Képzeljünk magunk elé egy 30-as éveiben járó, párkapcsolatban élő, irodai munkát végző hölgyet, aki a 160-165 centijéhez legalább 75 kilóval rendelkezik. Ugye nem nehéz egy ilyet elképzelni.
Az általam nem preferált, de ebben az esetben mégis a célnak megfelelő BMI számítás alapján 29,3 a BMI értéke, ami már csak egy leheletre van a kórósan túlsúlyos kategóriától. Az ő ideális súlya valahol 50 és 60 kiló között lenne melltartó mérettől függően. Tehát van kb. 20 kiló feleslege. Nézzük, mit kezd vele:
- Kijelenti, hogy ő így érzi jól magát, és akinek ő fontos az fogadja el így. Ez a patológiás eset, vele nem foglalkozunk, mert neki előbb a mentális problémáját kell megoldani.
- Tudja, hogy mi a problémája, de lustaságból / gyengeségből nem tud változtatni a helyzetén. It, amíg nincs meg kellő motiváció, addig kár is energiát pazarolni a megváltoztatására. Amíg nincs cél, addig így marad.
- Felismeri, és jól látja a helyzetét, próbálkozik folyamatosan, de nem jut egyről a kettőre. Benne megvan a potenciál, hogy megváltozzon, és ha hagyja, rajta kell segíteni! Vele foglalkozunk a továbbiakban.
Nézzük meg hogyan él és mit tesz azért, hogy leadja a felesleget:
- Próbál kalória megvonással zsírt leadni.
- Alkalomszerűen sportol.
- Esetleg ilyen-olyan divatos fogyókúrára adja a fejét.
- Néha még „csodaszerekhez” is fordul. Szerencsére ez inkább az első két csoportba tartozóakra igaz.
Akkor mégis mi a bibi?
a.) kalória deficit
Ez önmagában minden fogyasztó diéta alapja. Ahhoz hogy működjön meg kell, hogy legyen a szükséges mennyiségű fehérje, szénhidrát és zsírbevitel, az egyéb tápanyagok és rosttartalom mellett. Ha csökkentjük a bevitt kalóriát, akkor egyrészt lassítjuk az anyagcserét, ami ront a helyzetünkön, másrészt, ha tetszik, ha nem, éhesek leszünk. Ez a kettő azt okozza, hogy bármilyen kis kilengés, azonnal zsír formájában megjelenik rajtunk. Tehát a végletekig következetesnek kell lenni és tartani a célt. Ez nem jelenti azt, hogy nem lehet néha egy jót enni, bűnözni, de ezt is tervszerűen kell csinálni. Egy-egy ilyen alkalom segíthet felgyorsítani a lelassult anyagcserét így támogatva a fogyókúránkat. A másik mellékhatás az éhség. És ez jelenti a gondot, mert hogy valósítja meg a képzeletbeli hölgy a kalóriadeficitet? Hát keveset reggelizik, keveset ebédel és ha még bírja, akkor keveset vacsorázik, bár általában addigra végleg megtörik. Az egész napos éhség okozta frusztrációt nassolással igyekszik csökkenteni és itt jön a baj, mert számoljunk:
Szüksége van alapjáraton kb. 1800 kcal-ra. Egy könnyű reggeli két szelet toast kenyér, margarin, sajt, sonka, kávé: ~355 kcal.
Ebéd: leves, egy szelet rántott hús és fél adag rizs: ~541 kcal
Vacsora: milánói spagetti: ~696 kcal
Ez összesen ~1592 kcal, amit tökéletes lenne a cél eléréséhez, fehérjében egy kicsit szegény, tocsog a zsírban, de legalább kevés a kalória tartalma.
Nézzük meg a nasit, ami leszalad napközben még: délelőtt és délután egy-egy 3 in 1 kávé, egy doboz tejföl mert az annyira finom, egy sportszelet vagy egy fél twix, egy zacskó ropi:~625 kcal!!!
Ez így már összesen ~2200 kcal, ami 400 kcal többletet jelent, tehát, ha nem mozgott, akkor sikerült kb. 45 gramm zsírt felpakolni. Ez 16 kiló hízást jelent évente!
b.) sport
A sport jó, mi a baj vele? Alapjában semmi, ha tartja a fenti étrendet, akkor minden perc, amit sportolással tölt, csökkenti a 16 kilót. Viszont ehhez rendszeresség kell, mert a szervezet mindig előre gondolkozik, ha én ma egy órát biciklizek, vagy futok, akkor azt hiszi, hogy ez már mindig így marad és készülni kezd rá, energiát próbál magához venni, éhes leszek. Ez a baj a rendszertelen mozgással, hogy csak még éhesebbek leszünk tőle, és ha nem ismerjük ezt fel, akkor túlesszük magunkat. Ha rendszeressé válik, akkor beáll majd megint egy egyensúlyi állapot és ismét tudunk fogyni. Tehát azzal, hogy lelkesen néhány hetente mozgásra adja a fejét, csak megnehezíti a kalória kontrollt. Ráadásul fizikailag sem egészséges a rendszertelen mozgás.
c.) a divat fogyókúrákkal majd egy külön írásban foglalkozom hamarosan.
d.) Erről meg ne is beszéljünk :-)
Konklúzió?
A lehetőség benne van. Erőt kell gyűjteni és leszokni a nasiról, ami már magában akár havi egy kiló mínuszt jelenthet. Ha ez mellé még rendszeres sport is társul, akkor duplán jó a helyzet, mert az egészségéért tesz, fejleszti a keringési rendszerét, idegrendszerét, izomzatát, és a közérzetét is javítja. A sportnak járulékos hatása az izomtömeg növekedése, ami növeli a kalória felhasználást, gyorsítva a zsírégetési folyamatot.
A nasit a dohányzáshoz lehet hasonlítani. Egy rossz szokás, beidegződés. Ha megpróbáljuk elhagyni, elvonási tünetek jelentkezhetnek. Pont ezért, ha sikerül abbahagyni, akkor az is szokássá válik és nem fog hiányozni. A leszokást én úgy oldottam meg, hogy növeltem a napi étkezésim számát, ráadásul a beiktatott tízórait és uzsonnát csirkemellből oldottam meg, amitől megszűnt a folyamatos éhségem, és még a fehérje bevitelt is támogatta. (Ezúton is köszönöm a segítséget, amit a ledobozolt csirkemell kupac jelentett hónapokon át!) Tehát az étrend átvariálásával le lehet szokni a nasiról és nagy lépést tenni a célunk felé.
A sport már más kérdés, ahhoz tényleg akaraterő szükséges, de azt is csak elkezdeni nehéz, néhány hét vagy hónap után már nem esik jól kihagyni és hozzá fog tartozni a mindennapi rutinunkhoz. Hogy ez mi futás, biciklizés, jóga, aerobik vagy zumba, az teljesen mindegy, csak mozogjunk valamit. Ha esetleg fél vagy egy év múlva megtorpanunk egy kicsit, akkor majd ráérünk gondolkodni, hogy min lehetne változtatni.
Buktatók?
Sajnos azok is vannak. Legfőképp a türelmetlenség. A szervezetnek időre van szüksége, hogy átálljon ezért nem leszünk egyik napról a másikra sokkal könnyebbek. Az első időkben a mozgástól megnő az étvágyunk, ezért felszaladhat egy kis súly, de ez majd eltűnik. Ráadásul, ha eddig nem sportolt, akkor elkezd az izomtömeg is nőni, ami nehezebb, mint a zsír, ami lemegy.
Pont ezek miatt az első időkben nem szabad a mérleget naponta nézegetni, mert elveheti a kedvünket. A tükör is csalóka lehet, mert az izom megemeli a lerakódott zsírt és esetleg még vastagabbnak tűnhet. Tehát türelem, türelem, türelem! És egy kis kitartás :-)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.