Imádok guggolni. Valószínűleg emiatt is foglalkozok sokat az írásaimban a gyakorlatok királyával. Ilyenkor aztán rögtön megkapom kommentben, hogy nem szabad szabályosan, mélyen guggolni, mert az ízületek, jaj. A másik, amit szívesen hangoztatok, az a nagy súlyok alkalmazása. Ilyenkor is az első komment általában az, hogy „de majd ha tropára mentek az ízületeid, akkor meglátod”. Ha az átlag kommentező ízületei megkapnák azt a terhelést, amit az enyémek elviselnek egy héten, akkor valószínűleg nem tudna mozogni utána egy hétig. Nekem még sincs semmi bajom. Három gondolat fut át ilyenkor a fejeken:
- Biztos valami genetikai freak vagyok, egy superman, akinek mindent elvisel a teste.
- Jó, most még nincs semmi bajod, de majd pár év múlva meglátod!
- Ez biztos szed valamit. Az is lehet, hogy még szúr is.
Ebből persze csak az elsővel és a harmadikkal tudok érdemben vitatkozni, a másodikkal nehéz, mert elég homályosan látok a jövőbe. Egyáltalán nincs jó genetikám, a családban az összes felmenő ízületi problémákkal küzdött. Persze soha senki nem sportolt. Évek óta nem szedek ízületvédőket. Két okból. Az egyik, hogy mióta tudom, hogy milyen úton kellene felszívódniuk, azóta kicsit szkeptikus vagyok a használatukkal kapcsolatban. A másik pedig, hogy lusta vagyok megvenni és beszedni.
Az ízületeink több millió éves evolúció eredményeként jöttek létre. Lövésünk sincs, hogy milyen terhelésre optimalizálódtak. Hogy elődeinknek milyen életmódja volt, mit ettek, mivel teltek a napjaik, azt néhány száz évre visszamenőleg tudjuk csak pontosan. Néhány ezerre pedig sejtjük. Az ízületeink viszont jó néhány tízezer éve olyanok, amilyenek. Ennyire gyorsan nem képesek változni. Főleg, hogy mióta az ember képes a környezetét érdemben megváltoztatni, azóta számára az evolúció már más irányt vett, nem mi alkalmazkodunk, hanem a környezetünket változtatjuk meg.
Jó eséllyel őseink nem guggoltak súllyal a hátukon. Viszont valószínűleg rengeteg időt töltöttek mélyguggolásban, tehát maga a mozgásminta nem lehet idegen számunkra. De szinte semmit nem tudunk az ízületeiket érintő szokásaikról.
Egyet viszont tudunk. Az ízületeink is ugyanúgy viselkednek, mint bármelyik más testrészünk. Ha használjuk és fokozatosan terheljük, akkor alkalmazkodik és fejlődik, ha nem használjuk és elhanyagoljuk, akkor fokozatosan leépül. A leépülésen nem azt kell érteni, hogy eltűnik, hanem azt, hogy gyenge és sérülékeny lesz. Még a mozgás szegény életmódunk mellett is adódik olyan szituáció a mindennapok során, amikor extra terhelést kap valamelyik ízületünk. Gondoljunk csak arra, hogy le kell sietnünk egy lépcsőn, valahonnan le kell ugranunk (már 20 cm magasság is komoly terhelést jelenthet), vagy egy nehéz tárgyat kell valahonnan felemelni és máshová tenni. De már egy teli bevásárlószatyorral a kézben egy hirtelen hátrafordulás is túl tudja terhelni az edzetlen ízületet.
Mivel tudjuk akkor a legtovább fenntartani az ízületeink egészségét?
Két dologgal. Ha terheljük őket és ha nem terheljük őket feleslegesen. A folyamatos és progresszív terhelés fokozni fogja az ízületek egyébként igen alacsony mértékű vérellátását. Segítve az építő anyagok odajutását. Növelni fogja az ízületi folyadék mennyiségét. Rugalmasabbak lesznek a ízületet alkotó kötőszövetek és a szalagok.
Fontos, hogy ne csak a mozgatásra koncentráljunk, hanem a mozgástartományra is. A teljes mobilitás fontos az egészséges működéshez. Az ízületi láncban mobilis szerepű ízületek, akadálynélküli, teljes mozgástartományú mozgása elengedhetetlen, hogy a felettük és alattuk lévő stabil ízületek el tudják látni a feladatukat. Tehát az ellenállás edzést mindig kövesse mobilizáció is, ami nem egyenlő a statikus nyújtással.
Mi az amivel túl tudjuk terhelni az ízületeinket?
A legbanálisabb verzió a túlsúly. Minél nagyobb túlsúllyal rendelkezünk, annál nehezebben mozgunk, ami nem kedvez az ízületeink fejlesztésének. Viszont annál nagyobb súllyal terheljük őket statikusan, folyamatosan. Ez helyi kopásokhoz vezethet. A túlsúlyt leküzdeni nem egyszerű, az ízületeinket átmozgatni viszont nem annyira fárasztó és időigényes dolog. Legalább ennyit érdemes lenne megtenni magunkért.
A második ok már egy kicsit nehezebben kontrollálható. Azzal, hogy sportolunk még nem automatikusan lesz jobb az ízületek helyzete. Sok olyan szituáció van, amikor túl nagy terhelést kap egy-egy ízület. A mindennapi életben ez csak egy-egy alkalmat jelent, de a sportban sokszor megismétlődhet. Gondoljunk csak az ugrásokra. Minden egyes mélybeugrás, vagy leérkezés a felugrás után egy jelentős terhelés szinte az összes ízületünk számára. ~9,81m/s2 gyorsulással száguldunk a föld felé, ahová aztán 1/2mv2 mozgási energiával becsapódunk. Nem véletlenül mondják még a Crossfitesek is, akik gyakran járulékos veszteségként könyvelik el az ízületeiket és szalagjaikat, hogy a boksz jump-nál felfelé ugrunk, lefelé pedig lépünk. Persze egy kosarasnak, vagy röplabdásnak nehéz azt mondani, hogy ne essen le. Viszont meg lehet tanulnia a leérkezést. Fura módon ez is a guggolás mozgásmintája lesz, de ez persze csak nekem van ennyire becsípődve.
A súlyzós gyakorlatokkal is túl tudjuk terhelni az ízületeinket. Értelemszerűen a nagy súlyok alkalmazása, 90% feletti intenzitásnál, bármilyen szabályos kivitelezés mellett is sok lesz. De kisebb súlyok esetén vannak gyakorlatok, ahol például a megtámasztás, vagy pozíció miatt sokkal nagyobb terhelést kap valamelyik ízület, mint amire fel van készülve. De a periodizáció egyik lényege pont ez, hogy lehetővé teszi a regenerációt is. A nagy terheléses napok mellett biztosít könnyebb napokat, vagy terhelés elvételt időszakosan.
Az élsport természetesen itt is ki fog lógni a sorból. Amikor a magasabb rendű cél felülír minden mást, ott az ízületek egészsége is csak huszadrangú szempont lesz. Ott csak az segíthet, ha megfelelő felkészüléssel és fiatalkori előkészítéssel minél jobban megpróbáljuk a későbbi terhelésre felkészíteni a szervezetünket. Minél fokozatosabb a fejlődés, annál később fogunk tropára menni majd.
Táplálék kiegészítők?
Nem is kérdés, webáruházunk van, vegyetek minél többet! Még, még, még! Rengeteg féle-fajta ízületet támogató készítmény van. Ezeknek át kell jutniuk a gyomron, kibírni a gyomorsavat, ezután fel kell szívódniuk a belekben, majd vérbe kerülve el kell jutnia a sérült ízülethez, ahol be kell jutnia a célsejtekbe és ott hasznosulnia kell. Az ízületek vérellátása annyira alacsony a többi szervünkhöz képest, hogy a fenti folyamathoz Tom Cruise kell, egyébként Mission Impossible. Valószínűleg azért nem, mert különben nem tudnának nőni és gyógyulni az ízületeink, de sok szakember megkérdőjelezi ezen az alapon, a kiegészítők hatásosságát. Tény, hogy akik szedik, azok esküsznek rá, hogy hat. De vajon ha csak tik-takot szednének az is hatna? A placebo hatást soha nem szabad alábecsülni. Mindenesetre, amíg nem találkozok egy értelmes és meggyőző kutatással, addig némileg szkeptikus leszek ezekkel a szerekkel kapcsolatban, de lebeszélni nem akarok senkit a használatáról.
Addig is ha nem szeretnénk bicegni és totyogni már negyven évesen, akkor kezdjünk el odafigyelni az ízületeinkre. De annál, hogy bántjuk, csak egy rosszabbat tehetünk, ha tétlenségre kárhoztatjuk őket! Irány mozogni és mobilizálni!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kelly és a szexi dög 2018.02.27. 07:53:32
Segna 2018.02.27. 08:02:57
Nekünk viszont most uszkve 60-70 évre kellenének.
Én óvatosabb lennék azokkal a mély guggolásokkal. Az izületek nem felejtenek. Az extrém kifázások, védőruha nélküli motorozások, árvizkor derékig hideg vízben gázolások (mint apámnál) mind mind nyomot hagynak. És 40 felett fájnak. Először csak extra terhelésre, aztán ha nyirkos hideg az idő, aztán...
Sajnos tapasztalat.
Roan 2018.02.27. 08:03:49
Brix 2018.02.27. 08:57:55
radnaughty 2018.02.27. 09:22:03
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.02.27. 09:29:09
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.02.27. 09:30:31
Egyetértek, nem csak a túlzott terhelés lehet káros az ízületekre, hanem a mozgásszegény életmód rossz testtartással párosítva.
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.02.27. 09:36:29
Duplaxiii 2018.02.27. 10:54:03
A probléma nem értelmezhető a szellemimunka alapokon, nem értelmezhető online-életmód irányából.
Érdeklődni kellene "régi" sérültektől, a fizikai munkában megsérültektől, a valódi sportolóktól, de nem egy aktívtól, hanem a visszavonultaktól.
Egészen más értelmezést nyer az egész problémakör, láthatóvá válik, hogy nincs ellene gyakorlatilag semmiféle gyógyszer és megoldás!
Ismerni kellene az autók, munkagépek gömbfejeinek, gömbcsuklóinak, szilentjeinek kérdését. Hogy azok miért vannak, mi a céljuk és hogyan romlanak el.
Nincs az a prémiaumautó, melynél ne hibásodnának meg ezek az alkatrészek! Egy drága Mercédesnél is rendszeresen cserélni kell ezeket, mert ELKOPNAK! A használattól.
Egy gömbfej, gömcsukló, szilent lényege, hogy két teherviselő, fizikailag terhelt rész közé elmuzdulni képes, rugalmas részt szerelnek, az elmozdulás viszont kopást eredményez, ezért az eszköz egy kopásálló bevonatot kap. Kopásállót, de nem örökéletűt!
Ha elkopik ez a réteg, akkor kopogás, műszaki hibák, komoly károsodás lesz. Ezért időben cserélni kell!
Az ember ízületei ugyanezen célokat szolgálnak, de nem cserélhetők. Nem javíthatók! Ok vannak már protézisek, de borzalmas drágák és a tb. magánembereknek csak végső esetekben, sok hónapos várólista alapján támogat ilyen beavatkozást.
Miközben az ízületi sérülések, kopások folyamatosan és az idővel előrehaladtával elviselhetetlen fájdalmakkal "kényeztetik" az áldozatot!
Az időjárás, a hideg ugyanúgy gyorsítja a kopást egy embernél, ahogy a gépeknél is. A nagy fizikai terhelések is ezt teszik.
Miért van az, hogy 50 felett rohamosan nő a súlyos ízületi bántalmakkal élők száma?
Mert az a korosztály még sokat dolgozott rossz körülmények között, hidegben fagyban, gépek mellett görnyedve stb.
A régi sportolóknál sem voltak még a mai modern szeközök! Vajon tudtuk a hetvenes években, hogy -20 fokban a várban lépcsőzni mit tesz az ízületeinkkel? Hogy a régi tornatermek betonra fektetett linóleumborítása mekkor ütéseket mér a bokára, térdre és a derekunkra? Nem! És nem voltak csak primitív tornacipők, eszközök...
Generációkat tett tönkre az idő!!!!
Nők tízezrei görnyedtek egész nap az íróasztal fölé, egyik oldalukra a régi gőzfűtés meleg, a másikra a korszerűtlen nyílászárókon át a mínusz! És nem volt kötelező pihenőidő, nem volt számukra quash vagy más hobbitestmozgás sem.
Egyszerűen elkoptak, elkoptunk!
Én 35 évet sportoltam, ma nem tudom felemelni, terhelni a jobbkezem, mert a vállízületem úgy szétkopott, hogy üvöltök a fájdalomtól! Nem is végeztem kemény fizikai munkát, de a használat elkoptatta a testrészeimet.
Nézze meg a posztoíró az 50 feletti férfiak mozgását, mind robotszerűen, merev testtel megy! Mert ez a módi terheli legkisebb mértékben a testet, a gerincet, az ízületeket.
.
Szóval ne kamuzzunk!
Semmiféle tabletta, pótlék nem fog segíteni, nincs olyan, ami visszaalakítaná a károsodásokat. A meszesedés is idesorolható...
Mozogni kell, mert arra szükség van, de ez bármit is tesz egy mai fiatal, koptatni fogja a részeit. Lassabban, int nekünk, de koptatni fog!
Ügyelni azonban lehet, hogy súlyos traumaszerű terhelés nem következzen be, azaz a sport ma úgysem divat, ahogy a nehéz fizikai munka sem, tehát lehet odafigyelni.
.
A többi marketing és "szcientológia" csupán.
GöTi 2018.02.27. 11:11:23
- bicaj - pörgetve, nem megerőltetve, (tessék megtanulni váltani),
- nem szabad hagyni, hogy lehűljön, átfázzon. Testfelépítésünk nem rak izmokat a térd izületekre, általános ruházatunk épp ráfeszül a térdekre,
- napi féldeci gin - kizárólag gyógyilag... :)
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.02.27. 11:16:40
A kihűlés az tényleg komoly veszély. Amíg motoroztam, addig nem foglalkoztam a térdeimmel és volt úgy hogy órákig nem bírtam járni, miután télen leszálltam a motorról. Mikor aktívan kerékpároztam, akkor télen mindig polifoamból tekertem a térdem köré. Igaz, hogy csurom víz volt a térdem, de -20 fokban se volt semmi panaszom.
nlght84 2018.02.27. 11:33:16
Junkfoodot ettem főleg hosszú évekig, nem törődtem az egészségtémával.
Aztán elkezdtem szép lassan leépülni, de még ekkor sem kaptam észbe.
Amikor már a térdeimben azt éreztem, hogy összeér a két csontom és karcolódik egymáson akkor kezdtem pánikolni, és utánanézni a neten hogy mit lehetne tenni.
A nyakamban is ropogtak a csigolyák. Ha fel kellett menni a lépcsőn akkor szúró fájdalmat éreztem, közben kattogó hangokat adott a tédem. Később már akkor is kattogott ha nem lépcsőztem.
Sok fajta ízületvédőt kipróbáltam. A nagy részüket felejtsétek el, főleg a gyógyszertárakban találhatóakat, jól hangzó átveréseknek tartom őket, szerintem édeskevés ez a hármas: kondroitin-szulfát, glükozamin-szulfát és msm.
Nekem 8 hónapig tartott a vesszőfutásom, szerencsére meggyógyultak az ízületeim, közben legalább 100 órákat töltöttem a magyar és angol nyelvű neten információgyűjtéssel, kutatással.
Alább összefoglalnám a tapasztalataim, hátha segítenek másoknak.
1. Az ízületek nagyon lassan gyógyulnak. Sokkal lassabban, mint Egyrészt rosszabb a tápanyagellátásuk, másrészt nap mint nap használjuk őket, nem nagyon tudjuk nyugalmi állapotban hagyni őket.
2. Nem vagyok orvos, de ahogy én olvastam a térd még a mai napig kutatott terület. Nagyon komplex testrész, sok fajta anyagból áll. Tudjuk mik ezek az anyagok, de nem vagyunk tisztában a pontos regenerációs folyamatokkal, és hogy pontosan melyik anyag milyen kölcsönhatásban van a többivel a térdben.
3. Fontos tudnivaló, hogy az ízületeink (és emellett a hajunk, körmünk, bőrünk) legnagyobbrészt kollagénből épül fel. Ha kevés a kollagén utánpótlásunk, akkor borítékolható a károsodás. Miben van kollagén? Főleg húsokban és étkezési zselatinban. A húsokkal óvatosan, a túlzott bevitel köszvényhez vezethet.
4. C-vitamin, nagyon fontos! Kevesen tudják, hogy a van kollagénképzést elősegítő hatása. Naponta legalább 3000 mg-ot kell szednie egy ízületproblémával küszködőnek, lehetőleg minél több részletre elosztva.
5. Érdemes lerágni a szárnyasok combjain, szárnyain lévő porcokat. Világ életemben utáltam, de amikor gondom volt az ízületemmel akkor lerágtam, túltettem magam az ízén.
6. Víz! Nem tudom eléggé hangsúlyozni a fontosságát. Minden szervednek szüksége van rá, hogy hidratált legyen, az ízületeidnek is különösen fontos. Naponta egy felnőttnek 3 liter kell legalább. Azért túlzásba se kell esni, 4-5 fölé nem szabad menni, de hozzáteszem a legtöbb ember dehidratált. Amikor érzed hogy gyötör a szomjúság akkor már rossz, a szevezeted vízhiányos ezért jelez. Magadtól kell adagolnod a vizet rendszeresen, ne várj a szervezeted vészjelzésére.
7. És akkor térjünk rá a táplálékkiegészítőkre. Ahogy mondtam sok mindent kipróbáltam. Ami nagyon bejött az az Arthroxon Plus (3 helyett 8 komponensű) és a NEM Forte. A "NEM" egy rövidítés nem a tagadó szavunk. Az arthroxon kis mennyiségben tartalmaz NEM-et (ami a tojáshéj hártyájából kivont természetes vegyület). Aki tutira akar menni az mindekettőt szedi. Amire figyelni kell, hogy nem 30 napnyi adagot tartalmaznak hanem kb 18-20 napra elegendőt csak, hogy miért azt ne kérezzétek. Illetve picit drágábbak, de jóval hatásosabbak. Így is hónapokig fog tartani a gyógyulás, nekem a nagyon szar térdeim 8 hónapig gyógyultak, addig szedtem. A 8 hónap alatt elköltöttem kb 150 ezret, de bőven megérte, mert helyrejöttek az ízülteim, és egy műtétre sokkal több pénzed megy rá a közvetett lköltségekkel együtt. Mielőtt termékügynöknek néznétek, semmi közöm nincs a márkához, nyugodtan keressetek ezekre a neten infó után, én is onnan szedtem össze a tudásom.
nlght84 2018.02.27. 11:55:39
Akármiértis 2018.02.27. 12:26:15
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.02.27. 13:01:56
inreallife 2018.02.27. 13:17:07
en is megoldasokat kerestem, megettem kb 2 doboznyi porcerositot, de vajmi keveset hasznalt. aztan tavasszal visszatertem a focihoz, de mar fuves, salakos, mufuves palyakon jatszok heti 1*, ritka a heti 2 alkalom, annyi idom nincs.
a masik valtozas, hogy egy forumon olvastam, hogy a gumicukor a 10 a procoknak alapveto anyagbol 9-et tartalmaz, termeszetes formaban. mivel a gyerekeimet tomtek cukorral meg csokival az oregek, elkezdtem napi 1-2 cukorral, es meg kell valljam mar egy evtizede csinalom. a terdeimnek kutya baja, gyogyszert azota sem szedek. szoval aki nem tud, vagy elvi okokbol (mint en) nem akar gyogyszereket enni dobozszamra, az nyugodtan probalja meg. lehet placebo az egesz, de amig mukodik, engem nem zavar. :)
IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.02.27. 13:27:31
De a viccet félretéve, zselatinból van. A zselatin pedig jó. Az egyetlen hibája, hogy cukros és sokaknak a diétájába nem fér bele. Ha létezne gumicukor-light, akkor a világ legjobb ízület támogató szere lenne!