Alapjában véve nem vagyok egy fikázós típus, de van, ami nálam is kiveri a biztosítékot. Az még hagyján, mikor egy kezdő lejön a terembe és értelmetlen gyakorlatokat végez, vagy rosszul választja meg a súlyt, a sorozatok vagy az ismétlések számát, de amikor egy személyi edző tanácsol hülyeségeket, akkor az gáz. Különösen gáz, ha egész edzése értelmetlen, mert becsúszhat egy-egy felesleges gyakorlat, de hogy az összes az legyen?
Illusztráció
Szóval egy meg nem nevezendő, egyébként rém kedves edző csoda gyakorlatáról szólnék a következőkben:
A gyakorlat: guggolás tárcsával, gumiszalaggal a combon, oldalazó járással.
Az alaphelyzet: Vállszélességű terpeszállás, kar mellső, hajlított középtartásban, egy 5 kilós tárcsával a kézben. Gumiszalag combközép magasságban köti össze a két lábat.
A gyakorlat:
- Guggolás
- Felállás, alapállásba visszatérés
- Kilépés oldalra jobb lábbal, széles terpeszbe
- Bal lábbal visszalépés vállszélességű terpeszbe (alapállásba)
Elemzés:
A guggolással alapjában véve nincs baj. Sőt az úgynevezett goblet squat kifejezetten jó technikafejlesztő gyakorlat. Ideális testhelyzetben lehet igen mély guggolásokat végrehajtani ezzel a módszerrel. Az már egy más kérdés, hogy erősítés szempontjából nem a legszerencsésebb választás, mivel sokkal nehezebb a súly kézben tartása, mint a guggolás vele, így messze nem nyújt elég terhelést.
De itt jön a képbe a gumiszalag! Alapállásban a kezünkben tartott súly és a saját súlyunk kiad egy eredő erőt és egy módosított súlypontot (meg egy nyomatékot is). Ez az erő megpróbál minket a föld felé nyomni, de alaphelyzetben nem tud, mert csípő és a comb feszítő izmai ezt megakadályozzák. Lazítva ezeken az izmokon, elindulunk szép lassan lefelé. Mivel se a combcsont se a lábszár csontjai nem tudnak rövidülni, így elmozdulás következik be a csípő, térd és boka ízületekben. A terpesz miatt a térd elkezd kinyílni, mintha nőne a terpesz, de az természetesen nem változik. A gumiszalag pedig elkezd nyúlni. Ehhez a nyúláshoz erő szükséges, amit a süllyedésből kap meg, azaz csökkenti a csípő és a combfeszítők terhelését. Hoppá! Hát nem ezeket akarjuk a guggolással terhelni? Felfelé ugyanez a helyzet. A gumi segít majd felállásban (sponsored by Durex). De akkor meg minek a súly a kézbe?
A goblet squat, jól látszik a térd kinyílása
Mindamellett, hogy segít és nem plusz terhelést ad, amellett befolyásolja a testtartást a gyakorlat során, mert összehúzza a térdeket bizonyos fokig. Van ilyen gyakorlat is, amikor a térdek beesését próbálják kiküszöbölni, de ez nem az a szituáció most. Szóval azzal, hogy nem engedi a térdeket a könnyebb elmozdulás irányába kinyílni, azzal felesleges terhet ró rájuk. Nem egészséges. A szerencse az, hogy a súly kicsi, így ártani nem igazán fog.
Ez tehát egy teljesen értelmetlen és felesleges gyakorlat. Ugyanakkor igen látványos, tehát a semmiről-fingja-sincs-kezdőt le lehet vele nyűgözni és el lehet vele hitetni, hogy ma valami nagyot lépett előre a fejlődésben.
Gratulálok!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.