Ha véletlenül valami történik velünk és orvoshoz kerülünk, akkor az első, amit megkapunk orvosi javaslatként, hogy azonnal hagyjuk abba a gyúrást, mert az káros, a fehérje fogyasztást meg felejtsük el, mert minden problémánkat az okozza. Emberek tucatjaitól hallom ezt. Persze egy orvosnak kötelessége azt mondania és csinálnia, amit tanulta annak idején. Ráadásul minek vállalna felesleges kockázatot. Végül is igaza van, mert ha nem csinálsz valamit, akkor nem is kell félned a lehetséges mellékhatásoktól. Igaz, hogy a pozitív hatásaitól se. A fehérje fogyasztás pedig ennek a non plusz ultrája. Aggódnak miatta a szülők, a barátok, a család és az orvosok is. Meg fog állni a veséd, tönkremegy a májad, elporladnak a csontjaid. Mintha az Indiana Jonesban rossz kehelyből ittál volna.
Szerencsére manapság már rengeteg kutatás állítja, hogy azért a fehérje nem annyira halálos méreg, sőt egész pozitív hatásai is vannak. A következő tanulmány pedig kifejezetten profi testépítők esetében vizsgálta meg a magas fehérje diéta hatásait, ráadásul két éven keresztül.
Antonio és társai arra keresték a választ, hogy a napi 2,2 g/ttkg mennyiség feletti fehérjefogyasztás milyen hatással van a máj és vesefunkcióra, valamint a csontozatra.
Ehhez 5, 25 és 38 év közötti testépítőt vizsgáltak meg, akiknek legalább 9 év edzéstapasztalata volt már. Azt kapták feladatul, hogy minden nap legalább 2,2 g/ttkg mennyiségű fehérjét fogyasszanak. Ehhez segítségül tejsavó proteint is kaptak, illetve az egyikük borsó fehérjét, mivel ő vegán volt. Felső korlát nem volt, annyi fehérjét ettek, amennyit akartak, csak a minimumot kellett tartaniuk. A forrás is tetszőleges volt, a fehérjeport csak azért kapták, hogy minden esetben tartani tudják a mennyiséget.
Az étrendjüket MyFitnessPal alkalmazásban kellett rögzíteniük. Vérvételből mérték a vizsgálandó paramétereket. Egyszer a kiinduláskor, aztán pedig félévente. Kiinduláskor 1.5-4.0 g/ttkg fehérje mennyiséget fogyasztottak, aztán 2.2-5.1 g/ttkg-ra nőtt az első évben és 2.6-5.8 g/ttkg lett a második évben. A féléves ellenőrzésekkor pedig csodák csodája, minden értékük rendben volt. Két esetben volt a vizelet nitrogéntartalma határérték feletti, azonban ez nem volt jelentős és nem a fehérje fogyasztás okozta.
Kár is lenne túlmagyarázni ezt a vizsgálatot. Testépítőkről szól, két éven keresztül tartott és jóval túllépték a tudományosan javasolt 2,2 gramm/ttkg értéket. Ritka az ennyire hosszú távú vizsgálat, azonban ezek képesek igazi, valós életre alkalmazható eredményeket produkálni. Egy néhány napos-hetes kísérlet során lehet, hogy nem jön elő minden lehetséges tényező, azonban ennyi idő alatt bizonyosan. Persze a károgók most jönnek majd azzal, hogy majd nézzük meg magunkat 20 év múlva, vagy öregkorunkban! Hát nézzük! Jó eséllyel nem a magasabb fehérjebevitelem fog kicsinálni.
Ingyenes és személyre szabott edzéstervekért látogasd meg az IQfitnesz.hu oldalunkat!
Forrás:
Antonio, J. and A. Ellerbroek, Case Reports on Well-Trained Bodybuilders: Two Years on a High Protein Diet. JEPonline, 2018. 21(1): p. 18-24.
MASS - MONTHLY APPLICATIONS IN STRENGTH SPORT -VOLUME 2, ISSUE 4 - ERIC HELMS - APRIL 2018
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Teljesítményfokozó sporttáplálkozás · http://teljesitmenyfokozosporttaplalkozas.blog.hu/ 2018.06.20. 20:53:49
https://www.facebook.com/notes/teljesitmenyfokozohu/rezisztenciaedzésizomhipertrófiafehérjefogyasztás/916795121833190/
Pár napja is lenyilatkozta JA ugyanezt az ISSN konferencián, pár hete pedig itt is:
paulinenordin.podbean.com/e/no-bs-with-nordin-ep-144-special-guest-dr-jose-antonio-phd-on-protein/
Nagyon fut most ez a téma.