A sportteljesítmény fokozása mindig morális egyensúlyozást igényel. Mi az, amit szabad és mi az, amit nem. Mi az, ami esetleg a versenysportban még vállalható kockázat és az amatőröknél még nem. Persze a doppingtiltáson túl is vannak olyan lehetőségek, amelyek segíthetnek, de mégsem kellene erőltetnünk. Egy ilyen anyag a nikotin is. Jórészt csak a dohányzás járulékos veszélyének tartjuk, pedig egy hatékony stimuláns, amely mellesleg egyáltalán nem annyira veszélytelen, mint amennyire egyszerű hozzájutni. Nézzük meg a hatását!
Egy idei kutatásban Johnston kollégáival megvizsgáltak 16 fiatal, nemdohányzó férfit, akik közül a fele 5mg nikotint kapott, majd 7 perccel később elvégeztek két kör Wingate tesztet. Az alanyok 24.1 ± 5.3 évesek voltak, 179 ± 8.8 cm magasak, 81.7 ± 13.5 kg testsúllyal és 13.2 ± 5.1% testzsír százalékkal. A csoport egyik fele placebot kapott, míg a másik fele 5mg nikotint a nyelve alá. Az utasítás szerint 5 perc után ki kellett öblíteniük a szájukat, mivel a nikotin lenyelése emésztési zavarokat okzhat. 7 perccel később pedig elvégeztettek velük két 30 másodperces Windgate tesztet, három perc pihenővel közötte. Az eredeti Windgate teszt egy 30 másodperces kerékpár tekerést jelent 80-90 százalékos terhelés mellett.
Az eredmények pedig, ha nem is durvák, de a nikotin mellett szólnak. A nikotin csoport esetében megemelkedett a pulzusszám, a vérnyomás. Ez persze még messze nem jelentős eredmény, sőt sok esetben inkább káros mellékhatás. Ugyanakkor viszont az összes mért teljesítmény érték jelentősen magasabb volt a nikotinos csoportnál. Egyértelmű anaerob teljesítménynövekedés volt mérhető.
Juhé, akkor nikotin és lehet nagyobbakat nyomni, vagy gyorsabban futni, tekerni! Persze a dolog megint nem ennyire egyszerű. Az még csak hagyján, hogy csak a kutatások felében bizonyult hatásosnak a nikotin, míg a másik felében egyáltalán nem, vagy akár csökkentette is a mért teljesítményt. Ha viszont a dolgok mögé nézünk, akkor látható, hogy a nikotin valószínűleg hatásos, de annyira nehéz hatékonyan a szervezetbe juttatni, hogy sok esetben azért csökkenti a teljesítményt, mert simán csak lenyelve hányingert, rosszullétet, hasmenést okoz. A másik probléma, hogy nagyon gyorsan függőséget tud okozni, ami a hozzászokással együtt megint teljesítményromboló hatású. Összességében azt mondhatjuk, hogy sokkal több a hátulütője, mint az előnye.
Ne próbáljátok ki!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.