Érvek a napi többszöri edzés mellett (és ellene is)

Itt a nyár, lehet menni edzőtáborozni. Hosszabb ideig van világos, meg egyébként is ilyenkor mindenki egy kicsit lazábbra veszi a hivatalos életet ilyenkor. Ennek következményeként több idő és szándék marad edzeni. A hosszabb nappalok miatt el lehet menni reggel korán még a hűvösben edzeni, és aztán este megint ugyanígy. ilyenkor aztán megint előjönnek azok, az egyébként nem teljesen megalapozatlan vélemények, hogy napi két edzéssel a fejlődés is duplája lesz. A témát már évtizedek óta kutatják, így könnyű összeszedni a pro és kontra érveket.depositphotos_9299695_500.jpg

Az élsportban nem elég az, ha valaki jobb minden más aktív sportolónál, az az igazi siker, ha az előtte volt összes sportolónál jobb eredményt tud felmutatni. Így születnek a világcsúcsok. Ehhez pedig az kell, hogy egyre erősebbek, gyorsabbak, technikásabbak legyünk. Csak ideig-óráig segít az, ha egyre keményebben edzünk. Egy szint után nem lehet ezt tovább fokozni.

Ráadásul arra is elég régen rájöttek már, hogy nincs értelme az órákig tartó edzéseknek. 60 perc után rohamosan csökken a hatékonyság, sőt egy bizonyos szint felett már inkább káros az ilyenkor végzett munka. Egy órába viszont véges mennyiségű munkát lehet beleszorítani.

Ezért aztán a hetvenes évektől a szovjet és bolgár versenysportban elterjedt a megosztott edzés, amikor 30-45 perces edzéseket tartottak kettő – négy alkalommal naponta. Bizony, a súlyemelőknél gyakorlatilag egész napos edzések is előfordultak, 2-3 órás szünetekkel. Persze ez még akkor volt, mikor a Wada még nem létezett. Most meg sok esetben hiába létezik, így most is működik ez az régi módszer.

Lássuk, milyen érvek szólnak mellette:

  • Ha csak azt nézzük, hogy kétszer 45 perc edzés az pont másfélszer annyi, mint egy egyórás alkalom.
  • A rövid edzésekkel sokkal több munkát tudunk elvégezni a „tesztoszteron csúcsban”, azaz a 30-45 perces intervallumban, mikor a legmagasabb a tesztoszteron termelésünk.
  • Ugyanígy csökkenthetjük a kortizol szint megugrását, mivel nem lépjük túl a 60 perces határt, amikor drasztikusan emelkedne a szintje.
  • A két (vagy több) edzés között tudunk néhány órát regenerálódni, így nem csak az anyagcserénk tud magához térni, hanem az idegrendszerünk is frissebb lesz. Ezért a következő edzésen nagyobb terheléssel tudunk dolgozni, mintha ugyanazt a munkát egyben, egy edzésen kellene elvégezni. Ha valaki guggolás után felhúzást is tervez egy edzésen, akkor a felhúzásba már fáradtan fog belekezdeni, míg ha megosztja egy napon, akkor a délutáni felhúzásra majdnem pihenten érkezik.
  • Az osztott edzések esetében több sorozatot vagyunk képesek elvégezni hetente, ami így több ismétlést is jelent. Ez kedvezően hathat a technikánk fejlődésére, ami viszont nagyobb súly megmozgatását teszi lehetővé. A nagyobb súly pedig nagyobb fejlődést eredményezhet.

depositphotos_123560420_500.jpg

Lássuk, milyen érvek szólnak ellene:

  • Hiába volt aznap már egy másik edzésünk, attól megint újra be kell melegíteni, rá kell készülni, fel kell építeni a munkasúlyt rámpa sorozatokkal. Igaz, hogy ahogy nő az edzésgyakoriság, úgy csökken a bemelegítéshez szükséges idő, de ez nem egyenesen arányos, így a napi két edzéssel legalább másfélszer annyi idő el fog menni bemelegítésre.
  • Átlagos ember esetében, akinek nem életcélja a versenyzés, elég nehéz két alkalommal elmennie edzésre naponta, a normális életvitel mellett.
  • Sokan hajlamosak lazábbra venni így az edzéseiket és hiába osztják meg azokat, nem lesz több az elvégzett munka.
  • Igaz, hogy a két edzés között lehet regenerálódni, és így több munkát végezni, de a fáradtság akkumulálódik majd és néhány nap alatt e jelentősen több volumen hatására felhalmozódó fáradtság miatt már a reggeli edzés is nehezebb lesz. Sokkal nehezebb a regenerációt fenntartani az osztott edzések mellett.

Rengeteg kutatás támasztotta már alá a fenti előnyöket. Viszont van több kutatás is, amelyik egyáltalán nem mutatta ki a megosztás előnyeit. Hogy ez hogy lehet? Nem mindegy, hogy mi a vizsgálat célja. Vannak kísérletek, ahol edzetlen alanyokat vizsgálnak, mert ott jelentősebb az eredmény rövid távon is, míg máshol kifejezetten versenyzőket vizsgálnak. Nem lehet az almát a körtével összehasonlítani. Az azonban általánosan elmondható, hogy többségünk számára nincs akkora pozitív hozadéka, ami miatt érdemes lenne megbonyolítani az életünket. Akinek versenyzői ambíciói vannak és megteheti a napi munka és rutin mellett, az profitálhat belőle, de ne számítson dupla fejlődésre. Mindazonáltal egy ilyen osztott edzéstervet sokkal alaposabban meg is kell tervezni, nem elég csak az, hogy akkor a mostanit megszorozzuk kettővel. Abból jó eséllyel túledzés lesz. Ha pedig túl óvatosak vagyunk, akkor pedig pont a lényeg fog elveszni. Nem véletlenül, még a nagy súlyemelő nemzetek edzői közül sem mindenki ért el ezzel a módszerrel eredményeket. De például atlétikában is ugyanez a helyzet, sokan próbálkoztak vele, de csak néhány edző vitte sikerre a módszert. Kivéve persze az egykori NDK-s edzőket. Nekik minden sikerült. Minden is.

depositphotos_22920172_500.jpg

Tehát, ha vannak ilyen irányú ambícióid és belefér az idődbe, életedbe, akkor nyugodtan tégy egy próbát!

Ha pedig félsz egyedül belevágni, akkor szívesen segítünk!

Forrás:

Shiau K, Tsao TH, Yang CB. Effects of Single Versus Multiple Bouts of Resistance Training on Maximal Strength and Anaerobic Performance. Journal of Human Kinetics. 2017 Aug.

Ling CH, de Craen AJ, Slagboom PE, Gunn DA, Stokkel MP, Westendorp RG, Maier AB. Accuracy of direct segmental multi-frequency bioimpedance analysis in the assessment of total body and segmental body composition in middle-aged adult population. Clin Nutr. 2011 Oct;30(5):610-5. doi: 10.1016/j.clnu.2011.04.001. Epub 2011 May 8.

Häkkinen K, Kallinen M. Distribution of strength training volume into one or two daily sessions and neuromuscular adaptations in female athletes. Electromyogr Clin Neurophysiol. 1994 Mar;34(2):117-24.

Hartman MJ, Clark B, Bembens DA, Kilgore JL, Bemben MG. Comparisons between twice-daily and once-daily training sessions in male weight lifters. Int J Sports Physiol Perform. 2007 Jun;2(2):159-69.

Häkkinen K, Pakarinen A. Serum hormones in male strength athletes during intensive short term strength training. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1991;63(3-4):194-9.

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr8314090757

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) Body Building (24) body building (2) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) fogyás (4) Fogyás (2) fogyasztás (1) fogyás futással (1) Fogyókúra (17) fogyókúra (1) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) hiit (2) HIIT (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) Jim wendler (1) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) őrült edzés (1) Őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebó (1) placebo (2) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása