Fáj a hátad? Kérdezz körbe, mindenkinek lesz egy okos ötlete. Elmehetsz vele orvoshoz, csontkovácshoz, terapeutához, természetgyógyászhoz. Egyik veszélyesebb, mint a másik. Injekciózhatod, megműtetheted és jöhetnek a mágneses és mindenféle szemmelverések. Jó eséllyel utána is ugyanúgy fog fájni. Van egyáltalán remény?
Persze nem lehet ennyire leegyszerűsíteni a dolgot, hogy hátfájás. Rengeteg oka lehet, pszichés, szervi elváltozás, daganat és még rengeteg másféle ok. Nem vagyok orvos, nem fogom tudni felsorolni mindet. Sok esetben még a vizsgálatok sem találják meg a pontos okát.
Kivizsgáltassuk, vagy sem?
Mindjárt egy dilemmával találkozunk az elején. Ahhoz, hogy kezelni lehessen a problémát, jó lenne tudni, hogy mi okozza valójában. Ennek legegyszerűbb módjának az tűnik, hogy elmegyünk egy orvoshoz. Érdekes módon ezzel árthatunk is magunknak. És nem a felelőtlenül felírt CT vizsgálatok felesleges sugárterhelésére gondolok, hanem elménk önpusztító mivoltára. Egy átfogó vizsgálat során azt találták az USA-ban hogy a felnőtt lakosság nyolcvan százalékának van valamilyen mértékű elváltozása a gerincoszlopában, ami egy egyszerű MRI vizsgálattal feltárható. Ennek a nyolcvan százaléknak viszont csak az egy-két százalékának okoz ez bármi problémát. Ráadásul ez utóbbi egy-két százaléknak sem feltétlenül zavarja ez az életminőségét.
Viszont, ha ennek a nyolcvan százaléknak a kezébe nyomunk egy leletet a talált elváltozásról, akkor nagyrészük azonnal érezni kezdi azt és onnantól kezdve zavarni fogja. Vigyázni fog rá, meg fog változni a mozgás mintája, a tartása és az egész életvitele. Ez pedig tovább erősítheti, az amúgy fel sem ismert problémát. Van ebben igazság, viszont nehéz eldönteni, hogy melyik esettel járunk jobban. Ha viszont krónikus fájdalomról van szó, akkor érdemes.
Kezeltessük, vagy sem?
Felelőtlenség lenne egy ilyen blogban, egy ennyire nem szakmabelinek állást foglalni ebben a kérdésben. Viszont a statisztikák, legalább is az amerikaiak, amelyekkel én összefutottam, azt mutatják, hogy a fájdalomcsillapítók alkalmazása az esetek nagy részében egyáltalán nem okoz javulást, sőt függőséget is nagyobb mértékben tapasztaltak, mint gyógyulást.
A műtétek sem rendelkeznek sokkal jobb statisztikával.
Fáj egyáltalán?
Sokan egyáltalán nem a hát problémájaként kezelik a hátfájást. A világon számos országban alkalmaznak módszereket a fájdalom legyőzésére. Azokban az esetekben, mikor a kiváltó ok annyira jelentéktelen, vagy egyáltalán nem fizikai, hatalmas életminőségbeli javulást lehet elérni pusztán a fájdalom pszichés legyőzésével. Bevallom én még nem találkoztam ilyen esettel, de igén népes tábora van a módszer művelőinek.
Varázslók, kuruzslók, vajákosok
Sokan közülük igen meggyőzők tudnak lenni. Hiába születnek újabb és újabb kutatások, amelyek egyértelműen bebizonyítják, hogy a homeopátia, az akkupunktúra és még sok módszer nem több, mint szemmelverés, mégis hódítanak.
Ráadásul az orvostársadalomban is sokan élnek hasonló módszerekkel, vagy anyagi megfontolásból, vagy szimplán együgyűségből. Mágneses kütyük, Bemer ágy és még ki tudja mennyi mindenért lehet rengeteget fizetni.
Csontkovácsok
Miért nem kerültek bele az előző pontba? Hivatalosan orvosi, vagy gyógytornászi végzettség kellene hozzá, de bárki lehet csontkovács egy nap alatt. Ha beírod a gugliba, akkor azt látod, hogy október 11-én 16.500 forintért szakképzett csontkováccsá válhatsz egy nap alatt. A sokat szidott személyiedző társadalom is hónapokig kellene, hogy tanuljon. Persze nem mindenki teszi ezt. Ehhez képest, valakinek aki egy mozdulattal megölhet, elég egynapos tanfolyást végig ülnie.
Sokan esküsznek rá és állítják, hogy náluk működik. Nos, a csigolyák kikopott ízületei esetében csakugyan tudnak átmeneti javulást okozni. Ha az ízületi tok ellazul, ellaposodik, akkor a csigolyák összébb csúsznak és ez okozhat becsípődést. A csontkovács a tekergető rángatásával ezt az összecsúszott ízületet szét tudja húzni, amitől javulhat a helyzet. Ez azonban nem fog örökre úgy maradni. Pár nap után vissza fog térni az eredeti probléma.
És ez még a kisebb baj. A fenti becsípődés nem azonos a gerincsérvvel. Vagy az ízület egyéb sérüléseivel. Ha egy sérült ízületet kezdünk el csavargatni és rángatni, abból nagyobb baj is lehet.
Ja, és még egy érdekes szám. A nyaki és felsőháti gerincszakasz rángatásánál, minden egymilliomodik pukkanásra jut egy stroke. Átlagosan tízezer emberből egy meghal a recsegtetéstől számított 24 órán belül. Majd gondolj erre legközelebb, mikor hallgatod a jellegzetes pukkanást. És számolj, egymillió után minden nap ajándék lesz. (persze ennyit egy ember nem fog hallani sosem, még egy csontkovács se nagyon).
Egy elmélet és egy másik, ami segíthet
Az esetek nagy részében a fájdalom oka vagy az, hogy az alsó hát rész kompenzál valamit, vagy a nem megfelelő ízületi elrendezés.
Az első eset az ízületről ízületre elrendezés elméletéből adódik. Ahogy haladunk felfelé a lábfejünknek stabilan kell a földön támaszkodnia. A bokának ellentétben mobilisnek kell lennie. A térdnek újra stabilan kell tartania, míg a csípőnek újra mobilisnek kellene lennie. Ebből az következik, hogy az alsó hátnak stabilnak, a felsőnek pedig mobilnak kellene lennie. Azonban ha ez a lánc megszakad valahol, akkor a mellette lévő ízületek megpróbálnak kompenzálni. A csípő hajlékonyságának hiányát, azaz mobilitási problémáját az alsó hát fogja részben kompenzálni. Azaz nem fog stabilan tartani a mozgás közben, hanem ki fog hajolni semleges helyzetéből, így viszont nem képes a terhelés megfelelő felvételére és átadására. A túlterhelés pedig fájdalmas következményekkel járhat. Ez egyébként főleg azoknál jelentkezhet, akik rendszeresen mozognak.
A másik elmélet viszont mindenkit érinthet. A mozgás hiánya, az egyoldalú mozgások, beidegződések okozhatnak olyan ízületi elváltozásokat, ami miatt a páros ízületeink nem egyforma elrendeződést fognak mutatni. Ennek legjellemzőbb területe a csípő tud lenni. Simán elő tud fordulni, hogy valakinek egyforma hosszú lábszárcsontjai és combcsontjai vannak, mégis az egyik lába „rövidebb”, mint a másik. Persze ilyenkor nem a lába lesz fizikailag rövidebb, csak a csípő elrendeződésének hibájából az egyik messzebb ér, mint a másik. Az ilyen csípő elváltozások viszonylag gyakoriak, de sok esetben nem okoznak problémát, mert a szervezetünk kompenzálja ezt. Viszont azoknál, akik alsó hát fájdalomra panaszkodnak, azoknál sokkal nagyobb arányban és mértékben fordul ez elő.
Miért lenne jó nekünk, ha ez tényleg így lenne? Mert a problémák jelentős részéért felelhetnek, ugyanakkor kezelésük egyszerű tornával és mozgással orvosolható. A nem megfelelően stabil, vagy mobil ízületek megerősíthetőek, vagy mobilizálhatóak. A hibás ízületi elrendezés nyújtással és tornával nagy mértékben fejleszthető. Ráadásul ezek a gyakorlatok saját testsúly igénybevételével, akár otthon is végezhetők, és már napi néhány perces gyakorlással csodákra lehetnek képesek.
Javaslat?
Ha fáj, hosszabb ideje és nem nagyon tudjuk ezt valamilyen mozdulathoz kötni, akkor érdemes kivizsgáltatni. A daganatos megbetegedéseket a jelenlegi orvostudomány mellett még nagyon komolyan kell venni. Szerencsére az ilyen jellegű megbetegedések száma igen alacsony. Legalább is a gerincoszlopot érintő fajták száma.
A másik veszélyes opció a gerincsérv. Nagyon sok embernek van kisebb-nagyobb kitüremkedése a csigolyák közötti porckorong esetében. Ezek lehetnek teljesen tünetmentesek is, de minden különösebb fizikai igénybevétel nélkül is lehetnek nagyon durvák. Az igazán nagy gerinctorna mágusok szerint szinte száz százalékban tornával gyógyíthatók ezek, azonban ezt is komolyan kell venni, mert nem megfelelő kezelés esetén életünk végéig szenvedhetünk vele.
Minden más esetben pedig torna és torna. Hihetetlen hatékony tud lenni. Főleg egy súlyzós sportot űző ember számára érdekes, hogy egy ellenállás nélkül végzett mozgás, egy egyszerű gyakorlat milyen változásokat tud előidézni a szervezetünkben.
Persze itt is vannak sarlatánok, nehéz eligazodni a sok okosságban. Egy biztos, aki az egészet a törzs megerősítésére és a hasizom fejlesztésére hegyezi ki, az nem ért hozzá. Egy kitüremkedő porckorong estében az ész nélkül erősített has többet fog ártani, mint használni. Igaz, hogy segít megtámasztani a felső testet és segít a nagyobb hasűri nyomás elérésében az emeléseknél, de az egyoldalú erősítés hatására rövidülni fog, ami a csípő hiperfelxióját hozza magával, ami tovább fogja erősíteni a porckorongra ható erőt, és még jobban ki fog mozdulni a helyzetéből. Észnél kell lenni, a gerincünk nem játék! Meg a medve sem, de az egy másik blog.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.