A múltkor próbáltam itt elmélkedni a súlyzós edzés kalória felhasználásáról. Persze leegyszerűsítettem a dolgot, ahogy szoktam általában. Néhány embert meg is zavartam vele kellőképpen. Legalább is azokat, akik vették a fáradtságot és végiggondolták. Mert az igaz, hogy néhány sorozat guggolás nagyságrendileg 10-20 kcal energiát igényel, de az persze már messze nem, hogy ennyit elegendő elfogyasztani hozzá. Ezért most megpróbálom összefoglalni, amit én a kcal-ról, a gonosz kis manóról tudok, aki éjszaka bebújik a szekrényedbe és kisebbre varrja a ruháidat.
A kalória egy mértékegység. Egy kalória energia egy gramm vizet egy fokkal melegít fel. Innentől kezdve nem is egzakt a dolog, mert a víz esetében ez még nem elegendő paraméter, kellene nyomása és a kezdeti hőfoka is. Viszont a fitnesz világa nem ennyire szőrszálhasogató, ha a pontosság kerül szóba, így maradjunk abban, hogy a fenti leírás elegendő és a víz fajhőjét figyelembe véve ~4,2 joule legyen a továbbiakban 1 kalória.
Igen ám, de mi a kcal-t hívjuk kalóriának, ami igazából 1000 kalória azaz egy kilokalória. Semmi baj, ez pedig legyen akkor ~4,2 kJ.
A kalóriával azért foglalkozunk annyit, mert egyrészt ebből nyerjük a működésünkhöz szükséges energiát, másrészt pedig, mert a tömegünk növelése vagy csökkenése arányos a bevitt kalória mennyiségével. Ez utóbbi két dologban nyilvánul meg, az izom és a testzsír tömegében. A kalóriát pedig élelmiszerekkel visszük be (vagy legalábbis amire azt hisszük, hogy az).
Az elfogyasztott táplálék a szájból indulva a gyomron át kezdi meg a bomlását, majd a vékonybélben szívódik fel nagy részben. Eddigre egyszerű cukrokká, aminosavakká és zsírsavakká bomlott le a felszívódásra képes rész. Normális emésztés esetében minimális mennyiségű tápanyag távozik a széklettel, így ezzel nem szoktunk foglalkozni, azt feltételezzük, hogy minden felszívódik. Tehát ami bekerült az benn is marad egy ideig.
Ennek egy része felhasználásra kerül a vérkeringésbe jutva, míg más része eltárolódik.
Az aminosavak a fehérjék építésében/javításában vesznek részt. Normál esetben, amennyi fehérje sérül/lebomlik, annyi épül újjá az aminosavakból. Azonban, ha terhelés hatására fejlődik az izom, akkor több fehérje keletkezik, mint a kiinduló állapot volt és a fehérje szintézissel nő az izomtömeg.
A glükóz glikogén formájában tárolódik a májban (~100 gramm) és az izomzatban (300-600 gramm). Minden egyes gramm glikogén 3-4 gramm vizet is megköt magával, a sűrűség különbséget kiküszöbölendő. Így akár 3-4 kiló eltérés is lehet a testsúlyban az üres és a feltöltött glikogén raktárak esetében. A tárolt összmennyiség nem változik túl gyorsan, bár edzés hatására nőhet.
A zsírsavak trigliceridek formájában jutnak el az izom és zsírsejtekhez. Előbbi helyen vagy a sejten belülre kerül tápanyagként, ami jó, mert onnan könnyen felhasználásra is kerülhet, vagy maradhat a sejteken kívül, ami nem jó. Szerencsére ez utóbbi egészséges ember esetében nem jellemző. A maradék, általában jelentősebb rész pedig vagy a szervek körül, vagy a bőr alatti zsírsejtekben elraktározódik. Sajnos ez nem olyan, mint a másik két makro tápanyag. Ezt szinte korlátlan mennyiségben képesek vagyunk eltárolni. Sőt a tároló sejtek nem csak nőni képesek, hanem a számuk is tud nőni, így borzasztó nagyon el tudunk hízni.
A glükóz és a zsírsavak különböző folyamatokon keresztül ATP-t (adenozin-trifoszfát) állíthatnak elő. A folyamatok különbözősége ellenére a végeredmény az lesz, hogy ATP jön létre, víz és széndioxid távozik a szervezetből és hő keletkezik Az aminosavak esetében annyival bonyolultabb a folyamat, hogy először a nitrogént el kell távolítani és csak utána tud részt venni az ATP előállításában.
Van még egy „csodaszer” a szervezetben a piruvát, ami a pirosszőlősavból keletkezik. Ebből a szervezet képes szinte bármit saját maga is előállítani, a glükoneogenezis során glükózt, a lipogenézis során zsírsavakat és akár aminosavakat is. Természetesen kivételt képeznek ez alól az esszenciális makro tápanyagok, mert azokat nem vagyunk képesek előállítani.
Az energiatermelő folyamatok megadják a választ arra is, hogy mi lesz a leadott tömeggel. Ha fogyunk, akkor az eltűnő tömeg jelentős része széndioxid formájában távozik a tüdőből, illetve a felszabaduló vizet kipisiljük.
Van azonban egy másik fontos tényező, amivel nem szoktak foglalkozni, pedig nélküle nehezen érthető meg, hogy mire is megy el az a rengeteg kalória a nap folyamán. Azt a múltkor leírtam, hogy nem a mozgatásunkra, mert nem az a legjelentősebb fogyasztó. A válasz az ATP folyamatban van. A folyamatos működésünkhöz ATP-re van szükség. Hol többre, hogy kevesebbre, de mindig kell valamennyi. Amikor az ATP-t felhasználjuk és ADP-vé alakul, akkor a foszforon és a felhasznált energián kívül hő is termelődik. Amikor az ADP-t a szervezet visszaalakítja ATP-vé, akkor ismét hő szabadul fel. Mint általában a gépek esetében minden veszteség végül hővé alakul. A szervezet is egy ilyen gép. A bevitt energia 40%-át használjuk fel hasznosan és a maradék 60% távozik hőként. Tök mindegy, hogy miből állítjuk elő az ATP-t, milyen folyamattal, a végeredmény közel azonos.
Tehát az, hogy minek mennyi a kalóriatartalma attól függ, hogy mennyi ATP-t tudunk belőle előállítani. A szénhidrátokból és a fehérjékből grammonként nagyjából ugyanannyit, míg a zsírokból több mint kétszer annyit. Ezért 9 kcal a zsír grammja és csak 4 a másik kettőé. Ha pusztán eltüzelnéd ezeket az anyagokat, akkor teljesen más értékeket kapnál.
Az hogy egy diéta során csak az összes kalóriát kell-e számolni, vagy számít az is, hogy milyen arányban szerepelnek a makro tápanyagok, az folyamatos vita tárgyát képezi a dietetikusok és más szakértők között. Nem is akarok ebben itt most állást foglalni. A diéta olyan, mint a politika. Rengeteg fanatikus ordít hangosan hülyeségeket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ladányi Marci 2018.03.23. 09:13:14
Láttam már olyan dokumentimfilmet is, ami azt hangsúlyozta, hogy csak is a hús fogyasztása felelős a cukorbetegség,rák és az elhízás kialakulásáért. Egyébként jó írás :)
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.23. 09:38:24
Ladányi Marci 2018.03.23. 09:42:20
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.23. 10:13:31
Élettani szempontokból tök mindegy, hogy miből viszed be a megfelelő mennyiséget, mert a szervezet végül úgyis mindent aminosavra, egyszerű cukrokra és zsírsavakra bont le. Tehát ha megvannak az esszenciális összetevők, amiket nem tudunk előállítani, akkor kicsi a jelentősége ennek a kérdésnek.
Ha viszont valaki elvi okból az, mert a tehénnek érzései vannak a brokkolinak pedig nincsenek, ott mindenki maga dönti el, hogy mennyire mászik fel a táplálék lánc létráján.
Jómagam például képtelen vagyok a megfelelő fehérje mennyiséget tej, tojás és hús nélkül bevinni, főleg úgy nem, hogy közben ne toljam túl a szénhidrátot. Ezért meg sem fordul a fejemben, hogy hamarabb fogom beadni a kulcsot a sok vörös hústól, vagy, hogy fáj-e a lazacnak az hogy én megeszem. Ami persze nem jelenti azt, hogy igazam van-e a kérdésben, vagy nincs.
"But it's okay to eat fish
'Cause they don't have any feelings"
/Nirvana/
Ladányi Marci 2018.03.23. 10:54:29
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.03.23. 11:11:09
A mikro tápanyagok már sokkal bonyolultabb kérdés. Itt egyébként is csak ajánlások vannak a mennyiségre vonatkozóan, azt senki nem tudja megmondani Ladányi Mártonnak az adott napon mg-ra pontosan miből mennyire van szüksége. Az meg hogy egy adott növény mit tartalmaz, na az meg már inkább a legendák ködébe vész.
Pont valamelyik nap kommenteltünk itt a blogban a kurkumáról, aminek a mérések szerint 1-3% a kurkumin tartalma. Na most akkor mennyit egyek meg belőle, ha 100 mg-ot akarok naponta elfogyasztani? 10 grammot mert abban biztosan van 100? Igen de akkor lehet, hogy túltolok mást (főleg olyan növények esetében, amiben mondjuk sok zsír, vagy szénhidrát van) Legyek óvatos és 3%-kal számoljak, akkor lehet hogy nem viszek be eleget. Számoljak átlagot?
Én ezért inkább szemes formában bogyózom magamba a vitaminokat és más mikro tápanyagokat. Így valószínűleg többet viszek be és kipisilem a felesleget, de nem kell gondolkozni. De ez igaz a vegákra és a nem vegákra is. A mikro tápanyagok véleményem szerint kiszámíthatatlanok.