki. Egyébként a mai napig nem nagyon kávézok, inkább veszem be tablettásan a koffeint.
A kávé a benne lévő koffeinnel együtt csakugyan egy hatásos ital. Van, aki felébred tőle, van aki elalszik, van aki rohan a wc-re utána és van, aki csak ballag, de azt mindig és azonnal. Szóval jelentős hatással van a szervezetünkre. Mások szerint az étvágyat is befolyásolja, mégpedig negatív módon, azaz a koffein elnyomja az étvágyat. Mivel étvágymérő kézi-készülék nincs, így ezt nehéz igazolni.
De ha egy állítás megjelenik a köztudatban, akkor a tudósok megpróbálnak utánajárni annak. Így történt ez ebben az esetben is. Egy tavalyi vizsgálatban 50 embert osztottak szét 3 csoportra. Az egyik csoport placebot kapott, a másik 1 mg/ttkg koffeint, míg a harmadik csoport 3mg/ttkg-ot. Hogy ez érzékelhetőbb legyen én vagy nullát, vagy 100 mg-ot (azaz kb. egy kávét), vagy 300 mg-ot (azaz három kávét) kaptam volna. Ez persze embere válogatja, hogy kire hogyan hat ez a mennyiség, de én például a 100 mg-ot szinte észre sem veszem általában, de a háromszázat, azt mindig. Az azért engem megüt, mivel nem vagyok egy rendszeres koffein fogyasztó.
Szóval az alanyok megkapták a koffein adagjukat és fél óra múlva a laborban egy büfé reggelit. Megnézték a reggelivel bevitt energia mennyiségüket és bemondásos alapon az éhség érzetüket.
Az eredmény az lett, hogy akik 1 mg/ttkg koffeint kaptak, azok kevesebb reggelit fogyasztottak, mint a placebot, vagy 3 mg/ttkg-ot kapók. Viszont ezek után nyomon követték az aznapi bevitelüket, ami azt mutatta, hogy az 1 mg/ttkg-os csoport a nap folyamán pont annyival vitt be többet, mint amennyivel kevesebbet a reggelinél, azaz a hatás csak pillanatnyi lehetet, és később ezt kompenzálták.
Természetesen nem ez az egyetlen kutatás a témában, de az elmúlt negyven évben szinte minden vizsgálat hasonló eredményt mutatott. Amíg a teljesítményre gyakorolt hatása minden esetben pozitív a megfelelő dózis esetében, addig az étvágyra gyakorolt hatása minimális, és ha mértek is valamennyit, akkor is csak időszakos, azaz a nap többi részében elfogyasztották a megspórolt mennyiséget is.
Ahogy a régi dakota közmondás is tartja, a light Cola az első lépés a guminő felé, úgy igaz ez az étvágycsökkentőkre is, ami a gyomorgyűrű előjátéka. Persze ez költői túlzás, de a diéta során az étvágyat csökkenteni a könnyebb út. Lenne, ha érdemben lehetséges volna. Azonban a legtöbb hatásos módszer csak időleges, és utána fokozottan jön vissza az étvágy. A HIIT és súlyzós edzés is képes néhány órára csökkenteni az étvágyat, de utána a mozgás generálta többlet kalóriavesztés megbosszulja magát és sokkal éhesebbek leszünk. Nehéz az éhséggel mit kezdeni. Sokkal könnyebb értelmesen enni, és sokat mozogni. Persze lusták és kényelmesek mindig lesznek. Nekik megmarad a folyamatos próbálkozás.
Száz szónak is egy a vége, a koffein nagyon hasznos kiegészítője lehet a testkompozíció változtatásunknak, de sokkal inkább a teljesítmény és energia felhasználás fokozásával, mintsem az étvágy csökkentésével!
Forrás:
Panek-Shirley, L.M., et al., Caffeine Transiently Affects Food Intake at Breakfast. J Acad Nutr Diet, 2018.
Schubert, M.M., et al., Caffeine, coffee, and appetite control: a review. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68(8): p. 901-912.
Gavrieli, A., et al., Effect of different amounts of coffee on dietary intake and appetite of normal-weight and overweight/obese individuals. Obesity (Silver Spring), 2013. 21(6): p. 1127-32.
Schubert, M.M., et al., Coffee for morning hunger pangs. An examination of coffee and caffeine on appetite, gastric emptying, and energy intake. Appetite, 2014. 83: p. 317-26.
Gavrieli, A., et al., Caffeinated coffee does not acutely affect energy intake, appetite, or inflammation but prevents serum cortisol concentrations from falling in healthy men. J Nutr, 2011. 141(4): p. 7037.
Astrup, A., et al., The effect and safety of an ephedrine/caffeine compound compared to ephedrine, caffeine and placebo in obese subjects on an energy restricted diet. A double blind trial. Int J Obes Relat Metab Disord, 1992. 16(4): p. 269-77.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
midnight coder 2019.10.02. 06:58:00
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.10.02. 09:19:34
Örömhernyó 2019.10.02. 09:55:25
Én azt látom magam körül, hogy akinek gyerekkorában azonnal kielégítették minden igényét (éhség, szomjúság, bármire vágyott, megkapta azonnal vagy valami kis várakozás és alkudozás után), az felnőttként se tud lemondani semmiről.
Én gyerekként sokat túráztam, utaztam, akkor apám megmondta, hogy reggel eszünk, majd egész nap nem nagyon lesz ilyesmi, nem volt street food meg kutyafasza. Úgyhogy hozzászoktam, hogy éhes vagyok, de emiatt sose panaszkodtam. Aztán tüzet gyújtottunk, sütöttünk szalonnát és kenyérrel, hagymával ettük. Nem egészséges kaja, de előtte és utána órákig gyalogoltunk, sátrat állítottunk és a kaját se csak elénk tették, hanem dolgoztunk vele. Aki maga főz, az szerintem már a főzés közben is félig jóllakik az illatokkal. Nálam így van, ha magamnak főzök, alig eszem utána.
Akinek annyi a kapcsolata az ételével, hogy megrendeli, az könnyen kielégül, hamar eszik sokat, amikor csak akar számára az ég
éhség elviselhetetlen érzés, amit le kell csillapítani.
Nekem nincs szükségem étvágycsökkentőre. Éhes vagyok. És? Attól még nem fogok enni azonnal és főleg nem mértéktelenül. Nemi vágyam is gyakran van, mégse elégítem ki mindig azonnal.
Eleve étteremben ha kihoznak egy tál ételt, azt az ember inkább teljesen megeszi, mert kifizette. Otthon meg annyit szed, amennyit akar.
A kávé nálam vizelési és székelési ingert okoz (fél vagy egy óra múlva menetrendszerűen elvonulok kábelt fektetni), meg egy kávé után nagyon elkezdek ásítozni és gyönyörűen csorgó nyállal elalszom. De a kávé ízét szeretem, ezért iszom, nem kifejezetten a hatása miatt.
Starbucks-ban meg a kávéalapú italok annyi cukrot, kalóriát tartalmaznak, hogy teljesen mindegy mit eszel utána, úgyis betoltál az itallal 500 Kcal-t, ráadásul az inzulinszinteddel hullámvasutazol.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.10.02. 10:24:50
midnight coder 2019.10.02. 11:03:52
Tompahawk · https://rohadtkunyho.blog.hu 2019.10.09. 10:34:38
Másrészt viszont, ha nem mint diétás kiegészítőként, hanem mint stimulánsként használom, remek dolog. Versenyek, erősebb edzések, hosszú vezetés előtt nagyon hatásos tud lenni. Vezetésnél ezért figyelembe kell venni, hogy míg az első kávé élénkít, a hatodik már csak a fejet fájdítja meg. Hozzá lehet szokni akár órákon belül is és egy idő után nem hat. Verseny előtt pedig, ha túl sok, a fenti vízhajtó hatás miatt okozhat kellemetlenséget. Roppantul unprofesszionális, ha egy marathon közben ki kell állni miatta néhány percre. Iramfutóként belegondolni meg kifejezetten röhejes.