Visszanézve az elmúlt pár írásomat kicsit negatívnak találtam magam. Pedig talán nem is én vagyok negatív, csak egyre több dolog esetében kezdünk rájönni, hogy szemmel verés. A mostani téma is folyamatos viták tárgyát képezi. Az egyik oldal szerint a népesség jelentős része, Dél-Európát kivéve gyakorlatilag minden európai állampolgár D vitamin hiányban szenved. A másik fél szerint ez az egész vitamin dolog egy kreálmány és pont elég vitaminhoz jutunk változatos táplálkozást követve.
Mi az amit biztosan tudunk? D vitaminra szükségünk van, ez nem kérdés. Hogy mennyire az már vitatott. A szervezetünk elő tudja állítani, de ehhez napsütésben a szabadban kell tartózkodnunk lehetőleg nem tetőtől talpig beöltözve rövidebb ideig. Rádásul a szó szoros értelmében ez nem is egy vitamin, hanem egy hormon, de ez most teljesen lényegtelen a számunkra.
Sokan tévesen arra a következtetésre jutnak, hogy a déli országokban nem lehet D vitamin hiányos valaki a magas napsütéses órák száma miatt. Azonban pont emiatt a fejlettebb országokban az emberek nem tartózkodnak közvetlenül a napon, így semmivel sem jobb a helyzetük, mint az északi országokban.
A hatása, illetve a hiányának tartott hatásai folyamatos vizsgálat alatt vannak. Gyakran kiáltják ki csodaszernek, amely szinte az összes problémánkra megoldást ad, legyőzi a rákot és minden egyéb betegséget, felturbózza az immunrendszert. Aztán jön egy másik kutatás, ami ennek pont az ellenkezőjét mutatja ki.
Jung és társai 2018-ban Taekwondósokat vizsgáltak a téli felkészülésük alatt. A vizsgálatban résztvevő 35 sportolónál a kezdeti vizsgálat alapján minden esetben D vitamin hiányt állapítottak meg. Ami részben annak is oka lehet, hogy a szokásos 12,5nmol/L érték helyett itt 30 nmol/L értéket adtak meg küszöbnek.
Az alanyok egyik fele placebot kapott, a másik pedig 5000NE egység D3-at minden nap, négy héten keresztül. A vizsgálat alatt az edzéseik és a diétájuk is ellenőrzés alatt volt végig.
A vizsgálat végén összehasonlították a 25(OH)D szérum értékét, Wingate kardio tesztet végeztek, Izokinetikus lábnyújtást és lábhajlítást végeztek, megnézték a felugrás magasságát, 1 perces felülések számát és sprint teszteket is végeztek.
A végeredmény pedig az lett, hogy a D vitamin pótlást kapott csoport 25(OH)D szérum értéke értelemszerűen emelkedett, míg a placebo csoportté változatlan maradt. Ezen felül a legtöbb fizikai teljesítmény teszten is jelentősen jobban teljesítettek a vitamint kapott sportolók.
Király! Együnk D vitamint!
Tomlinson és társai 2015-ben elvégeztek egy meta analízist a D vitamin alsó és felső test izmaira gyakorolt hatásairól és arra jutottak, hogy nincs kimutatható összefüggés, azaz nincs hatása az izomtömegre és erőszintre a D vitamin szedésnek.
Hát, akkor izé, talán mégse.
Vannak kérdések, amelyekre egyelőre még nincs egzakt válaszunk. Ilyen részben a D vitamin szedése is. Az biztos, hogy a nagyon alacsony szint esetén szükséges a szedése. Azt is nagyjából tudjuk, hogy egyébként ez a nagyon alacsony szint a teljes populáció kevesebb, mint 10 százalékát érinti.
Szintén ismert, hogy szélsőségesen nagy dózisban szedve káros hatása van. Tehát itt is úgy tűnik, hogy a köztes út a legbiztosabb, azaz, aki nagy terhelésnek van kitéve és keveset tartózkodik a szabadban annak nem árt szedni.
Vérvétellel viszonylag egyszerűen és pontosan meg lehet állapítani a D vitamin szintünket, azonban erre ritkán kerül sor.
Így maradnak a szubjektív tanácsok, mint az enyém és, hogy szedjünk 500-2.500 NE D vitamint heti néhány alkalommal és rosszabb biztos nem lesz tőle.
És várjuk meg amíg a tudomány még pontosabb válaszokat ad majd.
Forrás:
Jung, H.C., et al., Correcting Vitamin D Insufficiency Improves Some, But Not All Aspects of Physical Performance during Winter Training in Taekwondo Athletes. Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2018: p. 1-25.
Tomlinson, P.B., et al.,. Effects of vitamin D supplementation on upper and lower body muscle strength levels in healthy individuals. A systematic review with meta-analysis. Journal of Science and Medicine in Sport, 2015. 1;18(5): p. 575-80.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Senkisem1234 2019.07.31. 11:44:19
Így a végén én is arra jutottam, hogy legyen egy arany középút. Vagyis összeírtam, hogy mennyi és milyen vitaminokat viszek be az étkezésemből átlagosan, kikerestem az egyes vitaminokhoz meghatározott ajánlott és veszélyes határértékeket, és ez alapján választottam még egy multivitamint, hogy minden nap meglegyen egy alap bevitel, de soha ne menjek a veszélyes szint fölé.
Ebből adódott egy szép nagy táblázat, mire 6-8 ismert gyártó 1-2 készítménye bekerült a listámba, szépen vitaminokra és megadott mennyiségekre lebontva. Az érdekes pedig az volt, hogy a legtöbb gyártó 1-1 vitamint "túladagol", párat pedig teljesen kihagy, vagy csak úgy mutatóba teszi bele az ajánlott mennyiség 10%-át.
Ha valakit érdekel a végeredmény egyébként, akkor a táblázatom alapján az jött ki, hogy a legoptimálisabb választás az a Biotech One-A-Day keszítménye. (Nem azért, hogy reklámozzam.) Semmit nem visz a veszélyes szint közelébe, de igyekszik mindenből egy alap szintet biztosítani, nekem szimpatikus lett.
Megjegyezném viszont, hogy az E-vitaminra érdemes odafigyelni, mert ha valaki multivitamint szed, reggel betol 2 halkapszulát, és testépítő diátát folytat sok hússal, hallal, tojással, növényi olajokkal, stb. akkor nagyon megugrik a bevitel.
Üdv
Dávid
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.07.31. 12:31:43
Szerintem annyira azért nem kell aggódni az E vitamin miatt. A halolaj sem annyira nagy adag és a magyar, normál táplálkozás mellett lehetetlen túltolni.
Én még nem találkoztam vitamin túladagolásos esettel, de biztos elő szokott fordulni. Annak idején Szedtem a Lenkei extra erős cuccát is, de csak annyiban volt más, hogy B vitamin szagú büdös volt a bőröm tőle. Semmi extrát nem adott.
acycloren 2019.08.01. 01:58:09
Van benne 400 NE D-vitamin, 30 NE E-vitamin. Ennyi biztosan nem árt. Lehet, hogy nem is használ.
Itt Ázsiában az emberek rettegnek a napsütéstől, esernyővel járnak és tetőtől talpig beöltöznek. Viszont napszemüveget szinte senki nem hord (kerékpáros sportolókon kívül), gondolom az ázsiai arcformára nem illeszkedik jól.
Jó lenne tudni, hogy mennyi ideig tartó és mekkora bőrfelületet érő napsütés elégíti ki a D-vitamin szükségletet. Nem akarok bőrrákot, de a D-vitamin utánpótlást lehetne napozással megoldani. Mennyi az annyi?
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.08.01. 07:36:50
Szóval ha nem vagy mindennap kint a napon egy fél órát legalább, akkor nem árthat a pótlás. Az általad említett mennyiségek pedig még akkor sem fognak megártani, ha egész nap a szabadban vagy folyamatosan.
Üdv!
acycloren 2019.08.01. 09:26:04
Az aggodalmam nem is a D-vitamin esetleges túladagolására vonatkozott, hanem a bőrrákra. Mennyi az a napsütés, ami már fedezi a bőrben képződő D-vitamin szükségletet és még nem növeli a rák kockázatát. Az a baj, hogy én magyar emberként hozzá vagyok szokva ahhoz, hogy ér a nap és ezt még élvezem is. De itt Ázsiában nagyon tudatosan védekeznek a nap ellen, esernyő, légáteresztő, UV elleni kabát, könnyű kesztyű stb. Erre én is kezdek rászokni, mert a bőrt nagyon öregíti (károsítja a napsugárzás) és bőrrákban meghalni se lenne jó.
Futni már csak sötétedés után szoktam. De motorozni nappal is.
Borathan 2019.08.01. 12:31:20
Szerintem, ha valaki azon az éghajlaton, ahol ősei is éltek, ott egész évben kint van a napon, akkor lebarnul annyira a bőre, hogy az gondot ne okozzon
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.08.02. 13:28:42
Sajnos a természet az egyik kezével ad, a másikkal elvesz. Kell a napfény, de ugyanakkor káris is számunkra. A sugárzás akkumulálódik azaz a szervezünket ért sugárterhelés összeadódik az évek során. Így bármenniyre is óvatoasak vagyunk, mindig ártani fog. Ergó az életbevágó D vitamin pótlás erősen káros az egészségre.
Persze nem ennyire drasztikus a dolog, de a lényeg, hogy szerintem ebben az esetben nem lehet valami optimális egyensúlyi helyzeten egyensúlyozni.
A kapszulás D vitaminrül még nem bizonyították hogy a túladagoláson kívül más veszélyeket rejtene...