Ha a táplálékkiegészítők promótálása kerül szóba, akkor két véglet van. Az egyik pontosan megmondja, hogy melyik pillanatban melyik cuccból mennyit kell megenni és akkor maximálhatjuk a fejlődést. Ők nagyon értenek ehhez. Mit vegyél be edzés előtt, mit alatta és mit utána. Megmondják melyiknek milyen hatása lesz, és ők azok akik érzik is, hogy mekkorát dob rajuk a cucc. Mellékhatásként havonta tízezrekkel lesznek szegényebbek. A másik véglet „raw” kajások. Tudják, hogy a tápkieg ipar a legtöbb cuccot feleslegesen tukmálja ránk. Maximum fehérjét szednek, meg multi vitamint.
De vajon kinek van igaza?
Ha már választani kellene, akkor az utóbbi csoportra szavaznék. Egyiküknek sincs igaza teljes mértékben, de náluk legalább megvan az esély, hogy a megmaradt pénzüket más hasznosabb dolgokra verjék el.
A legtöbb kiegészítő szinte teljesen hatástalan. Egy két kivétel azért akad. A kreatin, koffein érezhető hatással rendelkezik. A maradék egy része teljesen kamu, vagy pedig annyira keveset tesz hozzá a fejlődésünkhöz, hogy az már nem mérhető. Sokszor a napi rutinban történő eltérések nagyobb hatással vannak ránk, mint egy-egy adott szer.
A régi idők tápkiegjei a gyógynövények voltak. Sokan csak legyintenek rájuk, míg mások szekta szerűen hisznek benne és minden problémájukat ezekkel próbálják megoldani. Semmiképp sem lehet azt mondani, hogy a növények nem lehetnek hatásosak. Elég csak a kávéra, mákra, vagy a koka cserjére gondolni. De most nem ennyire durva cuccról akarok beszélni, hanem a Rhodiola rosea nevű növénykéről. Magyarul hívják aranygyökérnek, rózsagyökérnek, vagy varjúhájnak is.
Az ötvenes évek óta vizsgálják aktívan a hatását, és mint a legtöbb hatásos gyógynövény esetében ezt is hatékonynak találták már mindenre a népi gyógyászatban. Hívei szerint az örök fiatalságtól, a depresszió gyógyításán keresztül a fizikai állapot javításáig mindenre jó. Mindenre is. Viszont az alapos kutatottsága (van egyáltalán ilyen szó) miatt egész sok adat és eredmény áll a rendelkezésünkre. Ezek alapján hatásosnak tűnik a fáradtság érzetének csökkentésére és az aerobik folyamatok javítására. Aztán itt van egy friss kutatás, ami számunkra is érdekessé teszi. Egy tavalyi vizsgálatban az anaerob hatását vizsgálták. Az eredmény több mint durva. 11 fiatal, aktív nőt vizsgáltak, akik vagy 500 mg rózsgyökér kivonatot kaptak fél órával a vizsgálat előtt, vagy placebot. A vizsgálat fél Wingate teszt volt, azaz a 30 másodperc helyett csak 15 másodpercet tekertek a testsúlyuk 7,5%-nak megfelelő terheléssel.
Emberek esetében nem vizsgálták még a felszívódását és lebomlását, de egerek esetében 20-25 perc alatt éri el a csúcsot és kb. 40-50 percig tart a hatása.
És, ami a durva, hogy koffeines vizsgálatok esetében 3-4%-os teljesítmény növekedést szoktak mérni ebben a vizsgálatban. A rózsagyökér viszont akár 5-8%-kal is hatásosabb volt a placebohoz képest.
A vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy a nagy volumenű edzés támogatásában több területen is hasznos lehet ez a cucc. Egyrészről elősegíti az idegrendszer regenerációját. Másrészt javítja az állóképességünket, harmadrészt pedig, előnyösen hat az anaerob munkavégzésre is. Hogy miért és hogyan, az még nem tisztázott. De mivel úgy tűnik mellékhatása nincs, így vesztenivalónk nincs. Ha kell egy kis löket, akkor itt a Rózsagyökér. Vagy varjúháj. Vagy illatos varjúháj. Vagy rózsás varjúháj. Vagy Sedum roseum. Vagy Rhodiola rosea. Ahány neve, annyi előnyös hatása. Majdnem.
Forrás:
Ballmann CG, Maze SB, Wells AC, Marshall MM, Rogers RR. Effects of short-term Rhodiola Rosea (Golden Root Extract) supplementation on anaerobic exercise performance. J Sports Sci. 2018 Oct 29:1-6.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.