Két remek gyakorlat a ferde hasizmok fejlesztésére

Manapság az egyik legdivatosabb területe a fitnesznek a „core” edzés. A legtöbb mozgásforma stabilitást kíván meg a törzstől ezért elengedhetetlen a törzs stabilizáló izmainak edzése. Természetesen itt is felbukkannak a szélsőséges irányvonalak, mert miért lehetne valamit egyszerűen és hatékonyan csinálni, ha lehet látványosan, de szarul is? Az egyik véglet, a divatmajmok, akik bosu labdán végeznek súlyzós guggolásokat, a másik vége pedig az órákon át felülést és has prést végzők tábora. Szinte hihetetlen, de most ezen utóbbi táborba szeretnék belekötni, mégpedig a Ferde hasizmok edzése kapcsán.
depositphotos_90250536_500.jpg

Azon most lépjünk túl, hogy az erős hasizmok és az erős alsó hát szükséges, de nem elégséges feltétel a stabil törzsnek. Erről majd máskor írok.

Az egyenes hasizom edzése viszonylag egyszerű feladat és szerencsére ma már a többség tudja, hogy ennek a leghatékonyabb gyakorlatai a has prés és a medence prés. Azonban a ferde hasizmoknál már nem ennyire tiszta a kép. Az egyenes hasizom, a külső és a belső ferde hasizmok részt vesznek a törzs előre és oldalra hajlításában, valamint a két utóbbi a törzs fordításában is. A kockás hasat az egyenes hasizom adja, de igazán látványos a fejlett ferde hasizmok mellett lesz csak.depositphotos_171481894_500.jpg

Sokan edzenek is erre a két kis izomra. A külső ferde hasizom Az alsó bordákon ered, csatlakozik a fűrészizomhoz és a széles hátizomhoz is, és a csípő lapáton tapad. A belső ferde hasizom a külső alatt helyezkedik el és csípőtaréjon eredve a három oldalsó bordán tapad. Ezekkel azért érdemes tisztában lenni, mert érthetőbb lesz így a működésük, ami pedig a hatékonyabb edzés kialakításához vezet.

A forgató és hajlító funkciói miatt az alkalmazott gyakorlatok is erre a két mozgásra koncentrálnak. Igen ám, de a gerincnek a normális esetet feltételező rugalmassága mellett van egy olyan rossz tulajdonsága, hogy terhelés alatt szeretne stabil lenni. Ha súlyt kell tartania, akkor nem szeret meghajolni és főleg nem csavarodni.

A hajlítást utánzó gyakorlat a törzsdöntés oldalra. Ennek veszélytelen verziója a gimnasztikában is alkalmazott egyszerű törzsdöntés oldalra. Csakhogy ezzel nem lehet izmot építeni, sőt némi gyakorlás után még elfáradni se nagyon, inkább csak elszédülni. Ilyenkor az ember kézi súlyzót fog a kezébe és azzal kezd el döntögetni. Ha egyszerre kettőt, hogy mindkét oldalt egyszerre tudja megdolgozni, akkor duplán megterheli a gerincét, ráadásul ront a hatásfokon is, mert amíg az egyik kezében lévő súly az egyik irányba húzza, addig a másik visszafelé. Lesz különbség a trigonometria miatt, de nem lesz azonos az egy kézben tartott súllyal végzett gyakorlattal. De a porckorongok egyik variációt se fogják szeretni.

depositphotos_47220059_500.jpg

A hajlításnál azért van rosszabb megoldás is, a forgatás. A gerinc természetesen képes elfordulni, így alakult ki. De ezt is súly nélkül szereti csinálni. Mikor az ember a nyakába vesz egy súlyzót és azzal kezd el forogni, akkor az több problémát is felvet. Az első mindjárt az, hogy jó, de miért? A súlyzó azért terheli az izmokat, mert nehéz. Azért nehéz, mert a gravitáció húzza LEFELÉ. Egy súlyzót mindig felfelé nehéz emelni. Forgatáskor csak a tehetetlenséget és a légellenállást kell legyőznünk. Utóbbi nem tétel, a tehetetlenség viszont igen és komoly probléma is, mert nem elég, hogy terhelés alatt akarjuk csavargatni a gerincünket, még ezt dinamikusan is csináljuk. Nehéz lesz a megindítás, aztán fordul magától és nehéz lesz a megállítás és a visszaindítás. Pont a két kicsavart végpontban rántunk jó nagyot a csigolyákon. Ezt már csak a döntött törzsű forgatással lehet felülmúlni.

A folyamatos ellenállás biztosítására találták ki a törzsfordító gépeket, amelyek egyrészt csökkentik a dinamikus részt, másrészt a teljes mozgástartományban azonos ellenállást biztosítanak. Egyetlen dolgot nem oldanak meg csak, továbbra is terhelés alatt csavargatjuk a gerincünket. Felesleges.

depositphotos_81858106_500.jpg

Lehetséges stabil gerinc helyzet mellett is edzeni ezeket az izmokat. Igaz, hogy ebben az esetben izometrikus edzésről beszélünk, de ami működik az egyenes hasizomnál, az miért ne működne itt is. Főleg, ha mellette a gerincünket is óvjuk? Tehát jöhet a jó öreg plank. A hagyományos plank is megdolgoztatja ezeket az izmokat is, de lehet fokozni oldalsó plankkal, vagy a hagyományos plank esetében például, ha felemeljük ez egyik kezünket és az átellenes lábunkat. Fontos hogy itt is törekedjünk a semleges testtartásra.

depositphotos_49964609_500.jpg

Akik pedig az aktív gyakorlatokat szeretik, nos nekik is az izometrikus terhelést javaslom, de annak két izgalmasabb formáját. Az első gyakorlat az egykezes felhúzás. Kifejezetten nehéz gyakorlat, mert koncentrálni kell a helyes testtartás fenntartására végig, másrészt a súly is nehéz lesz. Ha tudod, hogy mekkora súllyal vagy képes egy ismétlés hagyományos felhúzást elvégezni, akkor fogj egy egykezes súlyzót, ami ennek nagyjából 15-30%-a és állj mellé szorosan. Egyenes háttal guggolj le, ragadd meg és állj fel vele. Visszafelé ugyanígy. Mielőtt felemeled, vegyél nagy levegőt a „gyomrodba” és feszítsd meg a hasizmaidat. Csinálj 6-10 ismétlést 3-5 sorozatban mindkét oldalra. A karod legyen végig nyújtva.

A másik gyakorlat pedig a „konyhás néni gyakorlat”, vagy, ahogy a világ túlfelén ismerik, a farmer walk. Ehhez is egykezes súlyzóra lesz szükséged, két darabra és jó nehézre. Nagyjából az előző gyakorlatban használt súly megfelelő lehet. Fogd meg a két súlyzót, egyenes háttal emeld fel és indulj el vele előre. Sétálj 20-30 métert és tedd le, majd 1-2 perc pihenő után indulás vissza. Csinálj ebből 2-3 oda-visszát. Ha nem tudsz egy irányba ennyit sétálni, akkor több rövidebb távot tegyél meg. Ilyenkor lehet növelni a súlyon is. Nyugodtan használj gurtnit ,ha a fogáserőd a korlátozó tényező.

depositphotos_58921675_500.jpg

A fenti két gyakorlat egyike sem kifejezetten a ferde hasizmokat célozza meg, és még csak nem is azok kapják a legnagyobb terhelést. Ennek ellenére mindkettő igen hatékonyan fejleszti a teljes hasi területet. Ráadásul mindkettő kifejezetten jó törzs stabilizáló gyakorlat is, amiket ha semleges gerinctartással hajtasz végre, akkor a porckorongjaidat se fogja tönkrevágni. Legalább is nem azonnal, mert a durva nagy súlyok cipelése nem egészséges, de ez már az erősemberek cipelésére vonatkozik inkább. Mi földi halandók a 30-60 kilós sétáinkkal nem fogjuk tönkrevágni magunkat. Sőt!

depositphotos_151492788_500.jpg

Cipekedésre fel!

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr8113705240

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Treff Bubi 2018.03.06. 23:47:56

Nekem a függeszkedve lábemelés oldalra is bejött, leghatékonyabban állványon tudom végezni (ahol az alkaron támaszkodok). Arra kell vigyázni, hogy ne a lábamat lendítsem, hanem tényleg a törzs feszítésével mozduljon el az alsó test.

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 09:06:05

@Treff Bubi: Igen, az se rossz gyakorlat, csak nehéz terhelést hozzátenni. Bár terhelés nélkül is elég nehéz kivitelezni. Főleg, ahogy írod, szabályosan.

Szelid sunmalac 2018.03.07. 13:43:31

Cipelekj mindenfele eleve 112 kilot. Szerintem leeg az a torzsizmaimnak, inkabb nem erositenem kulon, foleg, hogy fogyas a cel.

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 14:04:59

@Szelid sunmalac: Van ebben is ráció, de azért 20% körüli testzsír százalék alatt az oldalsó hasizmok szép keretet adnak a hasnak, amitől az izmosabbnak tűnik. Optikai tuning...

Szelid sunmalac 2018.03.07. 14:07:29

@IQfitnesz.hu: Mire en oda eljutok...optikai tuning az van...meg keret is. Mondjuk en mar reg feladtam a remenyt. Ezek a huszoneves nyikhajok harmadakkora sulyokkal edzenek mint en azt mind mint egy adonisz. En meg...

ChPh 2018.03.07. 14:19:35

@IQfitnesz.hu: jól hangzik, pláne hogy most 38-39%-nál járok :D

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 14:38:17

@ChPh: Ez csak abban az esetben gáz, ha 30-ról indultál :-)
Egyébként meg különösebb belefeszülés nélkül nyár közepére ebből még egészen durva eredményt is ki lehetne hozni.

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 14:44:30

@Szelid sunmalac: 426 és fél óra múlva 44 leszek (nem mintha számolnám) és teljesen át tudom érezni a helyzeted. Én is rengeteg fiatalt látok, akik csak bejönnek a terembe, körbenéznek, majd távoznak akkora vállakkal és bicepszekkel, hogy alig férnek át az ajtón kifelé menet. De mindig saját képességeinkhez kell mérni a fejlődésünket, különben könnyen elveszthetjük a motivációt.

So No 2018.03.07. 14:58:14

Kicsit pontositanek. Ferde hasizombol ugyanis harom van nem ketto.
A cikk olvasasa kozben kicsit ugy ereztem magam, mint amikor Huber Istvannak probaltam elmagyarazni (1990 kornyeken, meg a "hoskorban"), hogy amit o labtricepsznek hiv, az a NEGYfeju combizom.

KB. annyi volt a reakcioja, hogy o a nagy multu edzo, es en csak egy orvostanhallgato vagyok. (Azota elvegeztem a SOTE AOK-t, igy lettem informatikus. :XD :XD :XD)

Naszoval:

img.medscapestatic.com/pi/meds/ckb/23/40423tn.jpg

A kepen az is jol latszik, hogy epul fel a rectushuvely.

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 15:16:52

@So No: Van néhány axióma az életben, az egyik legfontosabb, hogy soha nem vitatkozz egy informatikussal! :-)
Csakugyan ott van a haránt hasizom is mint a legbelső, harmadik réteg, de nem szoktunk vele foglalkozni, mivel az eredése és tapadása miatt nem nagyon lehet ellenállás edzéssel fejleszteni. Ráadásul körbe öleli a hasat, így nem csak oldalsó hasizom. De tény és való, hogy ott van ő is.

ChPh 2018.03.07. 15:30:01

@IQfitnesz.hu: Rajta vagyok, csak diétát nem bírok beépíteni :D De azért dolgozok ezen is.
Jan 1-el 41,5%-ról indultam

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) Body Building (24) body building (2) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) diéta (20) Diéta (22) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) Fogyás (2) fogyás (4) fogyasztás (1) fogyás futással (1) fogyókúra (1) Fogyókúra (17) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) HIIT (2) hiit (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) jim wendler (2) Jim wendler (1) Jim Wendler (1) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) őrült edzés (1) Őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebó (1) placebo (2) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása