Nos, még az év végéig várnunk kell arra, hogy kiderüljön, hogy akkor most vannak-e Jedik vagy nincsenek, de azt azért már elég jól meg lehet saccolni, hogy a gondolatunk erejével nem nagyon tudunk tárgyakat mozgatni. Főleg nem súlyokat emelgetni. A mentális erő azonban úgy tűnik, végül mégis csak segíthet az edzésben.
Arnold mondta annak idején, hogy ő úgy sarkalja növekedésre az izmait, hogy maga elé képzeli, ahogy azok növekednek. Elképzelte, hogy a bicepszei nőnek, és mint egy hegycsúcs és lám tényleg a valaha volt egyik legimpozánsabb karhajlítóit sikerült megépítenie. Ennek valóság alapját aztán több kutatás is megpróbálta igazolni. Először azt nézték meg, hogy ha edzés nélkül csak koncentrálunk az izmaink növekedésére, akkor történik-e valami, aztán persze - mivel ez nem vezetett eredményre- megnézték, hogy mi történik, ha egy általános edzés, mondjuk guggolás mellett a bicepsz növekedésére koncentrálunk. Az eredmény megint az lett, hogy Arnienak nem kellett volna annyit szívnia, vagy bármi is volt az adhatott volna belőle a kutatóknak is.
Azért azt továbbra sejteni lehetett, hogy van valami kapcsolat a mentális fókusz és a fizikai fejlődés között, mert akiknél gond volt a toronyban, azoknál a fizikai teljesítmény sem volt teljesen rendben.
Ekkor jött Slimani és kollégái és egy idei vizsgálatban utána jártak a dolognak. Fogtak 53 kick-boxolót, akik évi legalább négy nemzeti versenyen részt vettek, 24,2 +/- 4,4 évesek voltak és 70,4 +/- 10,4 kilósak és volt legalább egy év tapasztalatuk ellenállásedzésben. Ahhoz hogy megfelelő eredményt tudjanak kapni, a sportolóknak meg kellett felelniük a alábbi követelményeknek:
- Soha nem vettek még részt sportteljesítmény fokozását szolgáló mentális tréningen
- Nem használtak gyógyszereket és táplálék kiegészítőket
- Nem volt mostanában sérülésük
- Nem szedtek semmilyen szert és nem volt kezelésük, ami befolyásolta a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengelyt
- Nem volt semmilyen krónikus betegségük
- Szabályos étkezési szokásokkal rendelkeztek
- Nem szenvedtek depresszióban
- Nem rendelkeztek kognitív zavarral
- Legalább mérsékelt szellemi képességi szintet kellett elérniük a SIA teszten
Mondjuk ő pont nem kick-boxer...
A vizsgálat megkezdése előtt megnézték az egyismétléses maximumukat fekvenyomásban, fél-guggolásban, medicinlabda dobásban (távolság) és helyből felugrásban (magasság). 6 és 12 hét edzés után újra elvégezték ezeket a teszteket, megvizsgálták a vérnyomásukat, nyugalmi pulzusukat és vért is vettek tőlük a tesztoszteron és kortizol szintjük mérésére. A fél guggolás a comb vízszintes helyzetét jelentette, ami majdnem az erőemelő guggolásnak felel meg. Ne a gyakori konditermi rogyasztósra gondoljatok.
Három csoportra osztották az alanyokat, az első 20 fő csak fizikai edzést végzett, a másodi 18 fő ezen felül mentális tréninget is kapott, míg a maradék 15 fő volt a kontroll csoport.
Az első két csoport heti háromszor edzett, 15 perc bemelegítés után 4x8 guggolást és 4x8 fekvenyomást végeztek 70%-os terheléssel és 4x10-12 medicinlabda dobást, vagy helyből felugrást. A második csoport ezen felül motivációs tréninget is kapott minden edzés után, sőt a sorozatok között is motivációs szövegeket kellett ismételgetniük.
Ezeken felül természetesen végeztek heti kétszer kick-box edzéseket is 90 percben. A feltételezés a vizsgálat előtt az volt, hogy a mentális tréninggel kiegészített ellenállásedzés hatékonyabb lesz az izomméret és erőfejlődésben, javítja a vérnyomás és nyugalmi pulzus értéket és pozitív hatással lesz a tesztoszteron és kortizol szintre.
És lám, nem tévedtek. Az alábbi ábrákon zölddel jelölték a mentális tréninget is tartó csoport eredményeit és barnával a csak fizikai edzést végzőkét.
A tanulság, hogy igen is hatással van az elménk a fejlődésünkre, csak megfelelően kell alkalmazni. A gyakorlatok közti motiváció során az alanyoknak az edzés előtt le kellett írni egy negatívumot (pl: lassú a mozgásom fekvenyomás közben) és ezt kellett pozitív formában felhasználni, azaz két sorozat fekvenyomás között, azaz azt mondogatni, hogy igenis megfelelő sebességgel tudod mozgatni a rudat. Tehát az irányított motiváció jó hatással tud az eredményekre lenni. Igaz, hogy nem elég csak gondolni a fejlődésre, hanem tenni is kell érte, de ez egy hasznos eszköz lehet a fejlődés fokozására, vagy egy esetleges stagnálás leküzdésére!
Hivatkozás:
1. Slimani M, Taylor L, Baker JS, Elleuch A, Ayedi FM, Chamari K, Chéour F. Effects of mental
training on muscular force, hormonal and physiological changes in kickboxers. J Sports Med Phys
Fitness. 2017 Jul-Aug;57(7-8):1069-1079. doi: 10.23736/S0022-4707.16.06421-5.
2. https://s3-us-west-2.amazonaws.com/strengtheory/MASS/MASS+Issue+5.pdf
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.