A tudomány mai állása szerint két hatásos táplálék kiegészítő szer van, amelyeknek nagyobb a szervezetedre gyakorolt hatása, mint a gyártók profitjára. Ők pedig a kreatin és a koffein. Utóbbival már foglalkoztam egy párszor, de most sikerült a kreatinnal kapcsolatban is egy érdekes kutatásba belefutnom. Mégpedig, hogy ténylegesen mennyire is van szükség az optimális hatás elérésére. Neto, J.D.és kollégái, „Effects of Low-Dose Creatine Monohydrate on Muscle Strength and Endurance.” cmű kutatása következik az Asian J Sports Med 2018-as kiadásából, valamint Eric Helms gondolatai a témához.
Tehát a brazil kutatás lényege az volt, hogy összehasonlítsák az alacsony dózisú kreatin hatását a placebo csoporttal. Ehhez 36 főiskolást kértek fel, akik a kutatás előtt már legalább fél éves ellenállás edzés tapasztalatuk volt. A jelentkezőket 3 csoportba osztották, amiből az egyik napi 3 gramm kreatin monohidrátot kapott, a másik 5 grammot, míg a harmadik csoport 5 gramm placebot, amit ízre nem lehetett megkülönböztetni a kreatintól.
A vizsgálat 5 hétig tartott és fontos megjegyezni, hogy nem volt feltöltési fázis, hanem végig ugyanazt a dózist alkalmazták.
A vizsgálatban három gyakorlatot néztek, egy mellgépen történő nyomás egyismétléses maximumát, valamint a felülés és a fekvőtámasz maximális ismétlés számát. Utóbbi kettő az állóképességet volt hivatott bizonyítani, míg az előbbi a maximális erőt.
Bár maga a kreatin nem az állóképesség fokozó hatásáról ismert, mivel a leggyorsabb, nagyjából 10 másodpercig tartó anyagcsere folyamatra van hatása a tiszta ATP felhasználásra.
A teszteket elvégezték az első alkalommal, majd mindenki megkapta a maga kis adagját a kreatinből vagy a placebo-ból. Ezután pedig mindenkinek követnie kellett a szigorúan előírt edzéstervet. Az ötödik hét után pedig újra felmérték a maxokat. Ekkora már ugyan csak harmincan maradtak, meg hat fő lemorzsolódott menet közben.
Az eredmény pedig azt mutatta, hogy a placebo csoport nem tudott jelentős fejlődést felmutatni az erőszint növekedésében, ellenben a másik két csoport igen. Viszont köztük nem igazán volt kimutatható különbség
.A kreatin a szervezetben is előforduló aminosav, olyannyira, hogy képesek is vagyunk magunk is előállítani, így nem tartozik az esszenciális aminosavak közé. Ezen felül a táplálkozással is jelentős mennyiséget tudunk bevinni, mert jellemzően a húsok tartalmazzák. Egy átlagos testépítő étrend hús adagja napi 1-2 grammot is tartalmazhat. Míg egy vegetáriánus étrend szinte semmit sem. Ezért is van az, hogy a vega gyúrósok nagyobb hatást érzékelnek, mikor kreatint kezdenek el szedni. A szervezetben lévő kreatin mennyisége akár harminc százalékkal is megnőhet a folyamatos szedése mellett.
„Egy 5-7 napos feltöltő kúra valamilyen szénhidráttal kiegészített kreatin formulával ugyanannyiba kerül, mint napi 5 gramm kreatin szedése fél éven keresztül” / Eric Helms
Mivel a legtöbbet kutatott kiegészítőről van szó, így elég sok apróságot tudunk már róla, amit egyébként valamiért a gyártók elfelejtenek a PR cikkekben megemlíteni. Például, hogy nincs jelentős eltérés az egyes fajták között, a kreatin monohidrát a legolcsóbb és leghatékonyabb verzió. Tök mindegy, hogy szénhidráttal, szénhidráttal és fehérjével, vagy csak magában visszük be. Legalább is normális étrend mellett.
A feltöltésnek tényleg csak akkor van értelme, ha valamiért sietni akar az ember. Egyébként két-három heti kisadagú szedéssel ugyanazt az eredményt lehet elérni, mint egy öt napos feltöltéssel és utána szinten tartással. A súlyzós sport pedig nem a kapkodásról szól, itt hónapok és évek munkája hozza meg az eredményt. Semmi nem múlik egy-két héten. Eric Helms szerint az egyetlen racionális magyarázat a feltöltésre a diétázás lehet, mert ilyenkor jobb gyorsan túlesni a kreatin tömegnövelő hatásán, mint hogy hetekig bizonytalanok legyünk, hogy most a kreatin miatt nem működik a diétánk, vagy tényleg rosszul csinálunk valamit.
A kutatás eredményére visszatérve, azt mondhatjuk, hogy figyelembe véve az alanyok súlyát és, hogy működött a 3 grammos csoport is, a napi 0,04 gramm/ttkg adag a javasolt mennyiség, amely már hatásos, de még nem felesleges pénzkidobás. Más kutatások megmutatták, hogy napi 1-2 gramm mennyiség mellett még nem lehet értékelhető hatást kimutatni. Ez azért is lehet, mert a normál étrend is nagyjából ennyit tartalmazhat. Így erre nem reagál még a szervezetünk. A 3-5 grammnál nagyobb mennyiség pedig felesleges, egy idő után nem képes a szervezetünk sem eltárolni, sem azonnal felhasználni.
Mindazonáltal a kreatin tényleg működik, és az emberek több mint 99 százalékának nincs is vele különösebb problémája. Maradék 90 százaléka hipochonder és csak egy töredék az, akinek tényleg gondja adódhat a szedéséből.
Forrás:
Neto, J.D., et al., Effects of Low-Dose Creatine Monohydrate on Muscle Strength and Endurance. Asian J Sports Med, 2018
MASS - MONTHLY APPLICATIONS IN STRENGTH SPORT - VOLUME 2, ISSUE 12 -ERIC HELMS - DECEMBER 2018
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Sexual Harassment Panda 2019.01.18. 12:35:57
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.01.18. 12:42:18
:-)
Sexual Harassment Panda 2019.01.18. 12:43:54
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.01.18. 12:49:20
Sexual Harassment Panda 2019.01.18. 12:53:45
Kipròbáltam a fekvenyomàst.
Hétfő mell nap:
Fekvenyomás
50kg 6x
60kg 6x
70kg 6x
80kg 6x
90kg 6x
100kg 6x
105 kb 1x1
110kg 1x1
Utána a többi mell, 45fok, tolódzkodás, tàtofatás, stb 5x12
Ma váll nap volt, fekvenyomàssal kezdtem.
65kg 5x20
A gyakorlatokat mindig lassan, tisztán, szabályosan végzem.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2019.01.18. 12:59:24
Üdv!