Ahogy a kardhalból megtanulhattuk, „Amit a szem lát és a fül hall, azt az agy elhiszi.” Azt gondolhatnánk, hogy a súlyzós sportokban nincs illúzió, mert a súly az súly. Az adott tömeg és a gravitáció egy adott helyen mindig ugyanazt a terhelést fogja jelenteni. Nincs mese, nem lehet senkit becsapni. Ez valahol igaz is, de vannak trükkök, amivel ha át nem is lehet verni a szervezetünket, de meg lehet egy kicsit vezetni, hogy adjon bele többet, mint egyébként tenné.
Ha fogsz egy akkora súlyt, amivel mondjuk 4-5 ismétlésre vagy képes, de előtte elvégzel 2-3 sorozatot egy nagyobb súllyal, amivel csak 1-2 ismétlésre vagy képes, akkor a 4-5 ismétléses súly sokkal könnyebbnek fog tűnni, ráadásul simán képes is leszel egyel több ismétlést elvégezni vele. Ez pedig nem csak az érzékszerveid becsapása, kicsit többről van szó, mert ez a feszítőizom-reflex. Ez hasonló a guggolásnál jelentkező nyújtó reflexhez, amikor is az alsó pontban fellépő reflex segíti az elindulást felfelé.
Itt azonban a súly által kifejtett nyomóerő a szervezetet készíti fel a terhelésre. Minél jelentősebb ez az erő, annál nagyobb erőkifejtésre leszel képes. Természetesen a saját korlátaidon belül. És ami még fontos, mielőtt a részletekbe belemennénk, ez a reflex a talpat érő terhelés hatására jön létre.
Tehát a módszer: Ha te mondjuk 200 kilóval tudsz egyet guggolni igen nagyon erőlködve, akkor pakolj fel a rúdra legalább 220-at és emeld ki a villából lépj vele hátra, állj be kezdő pozícióba és készülj fel a guggolásra. Úgy állj meg, hogy a rúd a talpad közepe felett legyen, és a súly egyenletesen oszoljon el a sarkad és a lábfejed eleje között. Vegyél nagy levegőt feszítsd meg magad, majd maradj meg ebben a pozícióban 5-10 másodpercre. Ezután fújd ki a levegőt, és óvatosan tedd vissza a súlyt a villába. Ezután pakold vissza a kívánt súlyt és meglátod mennyivel könnyebb lesz a gyakorlat végrehajtása.
Van viszont egy fontos része a módszernek. Mint azt már fentebb említettem a reflexet a talpat érő nyomás váltja ki, ami viszont csak akkor jön létre megfelelő mértékben, ha közvetlen a kapcsolat a talajjal, tehát mezítláb a legjobb végrehajtani. Amennyiben ezt nem szeretnénk, akkor a súlyemelő/erőemelő cipők is megfelelőek lehetnek, mivel ezek talpa pont ugyanezen okból megfelelően kemény. Akinek meg nem futja ilyen cipőre, annak marad a vékony talpú tornacipő, aminek ugyan gumi a talpa, de elég vékony ahhoz, hogy megmaradjon a kemény talaj közvetlen érzete. Viszont a csilli-villi edzőcipők és futócipők nem alkalmasak, két okból sem. Egyrészt a talpba épített csillapítás pont ezen reflex ellen hat, másrészről pedig a magas és puha talpon nem lesz stabil a kezdőpozíciónk, hajlamosak leszünk billegni.
Ez egy egyszerű és hatékony módszer, aminek a kipróbálása nem kerül semmibe, úgyhogy hajrá! Egy próbát megér!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.18. 14:51:36
Brix 2018.01.19. 07:31:03
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.19. 08:07:01
;-)
Gekko 2018.01.19. 08:36:48
Gekko 2018.01.19. 08:43:37
2. Ez egy örök vita. De félállásban megfogni a súlyt, és lendület (kilengés) nélkül újraindítani kevesen tudják, föleg a sokadik ismétlésnél. Ha meg ez nem sikerül, akkor nyíródik az alsó hát - az meg nagyon kellemetlen... Szóval, elvileg jó is lehet, én azonban senkinek nem javaslom. A nagy súlyokat emeljük, letesszük. A nagyanyám féle lekvárkeveréses súlykezelés a "badisok" reszortja.