Időnként feltűnnek új, megváltó módszerek a különböző tömeg- és versenysportokban, amelyek aztán a bennük rejlő piaci potenciál miatt hatalmas karriert képesek befutni, vagy eltűnnek a süllyesztőben szép lassan. Gondoljunk csak az Atlantai Olimpiára és a kreatinra, amiből milliárdos bizniszt csináltak a táplálék kiegészítő gyártók, kutatások tucatjait támogatva. Ugyanígy tett hírnévre a jeges fürdő, ami persze az ára, körülményessége miatt csak a profi sportban terjedt el, még akkor is, ha azóta rengeteg kutatás támasztotta alá, hogy a hosszú távú negatív hatása felülmúlhatja a rövidtávú előnyeit. De most nem is ezekről akarok írni, hanem a kompressziós ruházatról. Sokáig úgy tartottam, hogy csak ez is ilyen bohóckodás a hosszútávfutók és az úszók részéről, amivel az egyébként sem túl vastag végtagjaikat még inkább el tudják vékonyítani a futók. Erre itt egy kutatás, ami azt mondja, hogy igen is van helye ezeknek és nem is ott leginkább, ahol azt sokan gondolnák.
Rengeteg kutatás van a témában, amelyek közül Brown és társai megfelelő kritériumok alapján kiválasztottak néhányat és egy meta-analízis során megvizsgálták, hogy a kompressziós ruhák (CG) fokozzák-e regenerációt ellenállás edzés, futás, vagy kardió jellegű edzések után, illetve, hogy ha igen, akkor ez a fokozott regeneráció magasabb teljesítményt tesz-e lehetővé következő napokban.
23 vizsgálatot találtak feldolgozásra érdemesnek, amelyek a CG használatának hatását vizsgálták a regenerációra és kontroll csoport bevonásával készültek és ahol a kezdeti edzést követő regeneráció után teljesítménymérés történt.
A kiindulás mindenhol azonos volt, valamilyen edzésterhelés után 1 órán belül az alanyok felvették a kompressziós ruhát és viselték az a következő mérésig, ami 2-48 órával később történt meg. Az alanyok lehettek edzettek, illetve edzetlenek is. A regenerációt megelőző sporttevékenység alapján 3 kategóriába sorolták be a tevékenységeket: 1. Ellenállásedzés, 2. futás és 3. egyéb állóképességi sportok. A CG viselése után, azaz a regenerációt követően vizsgálták az alanyok erejét, teljesítményét és állóképességét.
A kompressziós ruha viselését a teljesítményre több méréssel is vizsgálták, 0-2 óra viselése után, 2-8, 24 és több mint 24 után.
A meta-analízis a kompressziós ruhák nyomáskülönbségét is vizsgálta. Két csoportra osztották a vizsgálatokat, 1. nagy nyomású ruhákra: >15Hgmm és 2. kisnyomású ruhákra: <15Hgmm.
Eredmények:
Először is a kompressziós ruha viselése minden vizsgált pontban hatásos volt a regenerációra. Ami viszont sokkal érdekesebb, az, hogy a legjelentősebb az erőre gyakorolt hatása volt. Az állóképességre is szignifikáns volt a hatása, de elmaradt az erőétől. Ezt figyelembe véve, már nem is annyira meglepő, hogy a CG regenerációs hatása az ellenállásedzés után volt a legnagyobb, míg a futás esetében a legkisebb volt.
Az edzettségi állapot szempontjából is volt különbség, az edzettek esetében többet javított a regeneráción a CG, mint az edzetlenek esetében. Ez azért lehet, mert az edzetlenek egyébként is gyorsabban regenerálódnak, mint az edzett társaik, ami azért van, mert jóval kisebb munkát képesek elvégezni, amivel kisebb változást tudnak előidézni a szervezetükben, így könnyebb is a felépülés ebből.
A ruhák nyomáskülönbsége nem volt hatással a regenerációra, mind az alacsony, mind a magas nyomású ruhák ugyanúgy teljesítettek.
A tanulság? Egyrészt eddig azt hittem, hogy a gyúrós fazonok azért hordanak sztreccs cuccokat, hogy menőzzenek, közben meg csak aktívan regenerálódnak. De a viccet félretéve, azoknál, akiknél számít a regeneráció ideje, súlyemelők, erőemelők, erősemberek versenyfelkészülésében, ott megfontolandó lehet a használatuk. Crossfittereknek pedig kifejezetten kötelező neonszínben jól láthatóan viselniük. Viszont ami érdekes, hogy az állóképességi sportolók, akik miatt ezeket a cuccokat egyébként kifejlesztették, azoknak legfeljebb a sporttevékenységük alatt célszerű ezeket viselni – ennek nem jártam utána, beismerem, hogy mennyire hatásos olyankor – és a regeneráció szempontjából nem érdemes.
Forrás:
Brown F, Gissane C, Howatson G, van Someren K, Pedlar C, Hill J. Compression Garments and Recovery from Exercise: A Meta-Analysis. Sports Medicine. 2017 Apr 1:1-23.
MASS ISSUE NO. 3 ERIC HELMS | GREG NUCKOLS | MICHAEL ZOURDOS
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Étteremkritikus · http://legjobbetterem.blog.hu 2018.01.10. 21:54:41
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.11. 07:56:36
Az ellenállás edzés az, amikor a saját testsúlyunkra ható gravitáció helyett, valami egyéb eszközzel növeljük a terhelést (ellenállást). Pl: súlyzó, rugók, gumiszalagok és természetesen ide tartoznak az edzőtermi gépek is.