Tudományos rovat: Nem kell többé szteroidot szúrni, mert itt a transzkraniális egyenáram stimuláció

Időről időre felbukkan valami csodatalálmány, amivel gyorsabban lehet tanulni, fogyni, erősödni, vagy még kitudja mit. Ezek jelentős része persze nem különb, mint a mágneses karkötő, ami nagyobb stabilitást okoz, vagy mint a Levin féle mágneses térdpánt, csökkenti az ízületi fájdalmakat. Ezeknek persze a placebon kívül semmilyen hatása sincs, de viszonylag gyorsan sok pénzt lehet velük keresni. Most azonban itt egy kutatás, ami azt mondja, hogy egy kis elektromos stimulációval másfélszeresére növelhetjük a teljesítményünket.depositphotos_7281878_500.jpg

A fitnesz iparban régóta kísérleteznek az elektromos árammal. Gondoljunk csak kis feltapasztható elektródákra, amelyeket most már okos telefonról lehet irányítani és minimális árammal izom összehúzódásokat generálnak, amitől a gyártók szerint izmosodni és fogyni fogunk. Ez utóbbi még el is képzelhető, mert minden izommozgás kalória felhasználással jár, de itt annyira minimálissal, hogy az a pár kcal, amit egy óra rángatózással el tudunk érni, az alig több, mint amennyi ahhoz kellett volna, hogy előszedjünk egy vaskosabb könyvet és azt kézben tartva ugyanennyi ideig olvassuk.

Van egy magyar srác, Nyíri Dániel, aki már vagy 8 éve kint él az USA-ban. A múltkor olvastam a könyvét, hátha jobb személyi edző leszek tőle, de amikor kijelentette, hogy az ő E-Fit Training-jük mekkora királyság és, hogy ezzel a módszerrel 20 perc alatt el lehet érni, amit én egy óra alatt alig tudok, akkor nagyobb tisztelettel, mint ami jár, letettem a könyvet.

Az egyetlen baj az elektromos stimulációval, hogy az általa kiváltott felszíni összehúzódások nem biztosítanak elég terhelést, amitől érdemi hipertrófia következhetne be. Persze lehetne akkora összehúzódást is kiváltani, de beszarnál a fájdalomtól és tele lennél égési sérülésekkel.

Lattari és társai viszont nem az izmokat stimulálták, hanem az agyat. Az agy egyes területeinek feltérképezésekor már régebben rájöttek, hogy a dorzolaterális prefrontális kéreg stimulálásával a motoros funkciók befolyásolhatóak. Amennyiben egy egyenáramú anóddal stimuláljuk a koponyán keresztül, akkor javulnak a motoros funkciók, ha viszont a katóddal, akkor gyengülnek. Így a vizsgálat is ezen alapult, egy csoportot anóddal, másikat katóddal, míg a harmadikat hamis kezeléssel stimuláltak 20 percen keresztül, majd megnézték a teljesítményüket.

depositphotos_128639352_500.jpg

Ehhez először felmérték a 10 ismétléses maximumukat lábtolásban. Majd 20 percen keresztül stimulálták a fenti területet, az egyik csoport esetében +, a másik csoport esetében – elektródákkal, míg a harmadik csoport esetében szintén + elektródával, de csak 30 másodpercig, ami elegendő, hogy elhiggyék az alanyok, hogy kaptak valamilyen kezelést, de ahhoz kevés, hogy befolyásolja a végeredményt. A kezelés után pedig újból felmérték az előzőleg meghatározott terheléssel a lábtolásukat.

A vizsgálat azt az eredményt hozta, hogy az anódos csoport a megelőző 10 ismétlés helyett átlag 16 ismétlésre volt képes, míg a másik két csoport esetében nem volt érdemi eltérés.

Jön a szokásos kérdés, hogy akkor most örülünk Vincent? Egyrészt nagyon, mert ha ez tényleg igaz, akkor innentől kezdve mindenki góliát elemmel a fején fog járkálni és nem kell a koksz mellékhatásai miatt aggódni többé. Másrészt azért legyünk egy kicsit szkeptikusak, mert nem elég alaposan kutatott még ez a téma, ráadásul hasonló hatásokat csak Lattari egy másik kutatása eredményezett. Az összes többi nem mutatott érdemi hatást. Tehát vagy Lattari tudja pontosan, hogyan kell stimulálni a megfelelő területet, vagy pont ellenkezőleg és az ő protokolljába csúszott valami hiba. Ezt most innen nem fogom tudni megmondani, főleg, hogy azért ez egy elég komoly tudomány és ahogy  itt, a múltkor egy só-ellenes aktivista volt kegyes megjegyezni, ehhez az én GATE-s diplomám édes kevés.

Szóval óvatosan kezeljük a dolgot, ne kezdjünk áramot vezetni a fejünkbe. Főleg, mert az egyenáram veszélyesebb a váltótársánál. Továbbá a már piacon lévő termékeknek se dőljünk be, mert például a https://www.haloneuro.com/ terméke az pont nem a megfelelő területet stimulálja.

De azért figyeljünk kíváncsian, mert ha mégis igaz, akkor ez átszámítva 15%-os erőnövekedést tud okozni 20 perc rázatás után. Amit ha összehasonlítunk a szteroidok átlagos 10%-os hatásával, és körülményességével, akkor egy durva dologról beszélünk!

Forrás:

Lattari E, Rosa Filho BJ, Fonseca Junior SJ, Murillo-Rodriguez E, Rocha N, Machado S, Maranhão Neto GA. Effects on Volume Load and Ratings of Perceived Exertion in Individuals Advanced Weight-Training After Transcranial Direct Current Stimulation. J Strength Cond Res. 2018 Jan 11. doi: 10.1519/JSC.0000000000002434.

Edwards DJ, Cortes M, Wortman-Jutt S, Putrino D, Bikson M, Thickbroom G, Pascual-Leone A. Transcranial Direct Current Stimulation and Sports Performance. Front Hum Neurosci. 2017 May 10;11:243.

Lattari E, Andrade ML, Filho AS, Moura AM, Neto GM, Silva JG, Rocha NB, Yuan TF, Arias-Carrión O, Machado S. Can Transcranial Direct Current Stimulation Improve the Resistance Strength and Decrease the Rating Perceived Scale in Recreational Weight-Training Experience? J Strength Cond Res. 2016 Dec;30(12):3381-3387.

Montenegro R, Okano A, Gurgel J, Porto F, Cunha F, Massaferri R, Farinatti P. Motor cortex tDCS does not improve strength performance in healthy subjects. Motriz: rev. educ. fis. vol.21 no.2 Rio Claro Apr./June 2015

A bejegyzés trackback címe:

https://eatmore.blog.hu/api/trackback/id/tr2613964386

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

]{udarauszkasz 2018.05.23. 15:57:39

"Persze lehetne akkora összehúzódást is kiváltani, de beszarnál a fájdalomtól és tele lennél égési sérülésekkel."
Egyaltalan nem. Akkor lennek tele egesi serulesekkel, ha tul kis keresztmetszeten tul kis elektrodan keresztul lepne be valahol az impulzus. Foleg karra,es hasra lehet igy edzeni, egeszen enyhe izomlazig fokozhato, mindenfele eges,es egyeb karosodas nelkul. Tapasztalatbol beszelek.

Netuddki. 2018.05.23. 16:53:19

Tudod mi az anód, katód?

Ekkora baromságot!

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.05.23. 18:56:23

@]{udarauszkasz: Sajnos azt mutatják a kutatások, hogy az ilyen, kereskedelmi forgalomban is kapható eszközök nem képesek akkora terhelést biztosítani az izomzatnak, ami elegendő lenne a hipertrófia beindításához, vagy az erőszint növeléséhez. De bevallom én még saját tapasztalattal nem rendelkezem ezzel kapcsolatban.

]{udarauszkasz 2018.05.23. 19:02:17

@IQfitnesz.hu: 2 db mistim jatekszer egymassal interferaltatva kepes ilyesmire.

IQfitnesz.hu · www.iqfitnesz.hu 2018.05.23. 19:02:43

@Netuddki.: Több tisztelettel, mint ami kijár jelezném, hogy egy gépészmérnöktől elvárható tudással rendelkezem a témával kapcsolatban.
Mit szeretnél tudni a fenti elektródákkal kapcsolatban? Nem fitnesz téma, de rendes vagyok, segítek amiben csak tudok.
Üdv!

Hirdetés

IQfitnesz.hu

Blogomban a 30 év alatt összegyűjtött sport-tapasztalatomat és a nehezen megszerzett tudásomat próbálom megosztani Veletek. Néha tudományosan, néha csak viccesen.

Friss topikok

Címkék

1 típus (1) 2. palóc kupa (1) 2018 (2) 25(OH)D (1) 2a (1) 2b (1) 2x (1) 2 típus (1) 42k (1) 5/3/1 (3) 54321 (1) 5x5 (3) 8 órás karedzés (1) aaron horschig (1) addiktív (1) aerobik (1) agonista (1) agystimulácó (1) ajándék (2) alacsony terhelés (1) alapelv (1) alapgyakorlatok (4) állighúzás (1) altitude mask (1) alvás (4) alvásminőség (1) aminosav (1) ammónia (1) anabolikus ablak (2) anabolikus szteroid használat (1) antagonista (1) antioxidánsok (1) anyagcsere (2) apple watch (1) arginin (1) átalakulás (1) áthúzás (1) ATP (1) ATP edzés (1) autoregulation (1) a guggolás bibliája (1) a monolith építése (1) bandázs (2) BCAA (2) bemelegítés (1) béta alanin (1) beta alanine (1) bevitel (1) bfr (1) bicepsz (2) bilaterális deficit (1) bloggerday (1) bmi (1) Bob Hoffman (1) Bodybuilding tudomány (1) Body Building (24) body building (2) Body fitness (1) Building the monolith (1) bukás (1) bukásig (1) casein (1) celeb edzés (1) cheat meal (1) chuck taylor converse (1) cici (1) cipő (1) citrullin malate (1) coffein (1) combfeszítő (1) combhajlító (1) comb bicepsz (1) complex edzés (1) core edzés (1) cosmopolitan (1) crossfit (1) cross training (1) csalónap (2) csaló étkezés (1) csípő (1) csirkemell (6) csontkovács (1) csontozat (1) csont erősítés (1) CT Fletcher (1) cukor (1) diákolimpia (1) Diéta (22) diéta (20) dinamikus nyújtás (1) divatmodell (1) doms (1) dopping (1) dorsalflexio (1) dorzolaterális prefrontális kéreg (1) dropset (2) d vitamin (1) EAA (1) edzés (19) edzéselmélet (14) edzésgyakoriság (3) edzésmódszer (8) edzésprogram (1) edzésteljesítmény (6) edzéster (1) edzésterv (6) edzéstervezés (3) edzéstipp (1) edzéstudomány (1) edzés előtti pörgető (1) edzés időskorban (1) edzés időszak (1) edzés kihagyás (2) edzés nyaralás alatt (2) edzés sablon (1) edzés sérvvel (1) edző (2) edzőpartner (1) edzőtárs (1) ego (1) Egyízületes gyakorlatok (1) ejtő sorozat (3) elevation mask (1) előfárasztás (1) első húzódzkodás (1) első muscle up (1) első pull-up (1) eric lilliebridge (2) erőemelés (13) erőfejlesztés (1) erőltetett ismétlések (1) erőnléti edzés (1) erőnövekedés (1) erőszint (1) esti edzés (1) étel (1) etika (1) étvágy (2) étvágycsökkentés (1) excentrikus fázis (1) ezerismétléses karedzé (1) fájdalom (1) fáradás (5) fáradtság (2) farizom (3) fartlek (1) fat (1) fehérje (24) fehérjebevitel (6) fehérjeszintézis (1) fehérje diéta (2) fehérje igény (1) fehérje szintézis (1) fejlődés (4) fej pozíció (1) fekvenyomás (8) fekvőtámasz (2) felhúzás (2) felhúzás edzésterv (1) félighártyás izom (1) féliginas izom (1) fél ismétlés (1) fénykard (1) fényterápia (1) ferde hasizom edzése (1) feszítőizom reflex (1) fiatal (1) fitbit charge (1) fitness (2) fitnesz (5) fizikai aktivitás (1) fms (1) foamroller (1) foci (1) Foci és súlyzós edzés (2) Fogyás (2) fogyás (4) fogyasztás (1) fogyás futással (1) Fogyókúra (17) fogyókúra (1) football (1) fordított diéta (1) formás popsi (1) fotobiomoduláció (1) függőségek (8) functional movement screen (1) funkcionális edzés (1) Furious Pete (1) futás (7) futball (2) futóiskola (2) gaba (1) garrett blevins (1) gázlóizom (2) genetika (1) gerincsérülés (1) gerincsérv (1) gi (1) glutamin (1) glute (1) goblet squat (1) GPC világkupa Miskolc 2017 (1) guggolás (11) gurtni (1) gvt (1) gyakoriság (2) gyakorlatok (2) gyógytorna (1) gyorsaság (1) gyorserő (1) gyors rost (1) gyors rostok (1) gyúrás (2) Hajdú Anikó (2) hajlékonyság (1) haladó (1) halolaj (1) háromfejű lábszárizom (1) hasizom (1) hasmenés (1) hasprés (1) hassérv (1) has edzés (1) hatás (1) hátfájás (1) hátizom (2) helyi fogyás (1) hengerezés (3) hiba (1) hibajavítás (1) hideg vizes merülőfürdő (2) high frequency powerlifting (1) HIIT (2) hiit (2) hipertrófia (5) hiperventiláció (1) hiteles személyedző (1) HITT (1) hízás (1) HMB (1) hogyan (1) homofób (1) hormonpótlás (1) humor (2) hűtés (1) húzódzkodás (1) ibuprofen (1) idősek (1) időskor (1) időskori (1) Időskori edzés (2) időszakos (1) időszakos böjt (1) időzítés (1) IF (1) impingement szindróma (1) insane training (1) intenzitás (2) intermittent fasting (1) inverz anorexia nervosa (7) inzulin (1) iqfitnesz (1) IQfitnesz (5) izolációs gyakorlatok (5) izombukás (1) izomcsoportok (3) izomdiszformia (7) izomépítés (4) izometrikus edzés (1) izomformálás (1) izomkifáradás (1) izomláz (2) izomműködés (1) izomnövelés (2) izomrost (3) izomrost típusok (1) izomtömeg növelés (3) izom memória (1) izom összezavarás (1) ízület védelem (1) jerk (1) Jim wendler (1) Jim Wendler (1) jim wendler (2) John Mckean (1) jónás réka (1) jó zsaru rossz zsaru (1) kaizen (1) kai greene (1) kalács (1) kalória (15) kapszaicin (1) kapucni (1) karácsony (2) kardió (6) karedzé (1) karedzés (1) karnozin (1) kávé (1) kazein (2) kcal (14) kékfény (1) kenyér (1) késleltetett izomfájdalom (1) kétfejű lábikraizom (1) kétfejű lábikra izom (1) ketoacidozis (1) ketocitózis (1) ketogén diéta (1) kezdő (2) kezdők (1) Kezdők edzésterve (1) kifáradás (1) kihívás (1) kiskorúak és a szteroid (1) kis súly (1) kitartás (1) klaszter edzés (1) klokov complex (1) kockahas (2) koffein (4) koffein tolerancia (1) kokljaev (1) kokov komplex (1) koksz (1) kombo szett (1) kompressziós ruházat (1) konstantin konstantinov (1) konteó (1) könyv (6) kövér (1) középhaladó (1) középkorú (1) közétkeztetés (1) kreatin (2) krioterápia (2) Kroczaleski (1) kroc row (1) L-glutamin (1) L-leucin (1) labdarúgás (1) lábedzés (1) lábnyújtás (1) lágylézer (1) lassú felszívódás (1) lassú rostok (2) legjobb sport (1) lépéserő (1) leucin (2) lézerterápia (1) lineáris periodizáció (2) lineáris progresszió (2) LISS (1) lokális hipertrófia (1) low load (1) lucein (1) macskagyökér (1) mae (1) magassági maszk (2) magas fehérje bevitel (1) magas ismétlésszám (1) maltodextrin (1) maraton (1) mark rippetoe (1) martijn koevoets (2) masszázs (1) Matt kroc (3) medenceprés (1) melatonin (1) mell (2) mellkas (1) mellkas alakítása (1) mellkas növelése (1) mentális edzés (1) menza (1) merevlábú (1) merev lábas felhúzás (1) mérleg (1) Method of Error Amplification (1) Michael Phelps (1) Michael Phelps challenge (1) mikrosérülés (1) mítosz (1) mobilitás (3) mobilizáció (2) modell edzése (1) monitorozás (1) motiváció (2) motoros egységek (2) mozgástartomány (2) muscle up (1) nagy gyakoriságú erőemelés (1) nagy intenzitás (1) nagy terjedelem (1) nagy volumen (1) negatív ismétlések (2) negyed guggolás (1) Németh Róbert (1) nők (1) nők és a szteroid (1) no pain no gain (1) nyakmögött nyomás (1) nyaralás (3) nyújtás (7) nyújtó reflex (2) öblögetés (1) okosóra (1) omega-3 (1) online edzés (1) orbáncfű (1) öregedés (1) öregek edzése (1) őrült edzés (1) Őrült edzés (1) összetett gyakorlatok (1) osztott edzés (1) öt perces edzés (1) öv (1) paprika (1) párhuzamos-elasztikus komponens (1) párolt zöldség (2) paul anderson (1) periodizáció (5) pihenés (1) pihenő (3) pihenő idő (2) pihenő szünet (2) piramis (1) piruvate (1) placebo (2) placebó (1) plateu (1) poliquin (2) popsi edzés (2) powerbuilder (1) powerlifitng (1) powertraining (1) powrlifting (1) pr (1) protein (18) protein turmix (7) publio (1) pullover (1) pulzusmérés (1) pulzustartomány (1) puskás bogi (2) rack squat (1) ráedzés (1) rámpa sorozatok (2) rasszizmus (1) recept (10) reflex (1) reformkonyha (14) regeneráció (7) reggeli edzés (1) reggeli kardió (1) rehabilitáció (1) rest pause (2) részismétlés (1) részleges mozgástartomány (1) reverse diet (1) Rhodiola rosea (1) Rich Piana (4) rmr (1) rotátorköppeny sérülés (1) rózsagyökér (1) RPE (2) rúdsebesség (1) samsung gear (1) Scitec raw felhúzó kupa (1) sebesség (1) segítő (1) sérülés (1) sérv (1) simmons (1) Smolov (1) (1) soros (1) soros-elasztikus komponens (1) sorozatok (2) sorrend (1) sportfüggőség (2) sportrasszizmus (1) spotter (1) sprint (3) squatuniversity (1) squat bible (1) stagnálás (2) steroid (1) stressz (1) stronglifts (1) súlycsoport (1) súlyemelés (2) súlyzós edzés (1) súlyzós edzés az állóképességi sportokban (1) súlyzós edzés triatlon duatlon maraton ironman (1) súly csökkentés (1) supraspinatus (1) szabadgyökök (2) szálkásítás (1) személyi edzés (2) szénhidrát (14) szinten tartás (1) szolgálati közlemény (1) szőlőmag (1) szőlőmagörlemény (1) szteroid (7) szteroidok legalizálása (1) szteroid függőség (3) szuperszett (3) tab (1) tápanyagok (14) tápl (2) táplálékkiegészítő (2) táplálék kiegészítő (1) Táplálkozás (19) tárogatás (1) taurin (1) teakrin (1) Team Suleiman (1) tejsavó (2) teljesítmény (1) teljesítmény edzés (2) teljesítmény fokozás (4) teljes mozgástartomány (1) telomer (1) template (2) tempó (2) térdbandázs (1) térdízület (1) terepfutás (1) terhelés (2) terjedelem (2) terpesz (1) testépítés (18) testépítés tudomány (1) testhőmérséklet (1) testképzavar (12) testkompozíció (23) testzsír (4) testzsír mérés (2) texas módszer (1) theacrine (1) tip (1) tipp (6) Tisza kupa 2017 (1) többízületes gyakorlatok (1) tojás (1) tojásfehérje (2) tolódzkodás (1) Tömegnövelés (18) tömegnövelő (2) tömegnövelő edzés (1) tom platz (1) top 5 legrosszabb gyakorlat (1) töredék súlyok (1) törzs stabiltás (1) Tóth Szilárd (1) tricepsz (2) triptofán (1) TSM (3) tud (1) tudomány (50) túró (7) újévi fogadalom (1) unilaterális (1) ütközéses szindróma (1) út az első tolódzkodáshoz (1) vádli (2) valentin nap (1) váll (2) vállöv (1) varjúháj (1) véráram korlátozás (1) visage models hungary (1) vitamin (1) vízhajtó (1) volumen (3) vörösfény (1) vörösszőlőmag (1) wendler 5/3/1 (1) wittmann zsolt (1) xiaomi amazfit (1) zabpehely (4) zabpehely kenyér (1) Zelenc János (5) zenehallgatás (1) zsír (13) zsírégetés (7)  (1) Címkefelhő

A blog szerkesztését és üzemeltetését a Publio segíti.

publio

süti beállítások módosítása