Eat train sleep and repeat. Ahogy az ősi kínai közmondás is tartja. Ez minden gyúrós lelki békéjének alapja. Az evés leginkább csak pénz kérdése, mert „egészség legyen, a többit majd megvesszük!” /Lakatos Coelho/. Edzeni meg a hülye is tud. Mindenkinek van egy tuti módszere, gyakorlata, amivel ő hatékonyabb és jobb a balga többségnél. De az alvás már egy más tészta. Sokszor idő sincs rá, és ha van, akkor se mindig jön össze. Viszonylag kevés kontrollt gyakorlunk felette, ha csak kémiailag rá nem segítünk. Rengeteg módszer létezik az alvás támogatására, a Youtube-os meditációs videóktól, az esti mesén át a bárányok számolgatásáig. Most jöjjön egy eddig szerintem kevésbé ismert módszer.
A sárga szemüveg cool! Ali G nem tévedhet, bár ő nem biztos, hogy a funkció miatt választotta ezt a dizájnt. Egyébként nem egy újkeletű és ritka dologról van szó, mert rengeteg sí és kerékpáros szemüveg készült és készül ma is sárga üveggel. Rossz látási viszonyok mellett, például ködben állítólag javítja a látást. Vagy legalábbis a képet, amit látunk. De itt most nem erről a funkcióról lesz szó. Nem is a sárga a lényeg, hanem hogy léteznek, úgynevezett kék fény blokkoló szemüvegek. Ezek jellemzően sárga vagy narancssárga lencsével készülnek. A lényegük, hogy a fény 420-490 nm közötti hullámhossz tartományát kiszűrik, azaz nem engedik át a kék fényt. Aki emlékszik még a Kékfény című műsorra, annak idején a műsorvezető Szabó Lászlón is ilyesmi szemüveg volt. Különben hogy bírta volna ki azt a majd egy órát végig kék fényben. Haha, egyébként nem így volt, csak most rém humoros kedvemben vagyok, meg nehéz is komolyan venni ezt a témát. Mert szerintem még Besenyő JK István, azaz Besenyő Jogosan Kételkedő István se értené, hogy mit számít, hogy milyen szemüvegben alszik az ember. Normális?
De visszatérve a szigorúan vett tudományos megközelítéshez. Néhány tudós rájött, hogy elalvás előtt a sok kék fény rossz hatással van az alvás minőségére. Mikor úgy 350.000 évvel ezelőtt Isten saját maga képére megteremtette Lölőt és feleségét és odadta nekik Magyarországot és még Európa néhány szállodáját Ádámot és Évát és odaadá nékik Afrikát paradicsumul, akkor az volt a trendi, hogy sötétben aludtak, kivéve, ha valaki, vagy valami nem kergette őket éppen akkor. A nap és a közéjük szorult föld bolygó a fény teljes spektrumát kiszűrte, így csak a csillagok, illetve a nap holdról visszaverődő fénye szolgáltatott némi zavaró kék fényt. De erre is találtak megoldást. Mivel akkor még nem lehetett online szemüveget rendelni, így barlangokat használtak az éjszakai fények ellensúlyozására. Ami az alvás minőségére zavaróan ható kergető tényezők kizárására is megfelelő védelmet nyújtott.
De megint elkalandoztam, pedig ez egy fontos, már-már gémdzséndzsing téma! Tehát Knufink és kevésbé vicces nevű kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy ha lefekvés előtt az alanyok kék fény blokkoló szemüveget viselnek, akkor javul-e az alvásminőségük. Ami pedig ugye közvetlenül, vagy közvetve szinte minden élettani folyamatunkra jó hatással van. Ez amolyan bloggeres mondatszerkezet egyébként. Az „ugye tudjuk”, vagy „most nem mennék bele a részletekbe” mondatokat olyankor szoktuk írni, amikor azt akarjuk sugallni, hogy mennyire nagyon mély tudással rendelkezünk, de most nem fér bele a blog adta keretekbe az alapos magyarázat. Igazából meg fingunk sincs róla pontosan, hogy miről is beszélünk, de bevallani gáz lenne. Persze nálam ez nem így van. Mint tudjuk, de most nem mennék bele a részletekbe.
Tehát az említett tudósúr és csapata megvizsgálta, hogy hány darab kék fény blokkoló szemüvege van Lölőnek. Az összes. 13 nő és két férfi, akik mind legalább egy órát sportolnak hetente, miközben véletlenszerűen egy hétig sima szemüveget viseltek, egy hétig pedig kék fény blokkolót, hogyan értékelik szubjektíven az alvásminőségüket. Ez mellett okos karkötőkkel is elemezték az alvásukat.
Hogy kiszűrjék a placebo hatást, nem mondták meg nekik, hogy mi is a vizsgálat célja. Lövésük sem volt, hogy az alvást fogják rajtuk elemezni. Agyafúrtak ezek a tudósok. Ezért van az, hogy ők tudóskodnak és nem én. Én meg gyúrok. Mondjuk ők még gyúrhatnak is az mellett, hogy tudóskodnak. Hirtelen kisebbségi komplexusom lett. Jellemző blogger betegség egyébként. De én bevallottan is ezért írok, terápiás céllal. Vajon egy ilyen sárga szemcsiben más lett volna ez az írás? Sose tudjuk meg, mert úgyis placebo lett volna. Hacsak el nem alszok közben.
De visszatérve a lényegre, Az eredmények nem mutattak hű de nagy különbséget. A hű de nagy különbség a népies kifejezés a szignifikáns eltérésre. Ellenben a blokkolós szemüveget viselők átlagosan 7 perccel korábban aludtak el, ahhoz képest, mint amikor nem viselték a szemüveget. Ami azért elég veszélyes különbség. Én mondjuk elég gyorsan el szoktam aludni. Ami azt jelenti az én esetemben, hogy ha 7 perccel korábban alszok el, mint szoktam, akkor az még fogmosás, vagy zuhanyzás közben lesz, ami azért nem a legkellemesebb. Figyelni fogok, hogy sose viseljek ilyen szemüveget fogmosás, vagy zuhanyzás közben. Ezért kell az embernek folyamatosan tanulnia és képeznie magát!
Eddig is sejtették, hogy az elalvásért és az alvás alatti ciklusokért, valamint az ébredésért a melatonin kibocsátás felelős. Ezt pedig erősen befolyásolja a napfény. Most úgy tűnik, hogy bizonyos spektrum kiszűrése be tudja csapni a szemünket és nem fogja napfényként érzékelni. Ezáltal hamarabb tudunk álomba szenderülni és tovább tudunk aludni teljesebb ciklusokkal. Így viszont ugyanannyi idő alatt hatékonyabban tudunk regenerálódni. Így pedig többet tudunk edzeni, jobban bírjuk majd a stresszt, zsírt veszítünk, izmot építünk, világbéke.
Tanulság? Ha jobban akarsz aludni, akkor elalvás előtt inkább ázsiai pornót nézz, ne az avatárt. Ennyi. És valószínűleg a macskák azért tudnak bármikor bárhol elaludni, mert sárga a szemük. Meg ilyenek.
Forrás: Knufinke M, Fittkau-Koch L, Møst EI, Kompier MA, Nieuwenhuys A. Restricting short-wavelength light in the evening to improve sleep in recreational athletes–A pilot study. European journal of sport science. 2019 Jul 3;19(6):728-35.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.