Ha erőemelésről van szó, akkor ott a helyünk. Nem lehetett ez másképp most sem, természetesen ott voltunk a 2018-as Fekvenyomó Diákolimpia kampány eseményen. Ha lelkes versenyzésről van szó, akkor a gyerekeknél nincs lelkesebb, és ha színvonalas korrekt lebonyolításról, akkor pedig a MERSZ-nél nincs jobb.
Az általános és középiskolai testnevelés egyik fontos szerepe lenne/lehetne, hogy a diákokat kompetenciájuknak megfelelő irányba tereljék. Nem kell, hogy minden gyerekből élsportoló legyen, vagy profi. Nem is mindenki alkalmas arra. Azonban egy jó szakember ki tudja szúrni, ha egy-egy diákja kiugróan tehetséges valamiben. Ilyenkor a szülővel közösen, a lehetőségek által megszabva lehetne korán a tehetséges gyerekeket a megfelelő sportágban útjára indítani. Itt sajnos komoly szűrőként megjelennek a testnevelő tanárok, akik csak a saját sportjukat ismerik kellő mélységben és inkább mindenkit arra felé próbálnak terelni. Szerencsére azonban van rengeteg nyitott testnevelő is, aki a fentiek szerint jár el. Itt is az elődöntő és a döntő során is kaptam kérdéseket testnevelőktől, amiből látszott, hogy nincsenek tisztában a szabályokkal és a technikával, viszont ők legalább ott voltak, elhozták a diákjaikat és segítették őket, hogy kipróbálják magukat ebben a sportban is.
A másik dolog, amire rájöttem, hogy mennyire fontos a Magyar Diáksport Szövetség szerepe. Az ő fennhatóságuk alatt működik a Diákolimpia is a rengeteg sportágával. Nem látom át az egész szövetséget, de ez a része kitűnően működik, és tökéletesen el is éri a célját.
Tehát 2018. március 24-25, Encs Sportközpont, Országos Fekvenyomó Diákolimpiai Döntő. A területi döntőket januárban és februárban rendezték. Már ott látszott, hogy félve jelentkeztek a diákok erre a versenyre. A mi területi elődöntőnkön 4 megyéből és a fővárosból nem volt 50 gyerek sem. Viszont akik ott voltak, azokon látszott, hogy a többség komolyan veszi ezt és felkészülten jelent meg. Az elődöntők után minden súlycsoportból és korosztályból a 8 legjobbat hívták meg az országos döntőre. Három korcsoport versenyzett:
IV korcsoport: 2003-2004 évben születettek,
V. korcsoport: 2001-2002 évben születettek,
VI korcsoport: 1998-2000 évben születettek.
A súlycsoportok pedig:
Lányoknál: 43, 47, 52, 57, 63, 72, 84, + 84 kg-os súlycsoport
Fiúknál: 53, 59, 66, 74, 83, 93, 105, 120, +120 kg-os súlycsoport
Az esemény Fővédnöke: dr.Hörcsik Richárd, országgyűlési képviselő
Védnökök: Szeles András, Encs város polgármestere
Szabó Árpád, a Szerencsi Tankerületi Központ igazgatója
Rónaszéki András, a Magyar Erőemelő Szövetség elnöke
Versenyigazgató: Daragó Lászlóné
Technikai igazgató: dr.Szatmáry-Antal Tamás (akinek az egész szervezés és így a verseny létrejötte is köszönhető!)
Mikor ezt a posztot írom, még javában zajlanak a második nap eseményei, így csak az első napot tudom leírni, amiben mi is érintettek voltunk.
Természetesen a választások közelsége miatt Kovács Pistike első tejfogának kiesése sem képzelhető el politikus részvétele és kampánybeszéde nélkül, így itt is meghallgattuk a megnyitó során ezt. Azonban annyi előnye van ennek a kényszeres kampánymegjelenésnek, hogy legalább kapnak némi képet a leendő politikusaink arról, hogy nem csak a szánalmasan vergődő TAO sportok léteznek, hanem vannak más sikeres sportágaink is, amelyek a túlélésért küzdenek, nap mint nap, mert nehezen támogathatóak, ugyanakkor meg ontják magukból az Európa és Világbajnokokat minden évben.
Tehát a rövid megnyitó után meg is kezdődtek a mérlegelések és a verseny. A mérlegelésnél mindenkinek tartania kellett az elődöntőn mért súlycsoportját, ami néhány gyereknek problémát okozott. Aki ott éppen kicsűszott, az most megpróbált visszafogyni a súlycsoportjába, de ezt nem fogadták el, így addig ihatott és ehetett, amíg fel nem tudott kerülni a helyére, míg olyan is volt, aki az első mérlegelésnél még 1 kiló pluszban volt. Na, az már rázósabb.
Ami számomra meglepő volt, bár az elődöntő tapasztalat alapján várható is lehetett akár, hogy például az első csoportban a lányoknál a 32 továbbjutóból csak 18-an jöttek el a döntőre. Így a 63 kiló alatti lányokat egy csoportban versenyeztették le. Ügyesek voltak a lányok, egészen kiegyenlített nyomásokkal.
A 63 feletti lányokat már két csoportra osztották, itt népesebb volt a mezőny. Érdekes módon itt is eléggé együtt volt a mezőny, nagyon kiugró eredmények nem születtek.
A rendezésre nem lehetett egy rossz szót sem szólni, a bírók szigorúak voltak, de segítőkészek, a versenyzők pedig fegyelmezettek.
Mi, Bogival a legutolsó csoportba kerültünk. Az első kör még nem mutatta meg az igazi különbségeket, de a másodikra már összerendeződött a mezőny. Látszott, hogy 50 kiló alatt nem lehet labdába rúgni, felette viszont bármi is lehet. Az első kísérletre az edzések és az elődöntő alapján egy jó biztonsági súlyt választottunk. A 45 kiló olyan volt, mint ha rúddal nyomna bemelegítést, így a másodikra bekértük az 50-et, amit edzésen eddig csak pattintva, megállítás nélkül tudott kinyomni. Itt ez is simán ment. Annyira simán, hogy harmadikra mertünk nagyot álmodni és 55-öt kértünk. Bogi erejéhez nem lett volna sok, de a rutinja még nincs meg hozzá és így ez végül most nem sikerült. A végére az is kiderült, hogy végül az 50 kilogramm is elég volt a győzelemhez.
Szerintem a lányok többsége elégedetten távozott, remélem a mai napon a fiúknál is így lesz. A Diákolimpia mindenképp egy támogatandó esemény, ami az, amire a sportnak tényleg szüksége van. Itt nem feleslegesen ellopott elköltött TAO milliárdok mennek feleslegesen a levesbe. Itt tényleg az utánpótlás kiválasztása történik.
Köszönet a MERSZ-nek a profi lebonyolításért és külön Köszönet : dr.Szatmáry-Antal Tamásnak, aki az egészet megszervezte!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.