Csalóétkezéssel egy jobb formáért

Fogyókúrázni (továbbiakban hívjuk diétának, habár az sokkal tágabb fogalom) elméletben viszonylag egyszerű. Kevesebb kalóriát kell bevinni, mint amennyit felhasználsz. A valóság viszont a legtöbb embernél egy többé-kevésbé más mutat. Ráadásul ez is erősen genetika függő, és akinek könnyen megy, hatékonyan szabadul meg a testzsírtól és mellette nem veszít az izomtömegéből, az hajlamos elhinni, hogy ő ennyire ért hozzá. Azok, pedig akik minden egyes alkalommal megküzdenek vele, számos negatív tapasztalat megszerzése után tényleg érteni kezdenek hozzá, azok sosem lesznek elég biztosak magukban, hogy kiálljanak a tudásukkal ország-világ elé.

depositphotos_230792052_500.jpg

Szerencsére itt vannak a tudósok, akik sokszor, a fizikai tulajdonságaikat tekintve jelentős hátránnyal küzdenek, de mégis meg tudják adni a kérdésekre a válaszokat. Szimplán csak azért, mert nem kell, hogy magukon kísérletezzenek, hanem bármilyen adottságú csoportot meg tudnak figyelni. Mit mondanak hát ők, a csaló étkezésekről?

Egyébként vigyázni kell a tudósok leszólásával, vannak köztük kifejezetten jól kipattintott fazonok is. De most a diéta lesz a téma. Mint már a bevezetőben is írtam, a lényeg a kalória deficit. Azonban, hogy ez mekkora, hogy érjük el az komoly hatással bírhat a végeredményre. Maga a deficit abszolút értéke egyébként elég szűk tartományban tud mozogni, mert az egyik véglet, amikor pont annyit viszünk be, mint amit elhasználunk, a másik pedig, amikor semmit sem viszünk be, csak felhasználunk. A kettő között 1000-2000 kcal körül van a különbség. Első esetben nem történik semmi a testsúlyunkkal, a második esetben kiinduló állapottól függően kb. két hét alatt éhen halunk. Diétázás szempontjából egyik sem egy sikersztori, tehát az igazságnak valahol a kettő között kell lennie.

Hogy hol az megint nem egy egzakt kérdés és válasz, mert attól függ, mi a cél? Ha minél több testzsírtól akarunk bármi áron megszabadulni, akkor nagy napi mínuszt kell előidézni a kalória bevitelben. Ez a ritkább eset. Főleg kórosan túlsúlyos embereknél szokott ez felmerülni. A többég viszont nem akar bármit feláldozni a diéta miatt, főleg nem az addig megszerzett fizikumát, tehát úgy szeretne fogyni, hogy az inkább csak testzsírból történjen és az izomtömeg ne változzon.

depositphotos_155111728_500.jpg

Sőt igazából azt szeretnénk, ha utóbbi még nőne is közben. Viszont erre van egy védekező mechanizmusa a szervezetünknek, azaz kalória deficit mellett nem engedi nagyobbra építeni magát. Miért tenné, hiszen ő úgy érzi, hogy szűk napoknak nézünk elébe, kevés a kaja, miért engedjen egy nagyobb energiafelhasználó fizikumot létrejönni. Ezt a mechanizmust csak a hormonok képesek meghekkelni, ami a tiniknél és a tiltott szerek alkalmazóinál fordul elő. Ők képesek ideig-óráig deficit mellett is fejlődni.

Szóval a többségnek valamilyen szintű kalóriadeficit kell, ami elég nagy ahhoz, hogy lemerítse a glikogén raktárakat, majd elkezdje a testzsírt használni, de még nem akkora, hogy izmot is kelljen bontania a szervezetnek. A diéták így működnek. Hívhatjuk bárhogy őket, ez az alapjuk. Legfeljebb annyi különbség lehet köztük, hogy a bevitt kalóriák milyen makro tápanyagból tevődjenek össze, illetve, magának a deficitnek az időbeni lefutása hogy nézzen ki.

Nos ez utóbbi tartogat némi játékteret számunkra. Négyféle (+1) módszer létezik:

  1. A folyamatos deficit, amikor kiszámolunk egy értéket és az minden egyes nap tartjuk, amíg a célunkat el nem érjük.
  2. Növekvő, vagy fordított, amikor egy kezdeti nagyon alacsony kalóriabevitelt fokozatosan emelünk és napról napra többet viszünk be.
  3. A csökkenő, amikor napról napra kevesebbet viszünk be.
  4. A ciklikus, amikor 4-5-6 napig (vagy akár hosszabb ideig is) kevesebbet viszünk be, majd 1-2-3 (ez általában ennél sosem több) napon keresztül magasabb értéket.
  5. Ahogy sikerül. Attól függően, hogy mit sikerül venni a menzán. Hol több, hol kevesebb kalória, de a szándék megvan. Az élet általában ez utóbbit szokta produkálni.

depositphotos_254310756_500.jpg

Az első négy esetében van értelme elemezni a módszereket, míg az utolsó annyira random, hogy azzal nem lehet mit kezdeni.

A csökkenő és növekvő módszerről majd egy másik alkalommal elmélkedek.

Marad tehát az állandó deficit és a ciklikus. Az állandó, vagy folyamatos egy egyszerű módszer, egy előre kiszámított deficitet alkalmaz végig a diéta során. Könnyű vele tervezni, számolni, betartani és viszonylag könnyű a cél elérését meghatározni. Mégis az emberek variálnak és nem ezt az egyszerű módszert alkalmazzák. Miért? Egyrészt mert mindenki próbál okosabb lenni a többieknél és próbál új módszereket kitalálni, eladni. Másrészt viszont ennél módszernél, látod, hogy ahogy ma szenvedsz, pont ugyanúgy fogsz holnap is szenvedni, és a jövő héten is és két hónap múlva is. A cél mértékétől függően adott időpontig, minden egyes nap. Csinálhatsz, bármilyen egészséges és diétás kajákat, ez akkor is egy szívás lesz.

Ráadásul a szervezet folyamatosan változik, alkalmazkodik. Ami ma még deficit volt, az néhány hét múlva már simán lehet többlet is. Változik az anyagcsere, a szervezetünk igyekszik hozzáállítani magát a kevesebb kalóriához.

depositphotos_39650243_500.jpg

És itt jön a testépítők által már évtizedek óta alkalmazott módszer, az időszakos betöltés, vagy más néven a csaló napok, csaló étkezések. A módszer lényege hogy egy adott időtartamban kevesebb kalóriát visznek be, ez általában 5-6 nap szokott lenni, majd egy rövidebb ideig, általában 1-2 napon keresztül pedig többet.

Az értékek változnak, van aki egy zabálásra esküszik, van aki egy egész napig, és vannak, akik két napig tömik a fejüket. Viszont minél hosszabb a kánoán, annál húzósabb az azt megelőző deficit mértéke. Semmi sincs ingyen.

Miért jó ez? Mert ott a remény, hogy ha végigküzdöd a hetet, akkor a hétvégén ehetsz egy rendeset. Vagy akár többet is. Főleg, hogy mire odaérsz, már elég kevés többletkaját is zabálásnak fogsz érezni. Ráadásul ilyenkor a zabálás a szénhidrátokra épül. Ami azért sokkal finomabb megoldásokat tud szülni, mint a zsír és főleg, mint a fehérje. Elméleti szinten egy csomó előnyt társítottak hozzá a régi guruk, de valamiért sokáig nem foglalkoztak ezzel a szakemberek. Úgy voltak vele, hogy „Jól van, hülye, kigyúrt gyerek, egyél egy Mcmenü pluszt és légy vele boldog!” És boldogok voltak a súlynak szolgái, mert látták, hogy jó az, amit tesznek. És evének minden hét utolsó napjain mekit, sütit, meg amit talának, ahogy az elrendeltetik.

depositphotos_49796655_500.jpg

De komolyra fordítva a szót. Amíg csak a koxmatyik hangoztatták, hogy ez nem csak jól néz ki, hanem tényleg hatékony is, addig nem igazán foglalkoztak vele, de amikor naturál sportolók, vagy ügyesen naturálnak álcázott bűvészek is ugyanezt mondták a hétvégi zabáról, akkor már felkeltette a tudományos világ érdeklődését.

Itt van például Campbell és társainak idei kutatása, ahol ez utóbbi két módszert hasonlították össze. 27 férfi és nő csinálta végig a vizsgálatot. Ennek egyik fele folyamatosan napi 25% deficitet tartott, míg a másik fele heti öt napon keresztül 35% deficitet, míg a maradék két napon próbált pont annyit enni, mint amit fel is használt. Így a heti átlaga mindkét csoportnak pont ugyanaz lett.

Ha csak a matekot nézzük, akkor azt várnánk, hogy mindkét csoport hasonlóan teljesített a diéta szempontjából. Sőt a folyamatos csoporttól még talán többet is várnánk, mint a „csalóktól”, de nem igazán ez lett az eredmény.

depositphotos_53079453_500.jpg

A kutatást sikeresen végigküzdő alanyok száma azért elég alacsony volt, ráadásul ilyen alacsony létszám mellett még vegyesen voltak férfiak és nők is, így nem biztos, hogy minden végeredmény tökéletesen fedi a valóságot, de az alábbiak jöttek ki:

  • Mindkét csoport közel ugyanannyit fogyott, de a folyamatos csoport átlag súlya kicsit többel, 3,6 kilogrammal csökkent. Szemben a csalónaposok 3,2 kilogrammjával szemben. Halleluja?
  • Nem igazán, mert ha csak a testzsírt nézzük, akkor abból csak átlagosan 2,3 kilót adtak le, a másik csoport 2,8 kilójához képest. Mi a különbség oka?
  • Az izomtömeg veszteség. Amíg a folyamatos diétán lévők átlagosan 1,3 kiló izmot is elvesztettek a hét hét alatt, addig a csalók csak 0,4-et. Úgy, hogy ráadásul a csoport közel felének nemhogy nem csökkent az izomtömege, hanem még nőtt is. (erre mondtam az elején, hogy nem lehetséges…)
  • Ami szintén fontos, mert igen nehéz kiszámolni és tervezni vele, az a nyugalmi kalóriafelhasználás. Ez a folyamatos csoportnál 78 kcal-val csökkent, míg a csalóknál csak 38 kcal-val. Ez utóbbi azért is izgalmas, mert így még többet ehettek, még könnyebb lehetett tartani a diétát.

depositphotos_58918077_500.jpg

Szóval, érdemes csalni. Csak persze ésszel, és nem tönkre zabálva magunkat. Inkább együnk egy kicsivel kevesebbet hét közben, cserébe egész kényelmes hétvégénk lesz. Nem csak fizikálisan, de mentálisan is előnyösebb lehet. Főleg, amikor már nagyon a vége felé jársz a diétádnak.

depositphotos_72208191_500.jpg

Forrás:

Campbell BI, Aguilar D, Colenso-Semple LM, Hartke K, Fleming AR, Fox CD, Longstrom JM, Rogers GE, Mathas DB, Wong V, Ford S. Intermittent Energy Restriction Attenuates the Loss of Fat Free Mass in Resistance Trained Individuals. A Randomized Controlled Trial. Journal of Functional Morphology and Kinesiology. 2020 Mar;5(1):19.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr3316259170

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) body building (2) Body Building (24) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) Fogyás (2) fogyás (4) fogyasztás (1) fogyás futással (1) Fogyókúra (17) fogyókúra (1) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) hiit (2) HIIT (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) Jim wendler (1) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) őrült edzés (1) Őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebó (1) placebo (2) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása