Egész életemben utáltam nyújtani. Langaléta pálcikaember voltam mindig a rájuk jellemző hajlékonysággal. Ugyanakkor zavart is ez, ezért amit csak lehetett elolvastam a témával kapcsolatban. Igen nagy boldogsággal olvastam valamikor vagy tíz évvel ezelőtt egy kutatást, ami kimutatta, hogy az edzés előtt végzett statikus nyújtásnak teljesítménycsökkentő hatása van. Na innentől már igazoltan nem nyújtottam edzés előtt. Utána meg már kinek van kedve? Eddig viszont olyan kutatást nem találtam, ami a nyújtás izomtömeg növelésre gyakorolt hatását vizsgálta volna. Arnold ugyan azt írta annak idején, hogy minden sorozat között nyújtsunk alaposan, de ha én nekiálltam nyújtani, akkor már nem ment soha a következő sorozat rendesen. Most viszont itt van Junior és társai kutatása, ami mindenre választ ad.
Szeretem az ilyen kutatásokat, ahol egy valaki több csoportban is részt tud venni. Egyik lába az egyik csoportban, míg a másik a másikban. Így lehet a legjobban kiküszöbölni a genetikai különbségeket. Ahogy Besenyő LFG (legnagyobb fitneszguru) Pistabácsi is mondta: „Egyik lábam, itt a másik!” Szóval Juniorék beszerveztek 9 edzetlen férfit (nem, a Crosfittesek itt most nem számítanak annak), akik a húszas éveikben jártak és randomizálták a lábaikat. Ezek után a random lábakat beosztották két csoportba. Az egyik csoport (RT – resistance training) csak ellenállás edzést végzett, míg a másik FLEX-RT szintén ugyanazt az ellenállás edzést végezte el, de csak egy igen alapos statikus nyújtás után.
Maga az edzés 4 sorozat lábnyújtásból állt, amit lábanként külön végeztek, 80%-os terhelés mellett, bukásig, másfél perces pihenőkkel. A FLEX-RT csoport pedig ez előtt még 2 sorozat 25 másodperces nyújtást végzett 60 másodperces pihenőkkel. A nyújtás a combfeszítőt érintette csak, ugyanúgy, mint az edzés is. Az alanyok hasra feküdtek és a térdben behajlított lábukat az edzőpartnerük próbálta a fenekük felé nyomni. Nem egy egyszerű lábhajlításról volt szó, mivel 0-10 terjedő fájdalom skálán 8-10-es erősségű volt az erőssége. A nyújtás után 30 másodperccel kezdték az edzést. A vegyes lábúak minden nap cserélték, hogy először az RT csoportban lévő lábukat edzették, vagy a FLEX-RT csoportban lévőt nyújtották és edzették, aztán folytatták a másikkal.
Maga a kísérlet 10 hétig tartott. Az 5. hét után újra ellenőrizték az egyismétléses maximumot és szükség szerint újra számolták a terheléseket.
A kísérlet megkezdésekor megnézték a külső vaskos-izom keresztmetszetét, az egyismétléses maxokat lábnyújtásban, és a térdízület mozgástartományát. Ezeket a vizsgálatokat megismételték az 5. és a 10. hét végén is.
Az eredmények:
- Az elvégzett edzés volumen (sorozatok x ismétlések száma x súly) az RT csoportnál 15-20%-kal magasabb volt, mint a FLEX-RT csoportnál.
- Az erőszintben szinte hajszálpontosan mindkét csoport egyformán fejlődött.
- Az izomtömeg növelésben is az RT csoport nyert, bő 5%-kal több izmot tudtak a combfeszítőjükre pakolni.
- Hajlékonyság szempontjából viszont a FLEX-RT csoport nyert, ők 10.1 ± 5.8%-kal tudták növelni a térdízületben létrejövő mozgástartományt, míg az RT csoport csak 2.1 ± 6.5%-kal.
Következtetés:
Ha erősebb akarsz lenni, akkor azt csinálsz, amit akarsz, de ha izmosabbá is szeretné válni, akkor bizony nem szabad edzés előtt nyújtani, mert az negatív hatással lesz a volumenre, ami pedig csökkenteni fogja a hipertrófiát. Viszont, ha szeretnéd, hogy a lábszárad jobban fityegjen térdből, akkor a statikus, durva nyújtás jó hatással lehet rá.
Komolyra fordítva a szót, mint azt már rengetegen kimutatták, nyújtani edzés után érdemesebb, mint előtte. Ha csak nem mobilitási problémáid vannak, mert akkor sokan indokoltnak látják az eszeveszett és agyament edzés előtt hengerezést és nyújtást. Pedig egyrészt egy alkalom nem fogja megváltani a világot, viszont az edzésednek ártasz vele. Olyankor is célszerű edzés végén, vagy külön mobilizálni. Ajaj, mit fogok ezért a kijelentésért kapni az őshengeresektől….
Forrás:
Junior RM, Berton R, de Souza TM, Chacon-Mikahil MP, Cavaglieri CR. Effect of the flexibility training performed immediately before resistance training on muscle hypertrophy, maximum strength and flexibility. Eur J Appl Physiol. 2017 Apr;117(4):767-774. doi: 10.1007/s00421-016- 3527-3. Epub 2017 Mar 1.
MASS - ISSUE NO. 2 - GREG NUCKOLS - 2017 May
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
DFK 2018.01.03. 14:03:03
1. Nincs t=0 hetes adat a táblázatba.
2. az 1-5 és 6-10 hét összevetéséből mindkét mért paraméter eseten a FLEX-RT csoport nőtt jobban (de nem biztosan szignifikánsan), ha a 2 mérési peiodust hasonlítjuk össze, az első periódus bázisán.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.03. 14:36:36
Már megijedtem, hogy én értettem félre a kutatást, de nem. Azért a leglényegesebb különbség a hipertrófiában volt az RT javára. És erről is szól az egész, hogy az izomnövekedés szempontjából nem szerencsés a nyújtás edzés előtt. Ami egyébként pedig volumen függő, így igazad van, hogy érdekes módon a FLEX csoportnál egy picit több, igaz, hogy csak 1%-ról beszélünk, de akkor is nem így kellene ennek lennie.
No majd keresek még másik kutatást is ebben a témában.
DFK 2018.01.03. 14:51:00
Alick 2018.01.03. 16:20:45
ételizésítő 2018.01.03. 18:04:58
Persze ha a mihamarabbi lesérülés a cél, akkor jó a javaslat.
A pocsék helyesírást (ha már IQ) nem is említem...
ételizésítő 2018.01.03. 18:07:49
Aminek része jobb helyeken a nyújtás (ún. gimnasztika) is.
efi 2018.01.03. 20:00:30
Ellenben, aki "hajlékonyabb", az nem az, csak nagyobb kitérés után jelentkezik a fájdalom. Szóval a fájdalomküszöb van kitolva (szó szerint), nem a mozgástartomány. (=avagy spárgázni is tudna mindenki, csak van, aki már 140 foknál ordítana a fájdalomtól)
ételizésítő 2018.01.03. 21:27:54
"spárgázni is tudna mindenki, csak van, aki már 140 foknál ordítana a fájdalomtól"
Hát ezt azért gondold át még egyszer. Tudod, inak és izmok hossza és rugalmassága meg ilyesmi.
efi 2018.01.03. 22:18:13
Nem gondolom.
Nyilván nem úgy értem, hogy mindenki azonnal, kapásból. De az izmok vagy inak hossza egészséges embernél nem akadály. Más kérdés, hogy idő megtanulni, vagy inkább elviselni. És pont erre utaltam.
ételizésítő 2018.01.04. 03:05:20
Ez nem így van, fiataloknál ezek még nyújthatók, de ha 30 fölött kezdesz el sportolni, akkor esélyed sincs, hogy lemenj spárgába, és nem a fájdalomtűrésen van a hangsúly, hanem azon, hogy ha egy adott határnál tovább nyújtod, akkor olyan szalag-, izom- meg ínszakadásaid lesznek, hogy egész életedre belerokkanhatsz. Ahogy a nyújtás és bemelegítés nélküli edzésbe is, elég egy (1, itt most számnév, nem határozatlan névelő) hirtelen mozdulat hozzá.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.04. 09:00:47
Az hogy a klasszikus gimnasztika a fő nyújtóhatású gyakorlatban csúcsosodik ki, attól az még nem lesz nyújtás. A teljes mozgástartomány átmozgatása nem számít nyújtásnak. Ráadásul lehet, hogy tényleg a gimnasztika, mint leíró nyelv a mai napig aktuális, attól még lehet, hogy néhány pontja elavult.
Egyébként meg, ha nem értesz egyet, akkor ne csináld. Csináld azt, amit eddig jónak láttál. Ha működött, akkor minek mást kipróbálni. A fitneszben még demokrácia van, azt még nem vette meg a gázszerelő. Itt mindenki még azt csinálhat, amit akar addig, amíg azzal mást nem bánt. Vagy valami ilyesmi.
üdv,
nr
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.04. 09:06:27
efi 2018.01.04. 17:31:03
Pedig van, ami legalább részben alátámasztja: gyakorlatilag minden olyan (mozgástartományú) mozdulat, ami fáj, de nem okoz sérülést. Vagyis a szervezet "hardveresen" tudja, de a fájdalomérzet megakadályozza, hogy tudatosan is kivitelezzük. Lehet, hogy azért, mert már közeledik az a pont, ahol már sérülés is lenne, lehet, hogy azért, mert valahogy érzékeli, hogy először járunk arra, de az akkor is tagadhatatlan, hogy van egy tartaléktartomány (szög, hossz stb), egy ráhagyás, amibe még bele lehet menni. Nos én úgy gondolom, hogy a nyújtással ezt a fékként funkcionáló fájdalomérzet megjelenését meghatározó pontot toljuk egyre kijjebb, de határozottan anélkül, hogy a fizikailag bármilyen izom, izület, szalag tuningolódna fel és tenné lehetővé a nagyobb mozgástartomány megjelenését. Tehát jobban kihasználjuk, ami van.
efi 2018.01.04. 21:49:30
Hanem nyilván az, ahogy te gondolod.
ételizésítő 2018.01.05. 01:35:40
Nyilván, mivel mindenhol ezt tanítják, ahol sportról meg anatómiáról szó esik.
És ez egy kicsit talán több annál, mint hogy te "úgy gondolod". Gondolom, a hasraütés nevű, a homeopátiával és az asztrológiával majdnem azonos szinten bevált tudományos módszer révén.
Esetleg olvasgass utána, nem fog megártani.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.01.05. 08:11:54
Jó hétvégét mindenkinek!
Közbiztonság Szilárd 2018.01.05. 19:14:16
Kár, hogy a tudományos eredmények ezt nem támasztják alá.
A tudomány meg nem hit kérdése.