Mostanában elmélkedő kedvemben vagyok. Sok nagy igazság van, amit a régi öregektől örököltünk. Ezek jelentős része mára már tisztázott, hogy igaz vagy sem, azonban még mindig van egy pár „axióma”, ami nem teljesen bizonyított. Persze ez nem matematika, hogy egzaktul be lehessen mindent bizonyítani. Az élet trükkös egy dolog.
Minden teremben vannak „szakértők”. Ők azok, akik mindenre tudják a választ. Mindenre is. Kérdezz tőlük bármit, mindenre van saját tapasztalatuk, vagy van ismerősük, akinek a bátyja/öccse/húga/nővére úgy csinálja. Segítenek neked. Ha szeretnéd, ha nem. Nos, kérdezzük meg őket, hogy milyen sorrendben érdemes végezni a gyakorlatokat? Először a többízületes gyakorlatokkal kezdjünk, aztán az egyízületesekkel folytassuk? Vagy fordítva? Vagy teljesen mindegy?
Már jön is a válasz, hogy természetesen a többízületes gyakorlatokkal kell kezdeni, mert… Itt aztán az egyszeri miniszterelnököt idézve „útelágazódáshoz érkezünk”, mert az indoklások nem lesznek egyformák. A lényegük viszont az lesz, hogy a többízületes gyakorlatok nehezebbek, ezért jobb azzal kezdeni, és aztán a könnyebbekkel folytatni. Vagy valami ilyesmi.
A tudományos életet nem annyira érdekelte ez a dolog eddig különösebben. Vannak dolgok, amiről gondolkodnak, hogy biztos be lehetne bizonyítani, de minek is? De azért a gyakorlatok sorrendjére is van néhány tanulmány. Persze veszélyes mindig ugyanazt kutatni, mert ha nem találunk eltérést az előző kutatásokhoz képest, akkor semmi újat nem találtunk ki, ha meg valami más jött ki, akkor ott a dilemma, hogy ki hibázott, mi vagy az elődünk?
Tyá, he 1590 karakter után még mindig semmi a lényegről. Nos, úgy tűnik, hogy igazuk van a fogadatlan szakértőinknek és a többízületes gyakorlatokkal érdemes kezdeni.
Jegyezzük meg, alkalmazzuk, és viszlát!
Akit érdekel az is hogy miért mondom ezt, az olvasson még egy kicsit tovább, de ne várjatok túl sok okosságot.
Potomu sto, ahogy a művelt francia mondja. Avelar A, Ribeiro AS, Nunes JP, Schoenfeld BJ, Papst RR, Trindade MC, Bottaro M, Cyrino ES, másnéven a tudósok azt vizsgálták, hogy milyen hatása van fiatal férfiak esetében az izomtömeg növekedésére a gyakorlatok sorrendje. Azaz, hogy izmosabbak lesznek-e, ha először a többízületes gyakorlatokat végzik el, vagy fordítva. Aztán 2018-ban publikálták is ezt a kutatást.
Olvastam néhány munkáját már Brad Schienfeldnek és egyik kedvenc könyvem is tőle származik, így ha ő a nevét adja egy kutatáshoz, akkor az elég jó eséllyel tényleg tudományos lesz és hajazni fog a valóságra.
Szóval fogtak 36 fiatalt, akik egyébként nem gyúrtak addig és két csoportra osztották őket. Az egyik többízületes gyakorlatokkal kezdték és utána az egyízületesekkel folytatták, míg a másik csoport fordítva végezte a gyakorlatokat. Hat hét után megnézték, hogy ki lett izmosabb. Szinte mindkét csoport hasonló eredményeket ért, de a többízületes csoport enyhén nagyobb növekedést mutatott néhány területen.
Egyrészről 36 emberből nem lehet általános következtetéseket levonni, másrészről hat hét igen rövid idő izomépítés szempontjából, harmadrészt pedig az alanyok edzettelenek voltak, míg azok, akiknél ez a kérdés érdekes lehet, azok már általában évek óta sportolnak.
Viszont azért ne intézzük el ezt a kérdést egy vállrándítással. Ha csak minimális előnyt jelent a sorrend hat hét alatt, akkor ez évek alatt sokkal komolyabb eredménnyé akkumulálódhat. Aki keményen végigdolgozott már néhány évet az megérti, hogy miről beszélek. Minden pici többlet rengeteget számít majd évek múlva. Ez nem a kapkodás sportja. Egy jó felkészülés éveket jelent.
Szóval kezdjétek az alapgyakorlatokkal és csak utána jöjjenek az izolációs kiegészítők!
Forrás:
Avelar A, Ribeiro AS, Nunes JP, Schoenfeld BJ, Papst RR, Trindade MC, Bottaro M, Cyrino ES. Effects of order of resistance training exercises on muscle hypertrophy in young adult men. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism. 2018 Sep 24(ja).
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nbl 2019.08.08. 11:34:57
Senkisem1234 2019.08.08. 14:15:52
Egyébként nem teljesen erre számítottam a cím alapján. Azt hittem, hogy arról szól majd a bejegyzés, hogy hátat váll előtt vagy fordítva, mellet kar előtt vagy fordítva, stb. ki hogyan párosítja a gyakorlatait.
Tehát a nem triviális kérdés úgy hangzik, hogy:
- miket párosítsunk össze? pl Push-Pull-Leg osztás a jobb, vagy ha minden edzésen 1-1 toló és húzó izmot is edzünk, mert így az első nem befolyásolja annyira a másodikat.
- Valamint ha ezt kiválasztottuk, akkor mi legyen a sorrend? Van-e különbség fekvenyomás-húzódzkodás és húzódzkodás-fekvenyomás között? (Azt hiszem, valahol már olyant is olvastam, hogy váltogassuk a sorrendet edzésről edzésre.)
- Vagy hülyeség az egész, és egy nap egy gyakorlat menjen kifulladásig?
Ez már érdekesebb téma :)
Borathan 2019.08.08. 19:45:19
Nekem az jött ki, hogy ha egy nap edzem a mellet a vállal, akkor jobban járok, ha előbb vállazok, és csak utána a mell, mert a válledzés nekem kevésbé veszi ki az erőt a mellből, mint fordítva