Ma az edzőképzés és a testnevelők oktatása szerint az ellenállás edzés során az izomrostok sérülnek és miközben a szervezet kijavítja a sérült részeket, erősebbre és nagyobbra építi vissza magát. Így leszünk nagyok és erősek. Tényleg így van és ennyire egyszerű ez? Hát nem!
Más kérdés, hogy kell-e a szeméjieccőnek ismernie a sejtszintű folyamatokat? Nem feltétlenül, a múlt heti DNS metiláció még engem is megfogott. De ha nem is tudományos pontossággal, hanem csak leegyszerűsítve jó tudni, hogy nem úgy van az, hanem másként.
Két elmélettel lehet ma találkozni a szakirodalomban. Az egyik nem bonyolítja túl a kérdést, hanem simán csak tényként könyveli, el hogy minden jónak a forrása a mikrosérülés, amit aztán a szervezet nagyobbra és erősebbre javít ki.
A másik elmélet szerint az edzés hatására létrejövő sérüléseket ugyan kijavítja a szervezet, de ettől csak erősebb lesz a helyreállított izomsejt, nagyobb nem. Viszont az edzés hatására megnő a sejt anyagcseréje, ami miatt megpróbál még több tápanyagot magához venni az edzés után, ehhez viszont nagyobb térfogatra lesz szüksége, tehát ez okozza a méretváltozást.
Sajnos egyik elmélet sem ad mindenre egyértelmű választ. Hiszen ha az első igaz, akkor az 1-2 ismétléses maximális súlyokkal végzett edzések is teljesen jó izomtömeg növelőként működhetnének, azonban nem minden esetben van ez így. Továbbá ha a második elmélet ennyire egyszerű lenne, akkor a kardió edzések kitűnő izomtömeg nővelő módszerek lennének. De nem azok.
Ezzel szemben a tudomány ma ott tart, hogy tudjuk, hogy az ellenállás edzés hatására mikrosérülések jönnek létre az izomrostokban, tudjuk, hogy bizonyos peremfeltételek mellett az edzés hatására fokozódik a fehérjeszintézis az izomsejtekben és tudjuk azt is, hogy van olyan ismétlésszám tartomány és volumen, amikor is hipertrófia jön létre, azaz méretében nő az izom. Azt azonban, hogy ezek a folyamatok hogyan függenek össze, azt még nem annyira értjük.
Nagyon jó példa erre Damas és kollégái kutatása 2016-ból, a „Resistance training-induced changes in integrated myofibrillar protein synthesis are related to hypertrophy only after attenuation of muscle damage”. Ebben a kutatásban 10 hétig edzettek alanyokat és nézték a edzés hatására létrejövő teljesítmény és erő változást, az izomtömeg méretét, a fehérje szintézist, hipertrófiát, a mikro sérülések mértékét, azaz mindent, ami fenti kérdéskört befolyásolhatja.
Az vizsgálat alapján néhány eddig is ismert/sejtett összefüggésre jöttek rá és néhány meglepő eredmény is született:
- A fehérje szintézis az első 24 órában volt a legmagasabb, aztán a követező 24 órában kissé csökkent.
- A fehérje szintézis az első néhány edzés hatására volt a legmagasabb, majd a harmadik héttől kezdve nagyjából egyforma volt, kissé visszaesve.
- Az első edzések után volt a legnagyobb „izomláz” és esett vissza leginkább a teljesítmény egyik edzésről a másikra. A harmadik héttől ez már nem volt jelentős.
- Ugyanez volt igaz a CK szintre.
- A Z lemezek sérülése is az első pár alkalommal volt a legnagyobb, aztán a harmadik héttől ez is jelentősen visszaesett.
- Az mikrosérülések és a hipertrófia között semmilyen összefüggést nem találtak.
- A hipertrófia és az első edzések megnövekedett fehérje szintézise között nem volt semmilyen összefüggés.
Utóbbi három megállapítás ellentmond a fenti modelleknek. Részben…
Több más kutatás is hasonló eredményeket szolgáltatott. Ezek is arra jutottak, hogy az edzés hatására létrejött sérüléseket a fokozódó fehérje szintézis során a szervezet kijavítja, de ez nem okoz méret- és erőváltozást. Azonban, mikor a helyreállítás befejeződött, akkor kezdődik a hipertrófia, azaz a növekedés szakasza. Mivel az első edzések hatására olyan mértékű sérülések keletkeznek, amelyek kijavítása belecsúszik az újabb sérülések elszenvedésébe, így edzésről edzésre csökken az erő és a teljesítmény, valamint nem tud hipertrófia létrejönni. Viszont később egyre kisebb mértékű lesz a mikrosérülés és ekkor már be tud indulni a hipertrófia. Igaz, hogy ekkora a fehérje szintézis is csökken, de mint kiderült, nem ez befolyásolja a növekedést.
Mi ebből a tanulság? Igazából semmi. Attól, hogy rosszul tudjuk a növekedés mechanizmusát, attól még megfelelő edzéstől növekedni fog az izomtömegünk és erősebbek is leszünk. Viszont talán ettől a kis írástól elindul néhány ember fejében a vezérhangya, hogy nem feltétlenül kell minden edzésen rongyá gyúrni az izmainkat ahhoz, hogy növekedésre bírjuk őket.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
demerson 2018.04.28. 13:03:04
2018.04.28. 13:30:26
Írja ezt egy 120 kilós fotel náci, aki chipset zabál és kólát iszik, miközben annyi köze van a gyúráshoz, hogy a tökét vakarja egész nap.
Kicsi rigó!
Ha már szerinted baromság az egész, akkor fejtsd már ki, hogy szerinted mi a nagy igazság? Neked hogy sikerült kigyúrni magad?
Vagy csak a szokásos trollkodás volt a részedről?
Hmm...
Kelly és a szexi dög 2018.04.28. 13:37:37
pudingman 2018.04.28. 16:34:07
within 2018.04.28. 16:54:59
ugye ha 2 hétig nem jársz edzésre mi lesz belőled? :O
Void Bunkoid 2018.04.28. 17:26:21
A kérdés csak az, hogy van-e a dolognak értelme. Én nem 120 kilós csipszzabáló fotelnáci vagyok, aktívan mozgok is, de nekem eszem ágában nincs marha sok pénzért és a fél életemet elb*szni azért, hogy benga nagy állat legyek - főleg úgy, hogy a benganagyállat-erőmet igazából sehol a világon nem kell használnom az edzőtermen kívül.
Szal igen, kell hozzá kitartás, meg megszállottság, de k*rvára öncélú egy szórakozás ez a testépítés :)
studkell 2018.04.28. 20:02:37
Valami. Valamivé. Rongy. Ronggyá. Azért ez nagyon durva hiba. Azért szép napot!
Treff Bubi 2018.04.28. 23:30:32
kvadrillio 2018.04.29. 12:22:45
sakkosfx 2018.04.29. 14:12:55
ételizésítő 2018.04.29. 17:56:36
Röhejes az egész blog.