A tempó felírás mítosza a súlyzós edzésben

Lenyűgöző nézni a fiatal személyiedzők lelkesedését, ahogy próbálják megváltani a világot, és pár edzésalkalomból kisajtolni a maximumot. Először csak jönnek a bonyolultabbnál bonyolultabb összetett gyakorlatok, aztán a mindenféle kiegészítők, szalagok, bosuball, stb. Aztán aki tényleg odafigyel közülük, az próbálkozik a szabályos edzés rejtélyeivel is, azaz próbál szabályos ismétléseket végrehajtatni, teljes mozgástartományban, tempót felírva hozzá.depositphotos_63933259_s.jpg

A mozgástartomány kérdésével már foglalkoztam, bár ott is megoszlanak az eredmények, de a tempóval még nem sokat. Akkor hát 0101, hajrá!

Mi is a tempó felírás?

Egy adott gyakorlat egy ismétlését négy szakaszra lehet bontani. Attól függően, hogy az angolszász szakirodalom szerint, vagy a magyar szerint írjuk fel más lesz az eleje és a vége, de a sorrend az nem ugye nem tud változni. Tehát általában van egy koncentrikus szakasz, amikor többnyire felemeljük a súlyt, azaz rövidül az izom, aztán van egy felső holtpont, majd jön az excentrikus szakasz, amikor leengedjük a súlyt és végül van egy alsó holtpont. A számok ezen szakaszok hosszát jelzik másodpercben. A végpontok esetében, hogy mennyi ideig tartjuk meg a súlyt az adott pozícióban, míg a koncentrikus és az excentrikus szakasznál, hogy mennyi idő alatt végezzük el a mozgást, azaz milyen sebességgel.

depositphotos_208710636_s.jpg

Miért van a sebességnek jelentősége?

Nem lövöm le a poént, de az elmélet az, hogy ha gyors a koncentrikus szakasz, akkor azzal erőt lehet fejleszteni míg, ha lassú az excentrikus tartomány, akkor tudjuk kimaxolni a hipertrófiát. Elméletileg.

Pont ezért úgy szokták felírni a tempót, hogy a koncentrikus rész az legyen 1 másodperc, míg az excentrikus akár 3-4 másodperc is. A koncentrikus résszel most nem foglalkozunk, csak a másik szakaszt nézzük meg.

depositphotos_23610385_s.jpg

Miért jó nekünk a hosszabb excentrikus szakasz?

Egyrészt azért, mert könnyebb egy adott súlyt lassan leengedni, mint ugyanolyan lassan felemelni. Ennek vannak mechanikai okai és van olyan elmélet is, hogy maguk az izomrostok és azon belül az egyes sejtek is erősebbek a lassú nyúlás közben, mint az ugyanolyan sebességű összehúzódás esetében.

Végül is sokkal nagyobb súlyt tudunk leejteni, mint felemelni. Lol. De elméletileg ez így van, és ebből gyorsan levonták a következtetést az izomépítő guruk, hogy nagyobb súly egyenlő gyorsabb növekedés.

depositphotos_423297380_s.jpg

De nem csak a nagyobb súlyokra vannak ráizgulva a testkőművesek, hanem egy másik tévhitre is, melyet még csak most kezdenek el megcáfolni. Mégpedig, hogy az izom növeléséhez, azaz a hipertrófiához mikrosérülések kellenek, amit a fizikai munkavégzés okoz. És anno néhány kutatás azt találta, hogy az excentrikus tartományban végzett munka fokozottabb mikrosérülést okoz. Több sérülés egyenlő nagyobb és gyorsabb növekedés, nem kell nekünk más tehát, mint az excentrikus tartomány. Jöttek is a különböző ezközök és gépek, amelyek arra lettek kitalálva, hogy ebben a tartományban kelljen nagyobb erőfeszítést végezni. Vagy ott voltak a lóbálók, akik azt mondták, hogy a koncentrikus tartomány az csak a szükséges rossz, tehát valahogy lendületből, vagy segítséggel rángassuk fel a súlyt, aztán kontrolálltan, lassan engedjük le.

De aztán végül mindig rájövünk, hogy az élet nem ennyire egyszerű. A legújabb kutatások alapján már nem a mozgás közvetlenül okozza a mikrosérüléseket, hanem azok később jönnek létre. Így nem feltétlen függenek a mozgás irányától. De ez még elég új eredmény, azért ne kiabáljuk el.

depositphotos_477704174_s.jpg

No, de vissza a tempóhoz!

A másik nagy köre a tempóhívőknek, az izomvillanyszerelők. Az ő elméletük az, hogy igazából tök mindegy, hogy hány ismétlést és gyakorlatot végzel egy adott izomcsoportra egy héten, igazából csak az számít, hogy mennyi ideig feszíted meg azt az izmot. Mert, ha egy adott súlyt 1 másodperc alatt felemelsz, majd rögtön elkezded visszaengedni nagyon lassan, mondjuk 4 másodperc alatt, aztán egyből kezded elölről, akkor egy ismétlést 5 másodperc alatt végeztél el. Aztán ha mondjuk van egy gyakorlatod ebből 4 sorozatban 8 ismétlésekkel, akkor egy sorozat 40 másodperc lesz, a teljes gyakorlat pedig 160 másodperc. Csinálsz mondjuk 3 hasonló gyakorlatot erre az izomcsoportra az edzésen, akkor összesen 480 másodperc izomfeszülést hoztál létre. Ennyi hasznos időt töltöttél el szerintük az edzéssel, minden más csak járulékos veszteség. Elméletük szerint, ha csak egy nagyon lassú ismétlést végeznél, ahol mondjuk 80 másodperc alatt emeled fel a súlyt és 400 alatt engeded le, akkor ugyanitt lennél. Mondjuk ez már az izometrikus edzés, de hát végső soron az is működik. Persze ez csak elméletileg lehet, mert gyakorlatban nem lehet ennyire lelassítani a mozgást anélkül, hogy az a súly rovására menne. Tehát a feszülés alatt töltött idő elméletéhez nagyon fontos a tempó felírása. Egyébként, ha nem is ennyire szélsőségesen, de ez az elmélet még tartja magát a mai napig.

depositphotos_63933487_s.jpg

Akkor mi a baj a tempó felírással?

Igazából semmi. Csak felesleges túlzásba vinni. Egy tavalyi kutatásban megvizsgálták, hogy hogyan változik a hipertrófia, a különböző tempóknak megfelelően. A koncentrikus/excentrikus sebesség alapján három csoportot hoztak létre, 1/5, 5/1, és 3/3 tempóval. A vizsgálat célja egyébként nem a mi kérdésünkre adott válasz volt, hanem hogy az eltérő tempó okoz-e valamilyen helyi eltérést a hipertrófiában, azaz jelen esetben a vizsgált combfeszítő izomcsoportnál lesz-e valamilyen eltérés az egyes régiók növekedésében a különböző tempóknál. Egyébként valami minimális adódott, de minket nem ez érdekel, hanem hogy összességében mindhárom csoport esetében egyforma izomtömeg növekedést tapasztaltak a vizsgálat 10 hetében. Tehát, ha ugyanannyi idő volt az izomfeszülés, akkor mindegy volt, hogy melyik fázisra mennyi jutott ebből.

depositphotos_66205947_s.jpg

Miért jó ezt tudni nekünk?

Hát csak azért, hogy nem szabad túlságosan komolyan venni az edzést. Nem szabad elveszni a részletekben és a tudományosságban. Edzeni kell keményen és főleg kitartóan. A tempót meg válaszd meg kedvedre.

Forrás:

Diniz RCR, Tourino FD, Lacerda LT, Martins-Costa HC, Lanza MB, Lima FV, Chagas MH. Does the Muscle Action Duration Induce Different Regional Muscle Hypertrophy in Matched Resistance Training Protocols? J Strength Cond Res. 2020 Dec 9. doi: 10.1519/ JSC.0000000000003883. Epub ahead of print. PMID: 33306588.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr1616755338

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) Body Building (24) body building (2) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) Fogyás (2) fogyás (4) fogyasztás (1) fogyás futással (1) fogyókúra (1) Fogyókúra (17) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) HIIT (2) hiit (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) Jim wendler (1) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) Őrült edzés (1) őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebó (1) placebo (2) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása