Manapság az egyik legdivatosabb területe a fitnesznek a „core” edzés. A legtöbb mozgásforma stabilitást kíván meg a törzstől ezért elengedhetetlen a törzs stabilizáló izmainak edzése. Természetesen itt is felbukkannak a szélsőséges irányvonalak, mert miért lehetne valamit egyszerűen és hatékonyan csinálni, ha lehet látványosan, de szarul is? Az egyik véglet, a divatmajmok, akik bosu labdán végeznek súlyzós guggolásokat, a másik vége pedig az órákon át felülést és has prést végzők tábora. Szinte hihetetlen, de most ezen utóbbi táborba szeretnék belekötni, mégpedig a Ferde hasizmok edzése kapcsán.
Azon most lépjünk túl, hogy az erős hasizmok és az erős alsó hát szükséges, de nem elégséges feltétel a stabil törzsnek. Erről majd máskor írok.
Az egyenes hasizom edzése viszonylag egyszerű feladat és szerencsére ma már a többség tudja, hogy ennek a leghatékonyabb gyakorlatai a has prés és a medence prés. Azonban a ferde hasizmoknál már nem ennyire tiszta a kép. Az egyenes hasizom, a külső és a belső ferde hasizmok részt vesznek a törzs előre és oldalra hajlításában, valamint a két utóbbi a törzs fordításában is. A kockás hasat az egyenes hasizom adja, de igazán látványos a fejlett ferde hasizmok mellett lesz csak.
Sokan edzenek is erre a két kis izomra. A külső ferde hasizom Az alsó bordákon ered, csatlakozik a fűrészizomhoz és a széles hátizomhoz is, és a csípő lapáton tapad. A belső ferde hasizom a külső alatt helyezkedik el és csípőtaréjon eredve a három oldalsó bordán tapad. Ezekkel azért érdemes tisztában lenni, mert érthetőbb lesz így a működésük, ami pedig a hatékonyabb edzés kialakításához vezet.
A forgató és hajlító funkciói miatt az alkalmazott gyakorlatok is erre a két mozgásra koncentrálnak. Igen ám, de a gerincnek a normális esetet feltételező rugalmassága mellett van egy olyan rossz tulajdonsága, hogy terhelés alatt szeretne stabil lenni. Ha súlyt kell tartania, akkor nem szeret meghajolni és főleg nem csavarodni.
A hajlítást utánzó gyakorlat a törzsdöntés oldalra. Ennek veszélytelen verziója a gimnasztikában is alkalmazott egyszerű törzsdöntés oldalra. Csakhogy ezzel nem lehet izmot építeni, sőt némi gyakorlás után még elfáradni se nagyon, inkább csak elszédülni. Ilyenkor az ember kézi súlyzót fog a kezébe és azzal kezd el döntögetni. Ha egyszerre kettőt, hogy mindkét oldalt egyszerre tudja megdolgozni, akkor duplán megterheli a gerincét, ráadásul ront a hatásfokon is, mert amíg az egyik kezében lévő súly az egyik irányba húzza, addig a másik visszafelé. Lesz különbség a trigonometria miatt, de nem lesz azonos az egy kézben tartott súllyal végzett gyakorlattal. De a porckorongok egyik variációt se fogják szeretni.
A hajlításnál azért van rosszabb megoldás is, a forgatás. A gerinc természetesen képes elfordulni, így alakult ki. De ezt is súly nélkül szereti csinálni. Mikor az ember a nyakába vesz egy súlyzót és azzal kezd el forogni, akkor az több problémát is felvet. Az első mindjárt az, hogy jó, de miért? A súlyzó azért terheli az izmokat, mert nehéz. Azért nehéz, mert a gravitáció húzza LEFELÉ. Egy súlyzót mindig felfelé nehéz emelni. Forgatáskor csak a tehetetlenséget és a légellenállást kell legyőznünk. Utóbbi nem tétel, a tehetetlenség viszont igen és komoly probléma is, mert nem elég, hogy terhelés alatt akarjuk csavargatni a gerincünket, még ezt dinamikusan is csináljuk. Nehéz lesz a megindítás, aztán fordul magától és nehéz lesz a megállítás és a visszaindítás. Pont a két kicsavart végpontban rántunk jó nagyot a csigolyákon. Ezt már csak a döntött törzsű forgatással lehet felülmúlni.
A folyamatos ellenállás biztosítására találták ki a törzsfordító gépeket, amelyek egyrészt csökkentik a dinamikus részt, másrészt a teljes mozgástartományban azonos ellenállást biztosítanak. Egyetlen dolgot nem oldanak meg csak, továbbra is terhelés alatt csavargatjuk a gerincünket. Felesleges.
Lehetséges stabil gerinc helyzet mellett is edzeni ezeket az izmokat. Igaz, hogy ebben az esetben izometrikus edzésről beszélünk, de ami működik az egyenes hasizomnál, az miért ne működne itt is. Főleg, ha mellette a gerincünket is óvjuk? Tehát jöhet a jó öreg plank. A hagyományos plank is megdolgoztatja ezeket az izmokat is, de lehet fokozni oldalsó plankkal, vagy a hagyományos plank esetében például, ha felemeljük ez egyik kezünket és az átellenes lábunkat. Fontos hogy itt is törekedjünk a semleges testtartásra.
Akik pedig az aktív gyakorlatokat szeretik, nos nekik is az izometrikus terhelést javaslom, de annak két izgalmasabb formáját. Az első gyakorlat az egykezes felhúzás. Kifejezetten nehéz gyakorlat, mert koncentrálni kell a helyes testtartás fenntartására végig, másrészt a súly is nehéz lesz. Ha tudod, hogy mekkora súllyal vagy képes egy ismétlés hagyományos felhúzást elvégezni, akkor fogj egy egykezes súlyzót, ami ennek nagyjából 15-30%-a és állj mellé szorosan. Egyenes háttal guggolj le, ragadd meg és állj fel vele. Visszafelé ugyanígy. Mielőtt felemeled, vegyél nagy levegőt a „gyomrodba” és feszítsd meg a hasizmaidat. Csinálj 6-10 ismétlést 3-5 sorozatban mindkét oldalra. A karod legyen végig nyújtva.
A másik gyakorlat pedig a „konyhás néni gyakorlat”, vagy, ahogy a világ túlfelén ismerik, a farmer walk. Ehhez is egykezes súlyzóra lesz szükséged, két darabra és jó nehézre. Nagyjából az előző gyakorlatban használt súly megfelelő lehet. Fogd meg a két súlyzót, egyenes háttal emeld fel és indulj el vele előre. Sétálj 20-30 métert és tedd le, majd 1-2 perc pihenő után indulás vissza. Csinálj ebből 2-3 oda-visszát. Ha nem tudsz egy irányba ennyit sétálni, akkor több rövidebb távot tegyél meg. Ilyenkor lehet növelni a súlyon is. Nyugodtan használj gurtnit ,ha a fogáserőd a korlátozó tényező.
A fenti két gyakorlat egyike sem kifejezetten a ferde hasizmokat célozza meg, és még csak nem is azok kapják a legnagyobb terhelést. Ennek ellenére mindkettő igen hatékonyan fejleszti a teljes hasi területet. Ráadásul mindkettő kifejezetten jó törzs stabilizáló gyakorlat is, amiket ha semleges gerinctartással hajtasz végre, akkor a porckorongjaidat se fogja tönkrevágni. Legalább is nem azonnal, mert a durva nagy súlyok cipelése nem egészséges, de ez már az erősemberek cipelésére vonatkozik inkább. Mi földi halandók a 30-60 kilós sétáinkkal nem fogjuk tönkrevágni magunkat. Sőt!
Cipekedésre fel!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Treff Bubi 2018.03.06. 23:47:56
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 09:06:05
Szelid sunmalac 2018.03.07. 13:43:31
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 14:04:59
Szelid sunmalac 2018.03.07. 14:07:29
ChPh 2018.03.07. 14:19:35
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 14:38:17
Egyébként meg különösebb belefeszülés nélkül nyár közepére ebből még egészen durva eredményt is ki lehetne hozni.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 14:44:30
So No 2018.03.07. 14:58:14
A cikk olvasasa kozben kicsit ugy ereztem magam, mint amikor Huber Istvannak probaltam elmagyarazni (1990 kornyeken, meg a "hoskorban"), hogy amit o labtricepsznek hiv, az a NEGYfeju combizom.
KB. annyi volt a reakcioja, hogy o a nagy multu edzo, es en csak egy orvostanhallgato vagyok. (Azota elvegeztem a SOTE AOK-t, igy lettem informatikus. :XD :XD :XD)
Naszoval:
img.medscapestatic.com/pi/meds/ckb/23/40423tn.jpg
A kepen az is jol latszik, hogy epul fel a rectushuvely.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.07. 15:16:52
Csakugyan ott van a haránt hasizom is mint a legbelső, harmadik réteg, de nem szoktunk vele foglalkozni, mivel az eredése és tapadása miatt nem nagyon lehet ellenállás edzéssel fejleszteni. Ráadásul körbe öleli a hasat, így nem csak oldalsó hasizom. De tény és való, hogy ott van ő is.
ChPh 2018.03.07. 15:30:01
Jan 1-el 41,5%-ról indultam