Hiperventiláció, amilyen borzasztóan hangzik, annyira hatásos?

Nálunk nem annyira elterjedt módszer, az amerikai filmekben látott papírzacskóba légzés, talán mert a papírzacskó se annyira jellemző. Viszont aki eddig azt hitte, hogy a zacskóba lihegők a pánikrohamukat igyekeznek legyőzni, az nagyot tévedett. Amit láttunk az szimplán csak annyi hogy a következő sorozatra készültek. Hiperventilációval.depositphotos_12660106_500.jpg

Már leírni is szép. Mint a kognitív disszonancia redukció. Csak a hiperventiláció egy szó, a kognitív disszonancia redukció pedig a szerelmi vakság tudományos megfelelője. Viszont annyi közös mégiscsak van bennük, hogy mindkettő lihegéssé fajul általában. De miért érdekes ez számunkra? Már mint a hiperventiláció.

Tegyünk egy kis kitérőt, hogy megértsük! Az elmúlt évtizedekben igen népszerű elmélet volt a szervezet savasítása és lúgosítása. A műszakértők igen nagy meggyőző erővel állították, hogy a sok feldolgozott élelmiszer, stressz, meg minden ami az ipari forradalom óta ér minket, az elsavasítja a szervezetet és az meg aztán jól megbetegít minket. Ezért folyamatosan lúgosítani kell, igyál lúgos pH-jú vizet, egyél savas citromot, mert attól lúgos leszel. Már leírni is fáj. De sokan hisznek még benne a mai napig is. Viszont azért közben elég sok embert sikerült meggyőzni róla, hogy ez hülyeség, a vérünk nem lesz csak úgy savas, vagy lúgos. Pedig de. Még csak citrom se kell hozzá, vagy lúgos csodavíz. Mert ezektől speciál pont nem történik szinte semmi. Elég csak lélegezni. Kicsit leegyszerűsítve a dolgot, az egész légzésünk mozgató rugója ez. Népies nevén az alkalózis és az acidózis.

depositphotos_354739702_500.jpg

A szervezetünkben folyamatosan működő anyagcsere folyamatok végeredménye mindig valamennyi szén-dioxid keletkezése. Ezt az adott területről a vér szállítja el a tüdő felé, ahonnan pedig kilélegezzük. Viszont a vér szén-dioxid tartalma befolyásolja a vér pH értékét. Mivel előbbi folyamatosan változik, így utóbbi is Ergo, mégiscsak van igazság az elsavasodásban. Persze ebben az esetben nem akkora baj az, ráadásul a szervezet magától helyre is állítja az egyensúlyt, mert ha megemelkedik a vér szén-dioxid tartalma, akkor gyorsul a légzés, ezáltal kilélegezzük a felesleget.

No, de mi történik akkor, ha egyébként semmi baj a vér szén-dioxid tartalmával és mi valamiért mégis gyorsabban kezdünk el lélegezni? Ez lehet tudatos, vagy lehet valamilyen sokkhatás eredménye. Ez a hiperventiláció. Látszólag semmi baj nem történhet, mert legfeljebb elszédülünk a túl sok oxigéntől és sokkal alacsonyabb szintre esik vissza a vér szén-dioxid tartalma. Igen ám, de a semleges kémhatáshoz a szén-dioxid savasító hatására is szükség van. Ha kevés a szén-dioxid, akkor lúgos lesz a vér. Ez a légzési alkalózis. Rövid távon ezzel sincs baj, nem fogunk felhabzani, mint a szappan. Hosszú távon mindkét szélső tartomány esetén meghalunk. Tehát lélegezzünk normálisan és tovább élhetünk. Akár ez is lehetne a mai tanulság, de nem erről lesz most szó.

depositphotos_146296469_500.jpg

Miért érdekes a légzésen kívül a vér kémhatása a sport szempontjából? A rövid időtartamú intenzív fizikai tevékenység energiáját az ATP folyamat biztosítja. Ennek melléktermékeként hidrogén ionok szabadulnak fel. Ezek sorsát megoldja ugyan a szervezet, de a hirtelen felhalmozódásuk gátolja a megfelelő izomműködést és fáradtságot generál. Ergo, nagyon nem jó, hogy ott vannak szabadon. Viszont a vér kémhatásának befolyásolásával növelhető a szabadgyökök felvételének mértéke. Ezt hivatott például az edzés előtti fokozókban található béta-alanin elősegíteni. Illetve az alulbecsült és nem is teljesen veszélytelen szódabikarbóna, népies nevén nátrium-hidrogén-karbonát használata is a böfögés generálás mellett ezt eredményezheti. Azaz a vérbe jutva eltolják annak pH értékét (mondjuk a béta-alanin az pont nem), ami által nő a szabadgyök pufferelő képesség, kitolódik a fáradtság, nő az erő-állóképesség. Az egyetlen gond ezzel csak az, hogy leginkább a 60-120 másodperces tartományban van ennek jelentősége és érezhető hatása. A legtöbb sporttevékenység pedig ennél vagy lényegesen rövidebb (súlyzós sorozatok), vagy hosszabb (pl. futás). Ettől függetlenül ez működik. Általában.

depositphotos_124022786_500.jpg

De megint elkalandoztam egy kicsit. Szóval, ha nem akarunk edzés előtt, közben sütőport tolni (amivel azért óvatosan mert csak kis részben szódabikarbóna) és Ibizai party reklámarcnak tűnni, akkor más módja is van, hogy előidézzük a vérre gyakorolt hatását. Ez pedig a bevezetőben említett hiprventiláció. Azaz szapora légzés. Előnye, hogy azonnali hatású, azaz pár másodperc alatt tönkreteszi a vér pH értékét, szemben a szájon át szedhető cucokkal, másrészt pedig pont olyan rövid ideig hat, mint amire szükségünk van, mert a szervezet utána automatikusan lelassítja a légzést és fél-egy perc alatt helyre is áll a vér szén-dioxid szintje, azzal együtt pedig a kémhatása. Viszont, amíg a semleges tartományból kimozdult a lúgos értékek felé, addig javul a hidrogén ionpufferelő képessége, ezáltal javítja (pontosabban nem engedi, hogy leromoljon) az izomtevékenységet. Így pedig áttételesen a teljesítményt fokozza.

Q: Tényleg így van? Elég csak szuszogni egyet edzés előtt és máris erősebbek leszünk? A spárta van, vagy a nem vagyok buzi ordítása hiperventilációnak minősül?

A: Igen. Nem. Nem, sőt.

Egy idei kutatásban az vizsgálták, hogy milyen hatással van a fekvenyomásra és a lábtolásra ha az alanyok a sorozat megkezdése előtt fél percig kapkodják a levegőt. Ugyanazon súly esetében fekvenyomásban az összes sorozatban végzett 36 ± 10 ismétlés helyett 44 ± 10 ismétlést tudtak elvégezni, míg a lábtoló gépen 50 ± 15 ismétlés helyett, 64 ± 9 ismétlést. Ami azért fél perc szuszogáshoz mérten igen kiemelkedő eredmény. Ha a bukás előtti ismétlések számát tudjuk növelni az mindig fontos nyereség.

Akkor ez működik? Igen. Túl lehet tolni? Igen. Hozzá kell szokni, mert ha eszetlenül csinálod, akkor el fogsz szédülni. Az pedig nem szerencsés a súlyzós gyakorlatok esetében. Belehalni a többség nem tud, mert mint az Szöszil anyánk folyamatosan kihangsúlyozza, ahhoz valamilyen más, krónikus alapbetegség szükséges.

Menjetek, hiperventiláljatok, fejlődjetek!

depositphotos_249287078_500.jpg

Forrás:

Sakamoto A, Naito H, Chow CM. Hyperventilation-Aided Recovery for Extra Repetitions on Bench Press and Leg Press. J Strength Cond Res. 2020 Feb

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr2916254296

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Borathan 2020.10.26. 19:08:28

Akkor én elb@sztam, mert én sorozatok után szoktam lihegni, nem előtte :)

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2020.10.26. 19:39:53

@Borathan: Legközelebb próbáld ki fordítva. Csak ne ájulj el előtte a lihegéstől, utána meg a hiányától...

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) Body Building (24) body building (2) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) diéta (20) Diéta (22) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) Fogyás (2) fogyás (4) fogyasztás (1) fogyás futással (1) fogyókúra (1) Fogyókúra (17) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) hiit (2) HIIT (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) IQfitnesz (5) iqfitnesz (1) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim wendler (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) őrült edzés (1) Őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebó (1) placebo (2) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása