Kezdők táplálékkiegészítő szükséglete

Emlékszem 14-15 lehettem mikor fater elvitt az akkor nyílt táplálék kiegészítő boltba. Ez volt az első a városban, még soha nem voltam ott. Nem volt még internet, könyv is csak kettő, „Az erő műhelyében” és az „Utam a csúcsra”. Ezek után hosszasan nézelődtem és végül vettem egy B-vitamin komplexet. Fogalmam sincs miért, de valószínűleg ezen fogott meg leginkább a reklámszöveg. Kellett ez nekem akkor? Nem igazán. Ma már rengeteg információ áll rendelkezésünkre, de a kezdők és fiatalok még ma is összevissza szórják el a pénzüket felesleges dolgokra. Mondanám, hogy akkor itt és most tegyünk rendet a fejekben, de ez sajnos szélmalomharcnak tűnik. Azért tegyünk egy próbát.depositphotos_7046952_500.jpg

Vegyük sorba a főbb kategóriákat és nézzük meg melyiknek milyen előnye lehet egy kezdő számára:

Fehérjék

A legjelentősebb csoport. Odáig a többség eljut, hogy fehérje bevitel nélkül nem lehet izmot építeni. Egy kisebb csoport még azt is megérti, hogy fehérje és fehérje között van különbség és nem mindegy, hogy az milyen forrásból származik. Végül nézegetik egy darabig a képeket, hogy azt vegyék-e meg, amin Kiss Virág mosolyog a fehérjés doboz mellett, vagy azt, amin Cedric McMillan vicsorít. Végül az utóbbi győz, mert a többség inkább a Tarzangatyás testalkatára vágyik és nem a Virágéra.

Egy kezdő fehérje bevitele elég egyszerű probléma. Általában alacsony LBM (Lean Body Mass) értékkel rendelkeznek, azaz kihívásokkal küzdenek az izomzat területén. Ebből fakadóan az 1,5-2 gramm/ttkg fehérje (amit szintén a zsírmentes tömegre számolunk most) az alig lesz 50-100 gramm naponta. Ez 2-3 szelet húsból és néhány tojásból simán összejön. Teljesen felesleges ehhez még drága porokra költeni.

depositphotos_6563353_500.jpg

Csodálatos kutatások támasztják alá a különböző fehérje típusok eredményeit. A gyártók nem sajnálják az ilyen kutatásokra a pénzt, mert így növelhetik az eladásaikat. Ha a szarvasmarha tartók szövetsége is szánna egy kis pénzt ilyen célra, akkor rögtön kiderülne, hogy mennyire király ugyan a tejsavó, de egy igazi marha bélszín steak az olyan mint a piros hetes, mindent visz.

Órákig képesek a fiatalok nézegetni a nagy nevek videóit, de nem esik nekik le, hogy egész nap zabálnak, húst hússal és sehol egy turmix. Nem véletlen. Az igazi kaját nem pótolja semmi.

Ítélet: Felesleges, de ártalmatlan. Közepesen drága pénzkidobás.

depositphotos_45119209_500.jpg

Aminosavak

Itt már a mély tudomány kezdődik. Ezek aztán a szuper cuccok. Azonnal felszívódnak és azonnal ott teremnek ahol szükség van rájuk, maguktól tudják, hogy te mit akarsz. Segítik a regenerációt, a fejlődést, gyógyítják a sérüléseket és még egy halom jó tulajdonságuk és hatásuk van. Edzés előtt, közben, után, helyett. A legtöbb fiatal anyagcseréje annyira gyors, hogy ezek felszívódás után azonnal energiát szolgáltatnak az izomépítés helyett. Ráadásul a sima fehérje is ebből áll, amiről az előző pontban beszéltünk. A teljes értékű fehérje források, mint nevük is mutatja, tartalmazzák mindet, amire szükségünk van. Az meg már csak hab a tortán, hogy sokkal nagyobb mennyiségben, mint a külön bevitt pár gramm. Napi 20-50 gramm feletti bevitel esetében tényleg bele tudnak szólni az életünkbe, de ezt földi halandók nem tudják megfinanszírozni. Marad az edzés közben elkortyolt 3-5 gramm, aminek pont nincs semmi hatása, de legalább finom.

Ítélet: Felesleges, ártalmatlan, de legalább iszonyúan drága.

Edzés előtti fokozók és bedurrantók

Kamaszként alig vártam, hogy délután legyen és gyúrhassak. Nem kellett fokozni semmit. Akkor még messze nem tudtunk semmit az értelmes ismétlésszámról, így simán be is durrantunk a 12-15 ismétlésektől. Eljön az az idő minden ember életében, amikor egy-egy edzést kihagyna és valamiért levert, vagy fáradt, ilyenkor jól jöhet egy kis rásegítés, de ez jellemzően nem az első évben történik meg. Ilyenkor még attól is fejlődik egy kezdő, ha csak helyére pakolja a súlyokat egy benga állat után. Ezen a fejlődésen ezekkel a szerekkel nem lehet fokozni semmit.

Ítélet: Felesleges, drága, ráadásul a koffein tartalmú szerekhez hozzá is lehet szokni.

depositphotos_104175032_500.jpg

Ízületvédők

Na, itt egy kicsit el fogok bizonytalanodni. Ha jobban végiggondolja az ember, hogy a tenyerében lévő bogyóban lévő hatóanyagnak milyen úton kell eljutnia a „célterületre” és hogy egyébként ott milyen folyamatok után tudja a hatását kifejteni, hát reménytelennek tűnik. Orvosok közül is sokan szkeptikusok ezen szerek hatékonyságával kapcsolatban. Azonban saját tapasztalatom azt mutatja, hogy működik. Persze aztán lehet, hogy csak placebo, de segített. Visszatérve a kezdőkre, ha valaki teljesen mozgásszegény életmódot folytatott előtte, akkor az ízületei is ehhez alkalmazkodtak és valószínűleg nincsenek a toppon. Azonban egy jól felépített edzésterv az első pár hónapban ezt a területet is előtérbe fogja helyezni és megerősíteni, mielőtt jön a kemény terhelés.

Ítélet: Indokolt esetben hasznos lehet, de általában felesleges. Ne dőljünk be a hangzatos szuper mátrixoknak, az egyszerűbb és olcsóbb szerek ugyanazt tudják, ha van bennük glukózamin, kondroitin, és MSM

Kreatin

Alakulunk. A kreatinra sok mindent el lehet mondani, de azt hogy ne működne, azt nem. Hozzáad még egy két ismétlést a kemény sorozatokhoz, rengeteg vizet megköt az izomzatban ezzel növeli annak méretét, tehát csupa pozitívum. Az hogy az izomzatunk mennyi kreatint tartalmaz alapból, az jelentősen függ az edzettségi állapotunktól is. Tehát egy kezdő az első pár hónapban képes növelni a tárolt mennyiséget magától, főleg ha elegendő mennyiségű és megfelelő minőségű kaját eszik, és ez a természetes növekedés ugyanazt a hatást fogja okozni. Erősödik, nő az izomtömege. Aztán minden kezdő életében eljön a pillanat, amikor megáll a fejlődése, vagy legalábbis jelentősen belassul. Célszerű az első kreatin kúrát ekkora tartalékolni, mert sokat tud dobni, ami visszahozza az önbizalmat és kedvet az edzéshez. Itt sem szabad bedőlni a csodaszereknek. Elegendő a sima monohidrát. Kanállal dobozból aztán valamivel leöblíteni.

Ítélet: Jó cucc, de ne kapkodjuk el a használatát.

depositphotos_49738577_500.jpg

Vitaminok

A vitaminok is olyanok, mint a makronutriensek, hol a zsír az ellenség, hol a szénhidrát. Néha még a fehérje is. A megfelelő kutatás a megfelelő eredményt tudja produkálni. Dr. Lenkei azt mondja, hogy a marékkal eszed, akkor sose halsz meg, főleg nem rákban. Az ÁNTSZ azt mondja, hogy bizonyos vitaminok bizonyos mennyiség felett rákkeltőek. A legújabb elméletek pedig azt mondják, hogy tényleg felesleges kanállal enni a C vitamint. Nehéz okosnak lenni ebben a zűrzavarban. Nem is akarom egyik elméletet sem előtérbe helyezni. Megvan a saját véleményem, én az szerint élem az életem, de koránt sem biztos, hogy az a helyes út.

Ítélet: Egy jó multivitamin csomag szükséges, de az extra mennyiségekre nincs bizonyíték. Mindenki használja saját belátása szerint.

Tömegnövelők

A kedvencemet hagytam utoljára. Általában a tömegnövelő egy kis adag fehérjét jelent egy nagy adag cukorral. Jó drágán. Ha megveszed a fehérjét külön és a cukrot is külön, akkor feléből megúszod. Ha pedig a cukor helyett valami rendes szénhidrátot választasz, akkor még értelmesen is költöd a pénzed. A gizdák és rossz étkűek számára csakugyan hatékony módszer a szilárd kaja mellé még egy kis folyadék formátumot is tolni, de ez akkor is az átverés csúcsa. Brrrrrrr!!!

Ítélet: Pénzkidobás, átverés, felesleges

depositphotos_164531858_500.jpg

Dopping?

Az örök kérdés a szülők és a kezdők részéről. Szerencsére a nálunk működő (túl)szabályozásnak kizárt, hogy a komoly gyártók termékei doppinglistás hatóanyagokat tartalmazzanak. Emiatt felesleges aggódni. Bármilyen anabolikus hatás is ígér egy táplálék kiegészítő reklámszöveg, attól még nem fog anabolikus hormont tartalmazni. Persze a hatása se lesz olyan. De jól hangzik, és sokan beveszik. A szülők meg sikító frászt kapnak az anabolikus szótól.

Melyik gyártó termékét válasszam?

Ha rám hallgatsz, akkor ez itt. Ráadásul itt olcsó is. Egyébként tök mindegy, mert a nagy gyártók termékeiben nincs különbség. Más ízek, más oldhatóság, más állag, ennyi. A többi már megint az átverés kategória. Mikor százféle kreatint pakolnak össze egy mátrixba, meg ilyen-olyan kivonattal spékelik meg, akkor az már szemfényvesztés.

depositphotos_5406044_500.jpg

Akkor ne fogyasszon semmit sem egy kezdő?

Ezt nem mondtam. Hülyén is hangzana egy saját webáruházzal rendelkező blog részéről. A tényleges hatás sokszor elhanyagolható, azonban a feeling (placebo) megfizethetetlen. A haverok előtt is égő, ha nem színes löttyöt iszogatunk edzés közben, meg a beszélgetésekben sem tudunk részt venni, ha mi semmit nem tolunk. Meg egyébként is az érzés, hogy mi tényleg mindent megtettünk a célért. De ennyi és nem több. Az első 1-2 évben enni kell rendesen és edzeni, a többi meg jön magától!

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr3212823952

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) body building (2) Body Building (24) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) fogyás (4) Fogyás (2) fogyasztás (1) fogyás futással (1) fogyókúra (1) Fogyókúra (17) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) hiit (2) HIIT (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim Wendler (1) Jim wendler (1) jim wendler (2) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) Őrült edzés (1) őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebo (2) placebó (1) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása