Nagy hát nélkül nincs nagy fekvenyomás, tartja a népi bölcselet. Olyan ez, mint a legtöbb legenda, már senki nem emlékszik, hogy ki mondta, miért mondta és hogy egyáltalán mondta-e valaki. De évek óta kitartóan tartja magát az elmélet, hogy aki nagyot akar nyomni, annak nagy és erős hátizomra van szüksége. Nos, az eredet valahol a ködbe vész, de azért azt lehet tudni, hogy a bölcs gondolat valamikor a kilencvenes évek elején születhetett. Vagy a nyolcvanasok végén. Az erőemelés nem egy ősi sport így természetesen nem fogunk a piramisok falán utalásokat találni a hát szerepéről a nyomó gyakorlatoknál, de egy kis guglizással meg lehet találni az eredetet.
Ez pedig nem más, mint az EQ elterjedése, azaz a ruhás nyomás kezdete és fejlődése. A fekvenyomó ruhák működési elve, hogy a súly leengedése során feszültség keletkezik a kinyúló ruhaanyagban, ami aztán segít a nyomás során mozgatni a súlyt felfelé. Kezdetben ez csak néhán kilót tudott hozzáteni a nyomáshoz, azonban az anyagok fejlődése lehetővé tette, hogy egyre nagyobb részt vállaljon a ruha a nyomásban, főleg az alsó szakaszban. Odáig jutott a fejlődés, hogy most már az is komoly kihívás, hogy a rudat a mellükhöz érintsék a nyomás elején. Akkora energiát képesek tárolni a moderni fekvenyomó ruhák, hogy az alsó holtponton már húzni kell a rudat és nem nyomni. Ehhez viszont hátizom kell. És minél erősebb a hátunk, annál nagyobbat tudunk húzni és anál nagyobbat lehet majd a ruha segítségével nyomni. Ez hát a legenda alapja. Persze közben rengetegen megpróbálták egyéb ötletekkel védeni az elméletet, de ezek egyike sem bizonyított, sőt. a tárgyban végzett kutatások mind azt mutatták ki, hogy nem kap stimulációt a hátizom a nyomás során.
Van elmélet, amely szerint az alsó holtponton, mikor a felkar a hát vonala alá kerül, akkor a hát húzza vissza vízszintes helyzetig, mivel a hátizom a felkarcsonton tapad, és mivel a súly megindítása nagyon fontos a sikeres nyomásban, így fontos az erős hát, azonban a kutatások nem tudták kimutatni a hát működését ebben a pozícióban sem.
Nemrégiben olvastam olyat is egy magyar irodalomban, hogy azért fontos a nagy és széles hát, mert azon fekszünk a nyomás során. Nos ez igaz, tényleg van aki azon fekszik, bár a homorítással gyakorlatilag teljesen elemeljük a hátunkat a padról. Ennyi erővel a lapos fej és fenék is fontos lenne, de ezekre mégse gyúrunk. J
Van viszont egy érv, amivel nem lehet és nem is akarok vitatkozni, mégpedig a szimmetria. Az egészséges fejlődéshez elengedhetetlen, hogy minden izomcsoport egyenletesen fejlődjön. Ez segíti a növekedést, mind tömegben, mind erőben és segít a sérülések elleni védekezésben is. És ha közvetlenül nem is tesz semmit hozzá a fekvenyomásunkhoz egy asztalnyi méretű hátizom, nélküle biztos nem tudjuk majd elérni a potenciális maximumunkat!
Forrás: Greg Nuckols
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.