A specifikus erősportok nem a változatosságról híresek. Az olimpiai súlyemelés két számával, vagy az erőemelés három gyakorlatával a többség számára unalmas és egyhangú. A hozzájuk tartozó edzések sem sokkal jobbak, még ha rengeteg gyakorlat variáció létezik. De attól hogy milyen fogással és milyen szögben nyomunk fekve, attól az még fekvenyomás marad. Persze mi, akik ebben a sportban élünk másképp látjuk. De abban egyetérthetünk, hogy kell néha egy kis változatosság.
Azért annyira nem monoton a dolog, mint ahogy hangzik. Az edzés három alappillére, a mozgás fejelesztése, az erő fejlesztése és az izomnövelése más és más gyakorlatokat és ismétlésszámokat igényel, így azért adott némi variáció. De az évekig tartó folyamatos edzés még ezt is képes unalmassá tenni. Mit lehet tenni? Jöhet a játék!
Nincs az a monoton tevékenység, amiből ne lehtne valami játékos szórakozást kreálni. És ha valakik, akkor a profik, azaz olimpikonok és világbajnokok tudják, hogyan kell kikapcsolódni.
- Greg Glassmann és a Crossfit
Jó ez lesz a kakuktojás, mindjárt az elején. A Crossift mindemellett, hogy egy tisztán üzleti vállalkozás, a kezdeti koncepció mindenkép mellette szól. Szórakoztató sportba csomagolni az olimpiai súlyemelést és annak gyakorlatait. Működik is, emberek tízezrei művelik lelkesen. Szórakozva teszik tönkre a testüket az izületgyilkos ugrabugrával. Nem is pazarolnék több szót rá.
- Mihail Kokljaev „Crossfitje”
Az egyik legnagyobb arc talán a súlyemelés és erőemelés területén. Szinte nincs is normális megnyilvánulása és teszi ezt akkora súlyokkal, amivel Magyar Bajnokságot lehet nyerni. Ő az aki tényleg tud szórakozva edzeni:
- Mihail Kokljaev lökés-guggolás-felhúzás kombója
És kezdünk is eljutni a lényeghez. Az alapvető erőgyakorlatok kombinálása extra terhelést tud nyújtani mind, az új mozgáskombináció idegrendszerünkre gyakorolt hatásával, mind pedig a hozzáadott kardió résszel.
- Klokov komplex
Ha a fenti bohóckodást megspékeljük egy kis hipertrófiával, akkor teljes a hármas. Gyakorlatilag egy komplett edzésciklust kaphatunk egy sorozat keretében. Dimitrij Klokov olimpiai bajnok súlyemelő tud egyet-smást a súlyemelésről. Bár ő egy genetikai ufó és szinte lehetetlen hosszú távon utána csinálni, amit ő tud. A Klokov komplex is egy variációja az ő összetett gyakorlatainak. 5 gyakorlatelemből áll, mindegyikből egy ismétlést kell végezni, majd folytatni a következővel. Az első a felhúzás, majd a helyből felvétel. Ezt követi egy első guggolás, majd egy nyomás fej felé és végül lökés mellről. A egy ismétléses maximumunk 80-85%-at célszerű alkalmazni. Ha nekünk is sikerül 205 kilóval végigcsinálni, mint Klokovnak, akkor azonnal vegyünk egy jegyet Rióba!
Ez a videó egy másik Klokov komplex, de az elmélet hasonló mögötte:
Ha egy kicsit belefásulunk a mindennapos rutinba, vagy csak nem tudunk továbblépni, akkor érdemes valami hasonló „játékos” gyakorlatsort beiktatni. Alakítsuk át az edzésünket úgy, hogy minden edzésnapon a munkasorozat legyen egy komplex/kombó, 3-5 sorozattal. Ezt követheti néhány kiegészítő gyakorlat magasabb ismétlés számokkal a hipertrófiáért, vagy alacsonyabbal az erő növelésére. Heti ciklusokban variáljuk kedvünkre át a kombókat és végezzük ezt a módszert 4-6 hétig, mielőtt visszatérünk a régi kerékvágásba. Jó eséllyel érezhető növekedést fogunk tapasztalni a maximumainkban, ha másért nem, akkor a szellemi felfrissülés és feltöltődés miatt. De valószínűleg fizikailag is meg fog minket dobni, mert javul a mobilitásunk, fejlődik a mozgáskoordinációnk és az állóképességünk is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.